Jump to content


Photo

ÄŚitalaÄŤki klub, 2 - Ostin: Gordost i predrasuda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#16 hristodulo

hristodulo
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 19 September 2004 - 14:30

ako moj becarski pogled na svet lici bar malo na lizin, onda je to kompliment...

:lol:

a sto se tice povrsnosti: pa i limunada je pice opste, univerzalno i bezvremeno... nisam mislio nista lose...

evo, obecavam, danas cu da zavrsim citanje, a zatim cu da napisem jedan "tepih"...

je l' to ok? :lol:

Edited by hristodulo, 19 September 2004 - 14:32.


#17 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 19 September 2004 - 16:05

je l' to ok? :lol:

Naravno. Jedva čekam. :lol:

Aut, izvinjavam se što sam ti dodala koju godinicu... :lol: Ipak, nisam mnogo omašila. Možda ti, kad dospeš u starosnu grupu u koju sam te nesmotreno i nasilno ugurala, proradi i očinski instinkt? :lol:

#18 Catwoman

Catwoman
  • Members
  • 1,425 posts

Posted 19 September 2004 - 21:11

Videh vašu diskusiju pa ne mogu a da ne prokomentarišem...

Nisam bachelor (ili možda jesam, ali u ženskom obliku, kao: eligible female bachelor :lol:) ali sam uvek mrzela Jane Austen. Ne zato što je kao ne razumem, pošto je u njenim romanima sve jasno, ili što se kao nisam udubljivala - pošto u njene romane, ruku na srce, čovek i nema šta da se udubljuje.
A inače, dobila sam svojevremeno 10 iz ispita Engleska književnost III, baš za tekst o Jane Austen, tj. načinu na koji ona prikazuje ljubav, u kome sam je poredila sa nekim drugim britanskim piscima XIX veka (Emily Bronte, Charlotte Bronte, Thomas Hardy, pa čak i Dickens u "Great Expectations") na njenu štetu. :lol:

#19 alternativa

alternativa
  • Members
  • 542 posts

Posted 20 September 2004 - 12:53

O ukusima se ne raspravlja, ili? :lol:
U svakom slucaju, delim Maxividino misljenje :lol:

Nagovarali su me da procitam "Ljubav u doba kolere".
Citiram: "Rasplakaces se! Odusevices se! Raznezices se! Nijedna ti knjiga posle ove nece biti tako dobra!"

Nista od svega toga. Knjiga mi se dobala, ali samo dopala. Jedna u moru drugih koje su mi se isto tako "samo dopale". Nisam se raspametila. Nisam se raznezila. Nisam se rasplakala.

Ne moze se porediti sa "Sto godina samoce" - Ta mi je vec jedna od omiljenih, kao i gore pomenuta P&P, Jane Austin.

Salonske price iz P&P i nisu tako daleko od nase stvarnosti. Kao ni likovi i njihovi karakteri.

Gosp. Bennet mozda jeste zanimljiv, ironican i sarkastican lik. Pitanje je koliko je on ustvari dobar otac i muz?

Edited by alternativa, 20 September 2004 - 14:24.


#20 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 September 2004 - 13:45

Ne zelim da vam kvarim zabavu ali moram da kazem da sam ja pre nekih 4-5 godina resila da procitam P&P ali sam odustala posle nekih 50tak strana jer mi je bilo dosadno :lol:

Inace ova ideja sa citalackim klubom je odlicna ali ja nazalost nemam vremena da vas pratim :lol:

#21 lessa

lessa
  • Members
  • 278 posts

Posted 20 September 2004 - 18:12

Gosp. Bennet mozda jeste zanimljiv, ironican i sarkastican lik. Pitanje je koliko je on ustvari dobar otac i muz?

Jadan gosp. Benet - ala ste ga iznapadali :lol:

Ako cemo pravo, ja bih radije da imam ironicnog i sarkasticnog oca nego onakvu majku, provodadziku, kojoj je jedini cilj u zivotu (bar za sada, ogradjujem se jer sam, zbog silnog posla, stigla tek do 15. poglavlja) da me uda...

Hocu reci, uopste nisam gledala ni gospodina ni gospodju Benet kao uzorne roditelje jer su oboje po meni podjednako daleko od uzornog, tj. bolje reci pozeljnog roditelja. Mislim i bakute iz Arsenik i stare cipke su mi sjajni likovi ali opet ne bih volela da porastem tak'a baba.

Jednostavno, kao lik mi se gosp. Benet za sada najvise dopada jer, iako samo tu i tamo promice kroz desavanja i kaze tek poneku recenicu, svaka od tih recenica, bar meni, vrlo efektno opisuje i njegovu narav i njegove stavove povodom celog tog zamesateljstva okolo udaje/udvaranja itd. I mislim da sposobnost J.Austen da docara karaktere likova najvise kroz ono sta govore tu najvise dolazi do izrazaja.

A i posto za sada i ja mogu da nastavim da dajem samo prilicno povrsne opservacije, javljam se za jedno nedelju dana (ako ne bude kasno :lol: ) kada stignem sve da procitam.

Mada, ako mi opet neko potkaci g. Beneta - mozda i ranije.

#22 alternativa

alternativa
  • Members
  • 542 posts

Posted 21 September 2004 - 10:43

Mada, ako mi opet neko potkaci g. Beneta - mozda i ranije.

:lol: Tata Benet jeste zanimljiv, pronicljiv, ironican, sarkastican, cinican-jednom recju jedan od zabavnijih likova u P&P. Moram priznati da mi je jako drag, bas zbog vrste humora koji je u knjigu uneo :lol: Neki njegovi komentari su fantasticni. Medjutim.....sve ostalo ce vam se samo kasti :lol::lol:

#23 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 21 September 2004 - 15:34

Dobro de, priznajem da je moj prvi komentar bio malo ishitren, a impresije nepotpune, s obzirom da sam bio procitao tek prvih 10-15 glava. Situacija je mnogo povoljnija na sredini price (32. glava - tko se boji spojlera nek ne cita).

Naravno da nisam ravnodusan prema ljupkosti i uctivoj odlucnosti koju mladjana Elizabet vragolasto ispoljava u ophodjenju sa svojom konvencijama opterecenom okolinom, posebno kada se ne ustrucava da u razgovoru sa staleski nadredjenom velicinom pokaze da prvenstvo daje iskrenosti i neusiljenosti, a ne pokornom povladjivanju, koje, na primjer, krasi tragicni lik g. Kolinsa (svesteno lice, a najljigaviji :lol: ).

Uocljive su mi kombinacije likova koji su upuceni jedni na druge, a u stvari su medjusobno suste suprotnosti; Gospodin Benet sa nekakve ironicne roditeljske distance naizgled nezaintersovano, ali cesto surovo, kori, kritikuje i omalovazava ponasanje zenskog dijela svoje porodice, posebno gospodju Benet i njene nezgrapne napore da po svaku cijenu dobro udomi svoje kcerke. I dalje mi je sumnjivo to sto autorka drzi g. Beneta podalje od vecine desavanja kroz koja se prica plete. Mozda sprema neko neugodno iznenadjenje? Onda su tu gospodin i gospodja Kolins - nemoguci bracni par, supruznici iz racuna, spojeni obostranom brzopletom realizacijom jedne puke improvizacije zivotnog plana, do cega je doslo usljed neplaniranog ishoda prve Kolinsove prosnje (dvaput ponudio brak u, koliko bjese, tri dana - bas ga pretjera baja :lol: ).

Potom Darsi i njegov prijatelj g. Bingli (sta bi s njim? izgubi se bez traga i glasa, ko da ga je zla sestra u podrum zakljucala). Prvi je, navodno, neomiljen zbog narocite gordosti koja ga krasi u one-on-one nastupima, a opet izrazito pozeljan za drustvo medju pripadnicima "nizeg" staleza, cak i kad ih nijemo ignorise ili se veoma dosadjuje njihovim praznim konverzacijama. Drugi je glina koju oblikuju okolnosti i namjere drugih, sto je vrlo nepovoljna karakteristika za lik koji treba da usreci Dzejn, dobru, strpljivu, pazljivu, svima blagonaklonu Dzejn. Red bi bio da se taj mladi Bingli oglasi i izjasni sto prije. A vidim i da Darsija muce unutrasnji demoni koji ga ocigledno vuku ka sarmantnoj Elizabeti, a zna da bi popustanje opasno ugrozilo daljnje uzivanje naklonosti svemocne ledi Ketrin.

kako je pocelo, sad i nije lose :lol:

edit: alternativni prijekor uvazen

Edited by autsajder, 21 September 2004 - 16:08.


#24 alternativa

alternativa
  • Members
  • 542 posts

Posted 21 September 2004 - 15:53

kako je pocelo, sad i nije lose  :lol:

pa cuti austsajder, hebo te, sve isprica :lol: :lol: Ima onih koji jos nisu stigli do 32. glave. Sram te bilo! :lol:

btw, jos ces se ti nama iznenadjivati i iznenadjivati :lol:

#25 pixy

pixy
  • Members
  • 4,111 posts

Posted 26 September 2004 - 19:09

*********
offtopic

Rado bih sa vama čitao i razmenjivao mišljenja, ali me životna borba malo omela.

Sa vama sam, iako se ne vidi - čitam postove jednom u pet dana.

offtopic

*********

#26 autsajder

autsajder
  • Members
  • 3,607 posts

Posted 29 September 2004 - 20:48

Misli li iko ista ikad ikako da komentira?

Ja zavrsio jos prije nekoliko dana, ali sve cekam da vidim sta imate da kazete. Meni je citanje PP ipak priustilo zadovoljstvo kakvo nisam ocekivao poslije prvog susreta sa ovim neobicnim svijetom. Svoj svjetonazor sam privremeno poslao na stand by, opustio se i prepustio autorkinom idealiziranju svakodnevice onog vremena. Tada je prica postala privlacnija, vaganje svake izgovorene rijeci medju likovima smislenije, paznja koja se pridaje karakternim kvalitetima pohvalna.

Ali da bih imao jos nesto da dodam, moram da cujem sta vi mislite. Ajde, bre! :lol:

#27 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 29 September 2004 - 22:33

Bogami, meni nije ostalo još mnogo. Počela sam da je gustiram, al sad ću gledati da je privedem kraju što pre. Za nekoliko dana, vraćam ti servis. :lol:

Šta bi s Hristodulom koji je najavio traktat i propao u zemlju? :lol:

#28 hristodulo

hristodulo
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 29 September 2004 - 22:37

pa nisam jos zavrsio...

tek je sad postalo zanimljivo :lol:

do kad je rok? :lol:

Edited by hristodulo, 29 September 2004 - 22:41.


#29 brisko

brisko
  • Members
  • 523 posts

Posted 29 September 2004 - 22:40

Ja najbolje da ćutim,pošto sam prvi nabavio knjigu,ali nažalost ni jedan jedini red nisam stigao da pročitam!
Evo, okrenuo sam obraz za veliki Forumski šamar!
Da budem iskren, nešto nisam bio motivisan za čitanje P&P još od same pobede na topic izborima početkom meseca.
Zaslužio sam svo moguće Forumsko pljuvanje!
Pozdrav od Briska.

#30 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 29 September 2004 - 22:45

pa nisam jos zavrsio...

tek je sad postalo zanimljivo :lol:

do kad je rok?

:lol:

U principu, novu knjigu ćemo birati početkom oktobra, treba da se dogovorim s Bustinom. Negde u toku prve nedelje oktobra. Ali tad tek, u stvari, oficijelno počinje period za diskusiju o Pride and Prejudice, ideja je bila da, dok čitamo sledeću, pričamo o prethodnoj.

Brisko, nema šamara, sigurna sam da će naići knjiga koju ću i ja isto tako elegantno da zaobiđem. U stvari, vrlo uskoro ako Bustin bude ozbiljno shvatio lobiranje za Portret umetnika u mladosti. Meni to bilo zanimljivo u periodu neke adolescentske krize, sad sam došla u godine kad stilske bravure iz larpurlartizma više ne mogu ni da me zainteresuju, a kamoli impresioniraju. :lol: