Jump to content


Photo

Pismo kaluđerima manastira “Sv. Katarina”


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
15 replies to this topic

#1 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 29 June 2004 - 17:25

Pismo koje je Božiji Poslanik, Muhammed, neka je mir i blagoslov Božiji na njega, uputio kaluđerima manastira “Sv. Katarina”. (Odlomak)


Ovo pismo je od Muhammeda sina Abdullahova, Allahova Poslanika i Glasnika, opunomoćenika i povjerenika svih živih bića, kojeg im je Uzvišeni Bog podario kao svoj emanet “da ljudi nikakve ispirke pred Uzvišenim Bogom poslije Poslanika ne bi imali, a Uzvišeni Bog je silan i mudar.”

Napisano je u ugovoru kojim muslimani garantuju zaštitu hrišćanima i na istoku i na zapadu, u blizini islamske granice i daleko od nje, znanim i neznanim. Ovo pismo je pored toga i oporuka koju ostavljam svojim sljedbenicima.

Zato, ko se bude opirao i suprotstavljao preciziranim odredbama iz ovog ugovora biti će prekršitelj i oponent Božije oporuke i povelje i kao takav zaslužiće Njegovo prokletstvo, bez obzira da li je riječ o vladarima ili običnim vjernicima. Prema tome, ukoliko se jedan monah ili isposnik zatoči u brdu ili dolini, pećini ili naselju, ravnici ili crkvi ili pak svetištu, tada mi stojimo iza njih i oni su pod našom zaštitom. Ja ću ih sigurno braniti svojim životom, svojim pomoćnicima i svojom vojskom, njih, njihove imetke i bogomolje jer su oni moji podanici i kao takvi oni uživaju moju zaštitu. Niko im ne smije uskratiti putovanje bilo gdje, porušiti im bogomolju ili je oštetiti, kao ni prisvojiti bilo šta iz ovih kuća za korist muslimana.

Svaki onaj ko posegne za bilo čim od toga, smatraće se prekršiocem Allahova ugovora i suprotstaviće se Allahovu Poslaniku.

Neće se oporezivati njihove sudije, kaluđeri niti drugi koji se budu bavili vjerskim poslovima. Neće im se nametati ni druge novčane dažbine: novčane kazne i odštete, niti će im se konfiskovati imovina, jer sam ja njihov zaštitnik na kopnu i na moru, na istoku i na zapadu, na sjeveru i na jugu, gdje se god budu nalazili imaće moju zaštitu i garanciju od od svega onoga što im je neprijatno i neugodno... Niko ih ne smije opterećivati putovanjima, obavezivati učestvovanjem u borbi ili transportu oružja, jer se muslimani bore za njih i ne polemišu sa njima, osima na najljepši način, sljedeći u tome kur'ansku uputu:

“I sa Sljedbenicima knjige raspravljajte na najljepši način...”

Musliman može oženiti hrišćanku, ali samo sa njenom privolom, i ne smije je sprečavati da odlazi u svoju bogomolju radi molitve.

Muslimani su dužni poštovati njihove bogomolje, ne smiju sprečavati njihovu gradnju niti njihovu adaptaciju. Hrišćani nisu zaduženi ničim što su muslimani obavezni činiti, nego su muslimani zaduženi za njihovu zaštitu i odbranu.

Niko iz reda muslimanske zajednice do Sudnjega Dana i do prestanka života na zemlji ne smije se suprotstaviti ili prekršiti ovu povelju, koju je napisao Muhammed sin Abdullahov svim hrišćanskim zajednicama, uz uslov da se ona striktno ispunjava i primjenjuje.



#2 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 29 June 2004 - 21:18

muslimani garantuju zaštitu hrišćanima i na istoku i na zapadu, u blizini islamske granice i daleko od nje, znanim i neznanim. Ovo pismo je pored toga i oporuka koju ostavljam svojim sljedbenicima.

Zato, ko se bude opirao i suprotstavljao preciziranim odredbama iz ovog ugovora biti će prekršitelj


koje sranje.

#3 blajs

blajs
  • Members
  • 23 posts

Posted 29 June 2004 - 23:46

Šta je sranje???
Očekivao si da je Muhamed svoje sledbenike pozivao na progon i istrebljenje Hrišćana, pa si se malo razočarao.

#4 vasudeva418

vasudeva418
  • Banned
  • 2,635 posts

Posted 01 July 2004 - 11:52

Ovo je samo jedan ugovor, napisan kitnjastim jezikom, kao, uostalom, i sva sluzbena dokumenta ovog tipa...a o Muhamedovoj `toleranciji`, u koju Edin pokusava da nas ubedi, svedoci i zverski progon jevrejske enklave u Medini. Iako i Jevreji pripadaju `narodima pisma`...

#5 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 01 July 2004 - 23:16

samo pismo je manje-vishe traljavo.
ono potiche iz post-medinjanske muhamedove faze, koju pominje Spasich :lol: ,
kada se mole istripovao na pobedu, krvavu pobedu nad dotle razjedinjenom Arabijom.
njegovo akt pisanja Sv. Katerini je verovatno nekakav chudan muhamedov pokushaj da se pokaje (after his hands had been stained in blood),
ali samo nebo zna koliko je to pokajanje bilo valjano.
ovo je ista faza pisanja kada muhamed umnozhava svoje ljubavnice, i uplice se u brato-ubistvo, shodno menjajuci stavke u bozhanskom zakonu, kuranu.
muhamedova inspiracija je i stvar kontroverze medju teolozima zapada.
protestanti i velika vecina katolika smatraju da je muhamed imao demonichno otkrovenje u svojoj dobi od 40 godina (u isto vreme su mu otpocheli i epileptichni napadi),
dok vecina ozbiljnijih pravoslavnih autora (see Solovyev's Muhammad biography, f.e.) i snazhan deo jevreja smatra muhameda za brata po Sv. Pismu.

#6 Edin

Edin
  • Members
  • 422 posts

Posted 31 August 2004 - 12:13

muhamedova inspiracija je i stvar kontroverze medju teolozima zapada.


Dakako da jeste!

#7 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 31 August 2004 - 13:54

Али међу теолозина Истока (читај: Православним), преварантство Мухамеда никада није долазило у питање. :lol:

#8 Quelqu'un

Quelqu'un
  • Members
  • 362 posts

Posted 31 August 2004 - 14:27

Zanimljivo je to što islam ne odbacuje poslanike iz Biblije, a Jevreji i hrišćani pak smatraju Muhammeda prevarantom. Jevreji su i Isusa smatrali lažovom ... ili ne?

#9 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 31 August 2004 - 17:44

Довољно је да погледаш лик и карактер преваранта Мухамеда и да ти буде јасно да је као и оснивач сваке друге секте, и он то урадио зарад властитог уживања на земљи... сетимо се само блудничења са женама укључујући и педофилију, плус део блага од сваког опљачканог каравана.

А сад нам ти напиши да ли је Исус Христос имао иједну мрљу на свом лику?

#10 Al_Pashino

Al_Pashino
  • Members
  • 126 posts

Posted 31 August 2004 - 18:56

da li je Isus Hristos imao ijednu mrlju na svom liku.

Eto napisao sam,jel uredu?

#11 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 31 August 2004 - 19:07

Хвала што си свима показао да си остао без речи. :lol:

#12 Al_Pashino

Al_Pashino
  • Members
  • 126 posts

Posted 31 August 2004 - 19:18

"Vjerujem u Bozije Poslanike"

Jedan od imanskih sharta ili osnova vjerovanja kod muslimana.Isus ili Isa a.s. je za mene Boziji Poslanik i kao takav nema gresaka.
Vise o tome mozes naci na topicu "Islam"

Hvala sto si pokazao da nemas smisla za humor i minorno obazovanje. :lol:

Edited by Al_Pashino, 31 August 2004 - 19:18.


#13 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 31 August 2004 - 19:20

opunomoćenika i povjerenika svih živih bića

hahahahah

#14 Mica i Acim

Mica i Acim
  • Members
  • 188 posts

Posted 31 August 2004 - 19:22

Хајде нам сад (ти који имаш минорно обазовање) објасни Мухамедову:

1. педофилију
2. наручивање убистава
3. отимање жене усвојеном сину
4. лично учешће у пљакању каравана
5. узимање дела опљачћканог блага иако није лично учествовао
6. сакаћење људи које је наредио
итд...

Ето ти "малог" домаћег задачића. :lol:

#15 Al_Pashino

Al_Pashino
  • Members
  • 126 posts

Posted 31 August 2004 - 19:24

"Vjerujem u Bozije Poslanike"

  Jedan od imanskih sharta ili osnova vjerovanja kod muslimana
.Isus ili Isa a.s. je za mene Boziji Poslanik i kao takav nema gresaka.
  Vise o tome mozes naci na topicu "Islam"

  Hvala sto si pokazao da nemas smisla za humor i minorno obazovanje. :lol:


vadis stvari iz konteksta cijelo vrijeme pokusavajuci provocirati.
sad bi ja kao trebao poceti spominjati sukob sa jevrejskim trgovcima i pokusaj preuzimanja hrama,oprost grijehova kurvama i sl.gledano u sirem religijskom kontekstu,pogotovo na osnovu imanskog sharta "Vjerujem u Bozije Poslanike",takva pitanja su izlisna.
kao sto je i rasprava sa tobom,pravoslavnim fundamentalistom,izlisna. :lol:

Edited by Al_Pashino, 31 August 2004 - 19:29.