Jump to content


Photo
- - - - -

Regionalna Kavica za Ljude Dobre Volje


  • Please log in to reply
18402 replies to this topic

#17791 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 17 April 2017 - 15:49

ko zna zna!  :)

 

Malo me je zbunilo jer je pokisla, pa nisam vidio boju kore ali pupoljci su tu. Dobre su dunje za jelly i kitnkess, ne mogu se svjeze jesti. Opore i tvrde ali aroma je fantasticna. :)


  • 2

#17792 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 17 April 2017 - 20:34

soko zove zacinsko bilje

Dunja

 

Dunja (i soko) https://dunjaknebl.b...e-jo-i-sokolove

i Irina (al Irina sad nema veze)

 

akordi.jpg

 

malkic sam zardjo sto se sluha tice (el dobar onaj G-G7-C prijelaz?), zvuci mi okej ovako. 

i sad samo cekam moju dragu da dodje s posla pa da joj (uz gitaru) otpjevam ovu medjimursku popevku (krecem cim otvori vrata od dnevne sobe). valjda cu stici do posljednje (najbitnije) strofe, a da ne zabrljam.  :blush:

 

jeste danas Uskrsnji Ponedjeljak i Neradni Dan, no to sto Hrvati koriste svaku Bozju priliku da ne rade ne znaci da tim danima netko drugi ne radi. i dezura / pazi na njih, stoku jednu nezahvalnu i neopjevanu.

 

p.s. el znate vi za ovog tipa? zagorski / medjimurski / podravski Zdravko Colic!  :D


Edited by Vjekoslav, 17 April 2017 - 20:35.

  • 0

#17793 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 17 April 2017 - 21:18

 

(el dobar onaj G-G7-C prijelaz?), zvuci mi okej ovako. 

 

 

Dobar je. Na brzinu sam provukao i cini se da radi. Samo udri i sa srecom. :)


  • 1

#17794 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 19 April 2017 - 15:34

sve je dobro odradjeno, i G-G7-C prelaz na donje tri zice, i duboki glas koji je zadrhtao s Am na F, i originalna madjarska akcentuacija, i neizmjerna tuga i bol muskarca koji se iz AmeriKu javlja svojoj dragoj u Medjimurje, jedino sto se ona odvalila smijat vec na drugoj strofi (na prvoj se vidno susprezala), tako da do trece i cetvrte nisam stigao. ocigledno se nije dovoljno umorila na poslu, tako da cekam bolju priliku (kad odradi dvije smijene u cugu) za moj nesumnjivo romanticni performans.

 

...
 
sinoc padao snijeg. :wacko:

kako kod vas?
 
...
 
image.jpg
 
image.jpg
 
image.jpg

 image.jpg

 

' dan


  • 0

#17795 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 19 April 2017 - 21:34

vjezbam ja tako G-G7-C, kad, nesto mi cudno. nesto ne stima! pa mal mal pa namjestam gitaru / pokusavam pronaci ugodan polozaj. i kako ju namjestim, tako ona nakon dva tri akorda sklizne preko koljena. kao da je ziva pa bjezi.

 

maknem gitaru i pogledam dolje.

stomak! 

 

:lol+:


  • 0

#17796 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 20 April 2017 - 10:20

 

stomak! 

 

:lol+:

 

 

Najbolja srbijanska grupa svih vremena, moze Koja da prica sta hoce.  :lol+:


  • 0

#17797 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 20 April 2017 - 12:24

vjezbam ja tako G-G7-C, kad, nesto mi cudno. nesto ne stima! pa mal mal pa namjestam gitaru / pokusavam pronaci ugodan polozaj. i kako ju namjestim, tako ona nakon dva tri akorda sklizne preko koljena. kao da je ziva pa bjezi.

 

maknem gitaru i pogledam dolje.

stomak! 

 

:lol+:

Janika. ti li si?  :lol+: 

A-930195-1316359109.jpeg.jpg


  • 0

#17798 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 20 April 2017 - 14:15

vidis kako lijepo lezi. dakle iznad (predmeta), a ne ispred. dosli ljudi do odredjenog resenja. ovako bi ispalo da sto je covjek stariji mora imati sve duze i duze ruke. em za citanje, em za sviranje, em za pišanje, em za...

 

...

 

koji sliniju muku muci ovod moze da nauci

ovo je bila pesma za dietalci... :lol+:


  • 0

#17799 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 20 April 2017 - 14:31

vjezbam ja tako G-G7-C, kad, nesto mi cudno. nesto ne stima! pa mal mal pa namjestam gitaru / pokusavam pronaci ugodan polozaj. i kako ju namjestim, tako ona nakon dva tri akorda sklizne preko koljena. kao da je ziva pa bjezi.

 

maknem gitaru i pogledam dolje.

stomak! 

 

:lol+:

 

Zamoli Mujo Fatu da mu skine košulju.

Fata učini tako, a Mujo veli: "Uzmi, Fato, hemisku".

Posluša Fata, uzme hemisku, našto će Mujo: "Sad mi na leđima nacrtaj šahovsko polje, sve 8x8, označi crna polja i daj ona slova i cifre".

Fata uradi sve kako treba i upita Muju: "A što dalje?"

Mujo: "Sad me lijepo počeši na G7"

 

Oldies, but goldies


  • 1

#17800 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 20 April 2017 - 15:51

G7

 

...

Oldies, but goldies

 
imam ja jedan noviji.   
 
...
 
na 43. samitu G7 zamole lideri najrazvijenijih zemalja svijeta Hrvate da ostave Bosance na miru i krenu pricati viceve na vlastiti racun. Hrvati molbu prime k znanju, malkic razmisle, i odluce se konzultirati sa Gospom od Medjugorja. Gospa od Medjugorja im savjetovase da raspisu referendum. i tako nastade 3. Jugoslavija.

 

...

 

^_^   

 


  • 1

#17801 mladenvzz

mladenvzz
  • Members
  • 1,397 posts

Posted 21 April 2017 - 14:54

...Vjeko,Žiga je Međimurec,većina pjesama koje izvodi su međimurske narodne.

Opčenito,jako je popularan ovdje ne sjeveru Hrvatske.Obično kad nastupa,dolazi 

sa svojim bandistima(Žiga i bandisti),puhaći limeni instrumenti.Ja kad odem do Preloga

obično ga vidim na igralištu gdje se zabavlja sa unucima.Po glasovnim mogućnostima

ne bih ga ja uspoređivao sa Čolićem,prije sa Vice Vukovom,recimo.

Tu na sjeveru su izuzetno posječeni koncerti Žige i njegovih prijatelja Adama Končića,Vida

Baloga i Pepelka.Svi oni vole "kaj".Znaš,postoje razlike u kajkavskom koji se govori u

Podravini,Zagorju,Međimurju ili Varaždinskom kraju,pa i u pjesmi.Končić dolazi iz Zagorja,

Žiga iz Međimurja,Balog iz Podravine a Pepelko iz Varaždinskog kraja.Za njihov nastup

u varaždinskoj dvorani obično se traži karta više,a to ti je oko 8000 posjetilaca.

 

Vjerojatno si primjetio da sam izdvojio Varaždin.Naime za Varaždin se smatra da je na 

tromeđi Međimurja,Zagorja i Podravine


  • 2

#17802 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 21 April 2017 - 20:54

...Vjeko,Žiga je Međimurec,većina pjesama koje izvodi su međimurske narodne.

Opčenito,jako je popularan ovdje ne sjeveru Hrvatske.Obično kad nastupa,dolazi 

sa svojim bandistima(Žiga i bandisti),puhaći limeni instrumenti.Ja kad odem do Preloga

obično ga vidim na igralištu gdje se zabavlja sa unucima.Po glasovnim mogućnostima

ne bih ga ja uspoređivao sa Čolićem,prije sa Vice Vukovom,recimo.

Tu na sjeveru su izuzetno posječeni koncerti Žige i njegovih prijatelja Adama Končića,Vida

Baloga i Pepelka.Svi oni vole "kaj".Znaš,postoje razlike u kajkavskom koji se govori u

Podravini,Zagorju,Međimurju ili Varaždinskom kraju,pa i u pjesmi.Končić dolazi iz Zagorja,

Žiga iz Međimurja,Balog iz Podravine a Pepelko iz Varaždinskog kraja.Za njihov nastup

u varaždinskoj dvorani obično se traži karta više,a to ti je oko 8000 posjetilaca.

 

Vjerojatno si primjetio da sam izdvojio Varaždin.Naime za Varaždin se smatra da je na 

tromeđi Međimurja,Zagorja i Podravine

 

8 000? pa sta je to, nas Zoran je svirao pred 80 000. 

 

...

 

Ziga je legenda Podravaca, Medjimuraca i Zagoraca, ali oprosti, za zabave u vatrogasnim domovima. ne mislim tu nista pezorativno, no za svaki glazbeni izricaj postoje njegovi okviri. ja sam kao tinejdzer znao sa mojim najboljim frendom (danas zivi u Utrechtu / Nizozemska) otici preko zimskih i ljetnih raspusta kod njegove bake, u Sopje (Podravina). predivan kraj, kao iz bajke, Drava je tamo jos planinska rijeka (sljunak i otocici). pa ujutro i prijepodne pomazemo baki u polju (ili zimi cjepamo drva ili vec nesto majstorisemo), a popodne s gitarama (i sveskom za crtanje / slikanje) na obalu Drave, a navecer (pjeske dobrih sat vremena) "na zabavu" u Noskovce, u tamosnji vatrogasni dom. gdje je svirao neki seoski / lokalni bend, bas poput Zige i njegovih bandista. nama je to, kao gradskoj djeci odrasloj na Tajmovcima, Led Zeppelinu i Pink Floydu, bilo, onako, kako da ti kazem, poprilicno nadrealno (i zabavno). 

 

po glasovnim mogucnostima ne mozes usporedjivati Mirka Svendu i jednog Vicu Vukova. mislim, mozes, ali to onda izgleda poprilicno osajdareno. Vice Vukov vs Mirko Svenda Ziga. dakle Vice je tu posve druga kategorija pjevaca (zajedno sa Ivom Robicem, znaci Opatijski festival / slageri / hrvatski "bel canto").

 

i_v.jpg

 

no sto se izgleda tice, molim te lijepo, pogledaj (pa sam zakljuci)

 

z_z.jpg

 

tu jos kad dodas zvonce iz sedamdesetih (a prve snimke Zige su bile upravo u zvoncama), ali i "plesnu koreografiju / mimiku na stejdzu", to ti je to. :D


  • 0

#17803 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 21 April 2017 - 22:39

spominjali smo na ovom topicu Dunju Knebl i Lidiju Bajuk (njihov etnografski i umjetnicki rad), evo sad i medjimursku pop ikonu Mirka Svendu Zigu, medjutim, ne bi bilo fer zaboraviti ponajbolju izvodjacicu (originalnih) medjimurskih popevki, Elizabetu Toplek (Tetu Lizu). 
 
20071227_teta_liza_00.jpg

 

vuprem oči vu to nebo visoko
tam ja vidim, svetle zvezde igrajo

či mi bole svetle zvezde igrajo
bole moje mlado srce kalajo

mene majka saki denek karala
kaj nej k letu malo dete čuvala

nikaj zato ako bi je čuvala
bole bi se za ljubav zmišljuvala

 

 

...

 

po mom nekom glazbenom ukusu, jedino sto sa prostora bivse Jugoslavije iz tog tzv. etno repertoara uistinu vrijedi su vranjanske i medjimurske pjesme. 


  • 1

#17804 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 22 April 2017 - 10:47

Žiga je izuzetan pjevač, usto se trudi biti razumljiv ostatku neštokavske Hrvatske; iako uglavnom pjeva tradicionalne pjesme, njegov glazbeni izričaj je, zapravo jazz.

'Klinček stoji pod oblokom' u njegovoj izvedbi sjaji kao zvijezda nad tupastim Stublićevim, a pogotovo psycho-Štulićevim interpretacijama.

 

Pogotovo ovaj potonji moron, koji je smislio da se može nositi s kakjkavštinom.

Idiot!

 

Klinček


  • 0

#17805 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 23 April 2017 - 09:41

Žiga je izuzetan pjevač, usto se trudi biti razumljiv ostatku neštokavske Hrvatske; iako uglavnom pjeva tradicionalne pjesme, njegov glazbeni izričaj je, zapravo jazz.

 
350px_Congo_early.gif
 
apsolutno. a Trg Slobode u Prelogu je, zapravo, Congo Square. jer i Prelog se, bas kao i New Orleans, nalazi na obali velike rijeke i velikog oceana. Mississippi i Atlantik su dakle tamo, pri njihovoj, a Drava i Panonsko more su vamo, pri kajkavskoj hizi. ili bolje reci klijeti. i onda tu, na prilockom Trgu Slobode, svake druge nedjelje u veljaci, kada ih (stokavac) Todoric pripusti sa svojih plantaza, dolaze porobljeni Kajkavci. i to iz svih krajeva porobljenog kajkavskog svijeta; plesivicko-prigorskog, samoborskog, gornjosutlanskog (ne brkati sa gornjosultanskim), bednjansko-zagorskog, varazdinsko-ludbreskog, medjimurskog, podravskog, sjevernomoslavackog, glogovnicko-bilogorskog, gornjolonjskog, donjolonjskog, turopoljskog, vukomericko-pokupskog, donjosutlanskog (ne brkati sa donjosultanskim), goranskog, te naravno dijaserskog, i unose svoje zasebne glazbene izricaje u jedinstveni, i posve nadrealni, kajkavski jazz. koji onda dalje, sve do Zabrega, pa i jos dalje, do Croatia recordsa u Bogovicevoj, na svojim kreolskim zvoncama prenosi Mirko Svenda Ziga. 
 
ne moze to svako prepoznati. tu je potrebna apsolutna (ali uistinu apsolutna) kolicina Dobre Volje.   

Spoiler
 
 
 
...
 
 
kako je ono Krleza pisao o Dubrovniku? Dubrovnik je nestao u historiji, a da zvanicno nije progovorio hrvatski... e pa tako, cini mi se, mozemo reci i za jazz u kajkavskom knjizevnom jeziku. kajkavski je nestao u historiji (16.-19. stoljece), a da nije zapisao rijec jazz... 
 
no znaju li kajkavci svirati jazz? oni urbani(zirani), apsolutno. ja sam npr. imao tu cast (i privilegiju) osobno poznavati jednog velikana jazz gitare, Zagrepcanca Damira Dicica. nazalost, prerano preminulog. no sjecam se (kao jucer) kako je u jednom jazz klubu u Trstu gospodin (i profesor) Dič, a nakon svirke / do ranih jutarnjih sati, nesebicno pokazivao talijanskim dzezerima (gitaristima) svoje (originalne) hvatove / akorde na gitari (i njegov famozni gentle touch). pa, malo je reci da su ga gledali / slusali s povelikim postovanjem.
 
damir_dicic_160.jpg


  • 0