Jump to content


Photo

ROŠTILJ!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
75 replies to this topic

#1 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 28 May 2004 - 13:08

Prijatelji,

Sezona je otvorena! Sa svih strana protežu se lanci kobasica, hrpe dimljene slanine i opscene količine krmenadli. :lol:

Teme za diskusiju:

1. Za i protiv

2. Tehnike postizanja optimalne temperature i pečenja mesa (kako da ostane sočno?)

3. Iskonska potreba muškaraca da se iskažu u roštiljanju (Ne znam nijednog koji ne voli da raspali vatricu pod rešetkom; čak i muškarci koji inače ne kuvaju, veoma rado se laćaju one štipaljke za obrtanje kobaja i filozofiraju o pravilnom načinu za raspaljivanje ugljevlja)

4. Recepti za pac, salate i ostale prateće manifestacije (s posebnim osvrtom na 'za i protiv' seckanog crnog luka kao tradicionalnog priloga); da li je kečap blasfemija? Kada pribeći senfu?

5. Drvo/brikete vs. električni roštilj, sa svim prednostima i manama (pristupiti s pozicije ličnog iskustva, a ne ideologije :lol: )

6. Uspeh u grilu: pitanje vežbe ili talenta?

7. Alternativni pristupi roštiljanju (roštiljate li štogod što drugi ne roštiljaju?)

Shvatite ovaj topik kao postkoitalnu cigaretu posle vizuelnog upoznavanja, povratak korenima klasične Razno-tematike, provokaciju ili omaž jednog bbq aficionada drevnoj veštini pečenja mesa na vatri.

P.S. Vegetarijanci, u dilemi "zaobići ili hejtovati" molim vas da izaberete prvu opciju. Hvala! :lol:

#2 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 28 May 2004 - 13:16

1. Za
2. Trebalo bi razvodniti u par smerova u zavisnosti od vrste rostilja.
3. Pa eto, volim da prevrcem kobasice. Zasto bi samo moja zena imala tu privilegiju.
4. Nista senf, nista kecap. Samo sitno seckani crni luk u sirokoj serpi, obavezno poklopljen i dobro protresen.
5. Talandara rules. :lol:
6. Apsolutno talenat
7. Cesto ribu rostiljam, ali i dugacke paprike tkzv. roge


p.s. nesto sam se setio djackih leksikona kad posle ovakvih pitanja sledi: "Jeste li spremni za konkretna pitanja?", i pratece: "Jeste li zaljubljeni?" :lol:

#3 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 28 May 2004 - 13:25

p.s. nesto sam se setio djackih leksikona kad posle ovakvih pitanja sledi: "Jeste li spremni za konkretna pitanja?", i pratece: "Jeste li zaljubljeni?" :lol:

Ja se nešto ne sećam da se u đačkim leksikonima uopšte pominjao roštilj. Nije to tema za decu.

+

Šta ovde nije konkretno? :lol:

#4 eye of the beholder

eye of the beholder
  • Members
  • 2,304 posts

Posted 28 May 2004 - 13:28

Definitivno ZA

Tehnika ima previse mada u mom slucaju u pitanju je improvizacija

Jedno aktivnos gde su sanse da se "zglajza" tj da nesto prodje naopako svedene na minimum. (Obicno moze da se pravdaju - alkoholom konzumiranim pre i u toku rostiljanja)

Definitivno za LUK
- jedini recept koji mogu da dam (ali to svi znaju) jeste da se sitno isecen luk stavi na dno /zatvorene/ serpe i da se rostilj/meso stavlja na luk...
-kepac je definitivno "blashemija" :lol: fantastican izraz
- senf samo za "kobaje"

drvo i ugalj. Elektricni nedaje isti ukus kao sa cumura. hmm NIJEDAN nedaje isti ukus kao sa cumura :lol:

..vezba, vezba i samo vezba i naravno malo talenta

probao jedanput banane sa medom (nepreporucujem)


najvise volim rostilj oko 15h da pocne da se sprema (pali se vatra) na suncanom danu daleko od civilizacije i komaraca i blizu kartona hladnog piva u nekoj hladovini. Do pola 5 plako pocinje da se stavlja meso, prvo snicle i sl onda ide mleveno meso i na kraju piletina (arh balav)


edit: izvinjavam se na pravopisnim i gramatickim gresaka. To je zbog brzine i secanja na rostilj mnjac

Edited by eye of the beholder, 28 May 2004 - 13:32.


#5 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 28 May 2004 - 13:31

Ja se nešto ne sećam da se u đačkim leksikonima uopšte pominjao roštilj. Nije to tema za decu.

+

Šta ovde nije konkretno? :lol:

Vise su me podsetili redni brojevi na to, ne sadrzaj. :lol:

A u konkretnom slucaju je definitivno konkretna snicletina od svinjskog vrata, velicine A4. :lol:

#6 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 28 May 2004 - 13:39

Apsolutno za.

Tehnike razne, mada ima jedna bas dobra, kod drugara na placu, stari usisivac (kome je to jedina svrha egzistencije) zazari stvar za tili cas i cepaj. B)

Luk, luk, luk i luk. Plavi, po mogucstvu. I na njemu "odmarati" nemeleveno meso posle pecenja. Kecap nek gura ko voli, ja sam kontra. Senf moze za kobaje, a moze i za biftek.

Cumur, plus susena vinova loza (kad ima, znam da se tesko nadje, sem ako neko ima vinograd i slaze i susi namenski), neprevazidjen ukus plus sto sam zar od loze je, onako, savrsen za rostilj.

Sve radim po osecaju, jos se niko nije zalio. A vecina je hvalila.

Eksperimentisao sa ribom. Nije bilo lose. Sveza tuna rulez. Ali ipak, svinjske snicle od vrata, cak i netalentovanom amateru budu socne. I da, kobaje i perad na kraju, crno meso odma, mlevenarije u sredini.

Ogladneh, idem po candy bar. :lol:

P.S. Zasto decaci? Nemam pojma.

#7 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 28 May 2004 - 13:48

Talandara je zakon. Za one koji znaju sta je talandara evo objasnjenja. Uzme se tanjir sa tanjirace, lepo se ocisti i ismirgla i ostavi da ogori do kraja, rupa na sredini se zatvori, postave se tri nozice, potpali vatra ispod, baci se par kasika mesta i kad se dobro zagreje krene se sa pecenjem. Bitno je povremeno meso provuci kroz mast koja se slije na dnu i ponovi ostaviti sa strane da se pece. Kad se svo meso ispece, onda se jos baci pomfrit u preostalu mast.

Edited by Rosbacher, 28 May 2004 - 13:51.


#8 mikkor

mikkor
  • Members
  • 2,524 posts

Posted 28 May 2004 - 13:50

slurp odoh na dzigericu s lukom i ladno pivo

#9 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 28 May 2004 - 13:50

Ah , gdje me nadje!!!. Danas je petak (volim petak), a u ponedeljak je Memorial Day. To znaci trodnevni vikend, a to znaci rostilj, lj, lj lj.


Pomenula si krmenadle i rostilj, sto nikako ne ide zajedno. Krmenadle na rostilju ne mogu ostati socne. Naprotiv, budu suhe i tvrde kao djon.
Najbolji djelovi svinjskog mesa za rostilj je “but” Prvo se dobro naostri noz, a onda se lagano od komada buta prave snicle. Oni restlovi koji budu dovoljno veliki da ne propadaju kroz resetke rostilja, takodje se koriste.
Osim buta, na rostilju je odlicno “rame” (shoulder). Treba biti isjeceno u stangle. Meso je vrlo mekano i socno
U obzir jos dolazi i “vrat’ koji je uglavnom prosaran masnijim djelovima, nije los, ali ukoliko ima dovoljno ovog gore nije potreban.
Meso je neophodno prije rostiljanja posoliti i pouljiti , a onda staviti u frizider da prenoci.

I na kraju riblji kotleti. Najbolja za rostilj je tuna, obzirom da se ne raspada i naravno vrlo je ukusna i socna. Za nju nije potrebna nikakva prethodna priprema.

Rostilj se ne pece na vatri, nego na zaru.

#10 maxivida

maxivida
  • Members
  • 3,167 posts

Posted 28 May 2004 - 14:20

Ono za pečenje mesa na vatri je bila pesnička sloboda :lol:

Nego, već dvojica ste spomenuli tunu. Ja sam, inače, veliki obožavalac ribe na roštilju i nju spremam najlepše od svega. Međutim, dosad nisam spremala tunu, a imam dve "šnicle" u zamrzivaču (nažalost, ne mogu da dođem do sveže :lol: ). Kako je spremate? Je l je stavljate u neki pac i koliko dugo je pečete? Hvala!

#11 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 28 May 2004 - 14:25

Međutim, dosad nisam spremala tunu, a imam dve "šnicle" u zamrzivaču (nažalost, ne mogu da dođem do sveže :lol: ). Kako je spremate? Je l je stavljate u neki pac i koliko dugo je pečete? Hvala!

Nista pac, tanak premaz maslinovog ulja (bas tanak) i na rostilj (dobro zazaren). Snicle s prsta debele. Peci po osecaju, gledas boju, okreces...
Jebiga, znam kad je gotovo, bas nisam nesto uspesan u prenosenju iskustava, ali sta cu kada radim po osecaju, nema kvantifikacije.

#12 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 28 May 2004 - 14:55

"Ne znam nijednog koji ne voli da raspali vatricu pod rešetkom; čak i muškarci koji inače ne kuvaju, veoma rado se laćaju one štipaljke za obrtanje kobaja i filozofiraju o pravilnom načinu za raspaljivanje ugljevlja"

Samo da ti stavim do znanja da nas ima. Ej bre, 360 miliona °C, a ja da stojim pored vatre, da je dzarkam i prevrcem? Da se jurim sa dimom okolo naokolo u znoju lica svog dok nekom ne pozli ? Nisam lud. Al' sto volim da jedeeeeeem :lol:

Nasao sam optimalno resenje. Brkati lovci se okupe oko vatre, ljuste pivo i mudruju, a ja pokupim decu pa na fudbal. Isto zvezda przi, isto znoj, al' mnogo zabavnije :lol:

Edited by Hromi Daba, 28 May 2004 - 14:56.


#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 28 May 2004 - 15:38

gde me nadje maxivida sa ovim topicom :lol:
prochitacu ga kad se najedem

#14 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 May 2004 - 16:07

...


1. Ravnodusan (sa tendencijom ka "ne").
Jedini izuzetak - tzv. Kavkaski "shashlik". No to su raznjici. Mozda bacim na "Kulinarstvo".
Doduse, meso je ovcetina (?!).

2. Kol'ko ljudi tol'ko cudi.
"Meko, socno meso" - meso posuto kimom mlevenim u prah. Mora da odstoji na hladnom.
Tzv. "tenderlizer". Azijski trik od davnina.

3. Nepoznato mi.
(Doduse, bice neki atavizam: doci pred pecinu i uz urlik spustiti lovinu pred noge "izabranice". Stara m/z igra).
Pristalica sam neke "estetike", elementarnog pribora, nekog mesta, moze i blagi razgovor. Stajanje na nogama i pogledavanje krisom u serpenju sa mesistem "kol'ko je ostalo" mi je tuzno.

Nerviraju me piknici uz "mali fudbal". Plasticne case, mlako pice; lopta koja udara u rostilj ili prisutne; otimanje mesa od kucova; neciscen, zagoreli rostilj sa masnocom od "pre rata", crne fleke po mesu; vadjenje mesa iz zara, ili dizanje sa zemlje / trave uz gromoglasne povike odobravanja prisutnih: samo ga ti "majstore" baci na reshije, upravo to volim; brizne majke koje "krisom" svojim chedima biraju slasnije komade - odmah se osetim da nekom nesto otimam; raspushtena cheda koja gledaju u tudji tanjir i tule - a sto njemu ... a meni ...

Nema gore stvari od "rostiljanja" sa nepoznatima. Trudim se da jedem u drustvu 2-3 ljudi koji mi svakako prijaju (i ja njima). Ostalo strogo izbegavam.

4. Pod 2. Ako nesto ne podnosim, to je "golo" meso bez ikakvih dodataka, "domace" kobasice spravljene bez ikakvih zacina osim (aleve paprike). Za preostali luk na dnu serpe (kako je ovo uvredljivo jednolicno, huh!) imao sam asocijaciju (mada ne uvek glasnu): steta sto ne gaje prasice, da ne bacaju.

5. Pod 2. Samo jedna stvar: zgodnije je na otvorenom - ne podnosim miris rostilja, ali moze i u stanu pod napom sa jakim ventilatorom iznad sporeta. Tuchana rebrasta, pokrivena teflonom posuda (plitka, dublja) za "rostiljanje". Ugrejana posuda za odlaganje sa resetkom za odkapljavanje i poklopcem.

6. Znanje. Vrste i delovi mesa, secenje, temperatura, trikovi.

7. Riba, riba & ljuskari. Povrce (pecurke, posebno vrganji), "zuti" sir.
Orada, brancin, zubatac. Krupnije ribe na "snicle", sitnije u komadu. "Plava" riba (skuse, snjur, srdele). Smudj, skarpina ili posnija bela riba - u alu-foliji sa povrcem i zacinskim biljem, umotana u 2-3 lista dobro nakvasenog papira / novine. Mogu da se rostiljaju deblje snicle od soma (masno meso), a mogu i somcici "cverglani" (odstraniti bodlje!).

Apsolutni, nadnaravni delikates No.1 - raznjici od morune / jesetre.
Hm, daleko inostranstvo. U "lokalu", u nekoj vukohebini - skoro besplatno, na "fensi" mestima - preskupo.
Delikates No. 2 - rostiljani losos.

Btw. - "krmenadla" je za mene gastronomska uvreda.
Ma ko, ma kako spremio.

...

#15 cancika

cancika
  • Members
  • 396 posts

Posted 28 May 2004 - 16:08

Ja volem da stavim sampinjone (one bele sto ih francuzi zovu "champignon de paris") na blagu vatru sa malo soli.........mmmmmmmmmmmmm