Jump to content


Photo

Festival kratkometraznog i dokumenarnog filma


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 13 March 2004 - 20:10

Krajem marta, u Beogradu. Festival ce prvi put biti medjunarodni. Za sest dana bice prikazano vise od sto filmova u nekoliko kategorija. Koliko znam program jos uvek nije gotov.

Jeste li posecivali festival prethodnih godina?

#2 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 14 March 2004 - 13:35

Naravno!
Pored Festivala autorskog, omiljeni filmski festival u prestonici. Drazi od FEST/a...

#3 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 15 March 2004 - 16:52

Ove godine je program (po pricama) fenomenalan... Nadam se da ce konavna verzija biti dostupna za dan-dva.

#4 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 16 March 2004 - 16:29

I za FEST su rekli da je izbor fenomenalan... :lol:
A ja se budala primim... svaki put! Tako da im nista ne verujem!
FDKF je specifican, sto i sam znas! Medju onoh sedam do deset filmova u juednom terminu nesto mora da valja!
Videcemo!
Posalji mi verziju kad je dobijes... molim te!
Nadam se da ce se ove godine pojaviti i neki ceski filmic!

#5 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 19 March 2004 - 12:15

Na adresi http://www.kratkimetar.org.yu/ naci ces program (domaci, strani i prateci), ali bez satnice...

Vidimo se tamo...

#6 snoopy

snoopy
  • Members
  • 159 posts

Posted 30 March 2004 - 10:28

Festival pocinje danas, a nigde ne mogu da nadjem program, tj. termine prikazivanja filmova. :lol:



Jel' neko moze da mi pomogne?

#7 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 30 March 2004 - 10:39

Hvala Chandra, see you there...
Snoopy... slusaj B 92, a ako ti nije tesko prosetaj se do DS... najavili su jutros ali nisam sigurna ....

#8 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 02 April 2004 - 15:44

Jeli neko gledao nesto

#9 reg

reg
  • Members
  • 4,229 posts

Posted 03 April 2004 - 17:08

Ne, ali u planu mi je Long Gone sutra u 16h.

Long Gone
USA 2001
Director and Cinematographer Present
Best Feature Documentary & Minnesota Spirit Award
Friday, April 18, 7:30 pm, Oak Street Cinema

Director/ Co-Producer: David Eberhardt
Co-Director/ Producer: Jack Cahill
Cinematography: Greg Yolen
Original Music: Tom Waits & Kathleen Brennan;
Charlie Musselwhite
Cast: Dog Man Tony, Joshua Long Gone, Horizontal John, New York Slim

Long Gone follows five years in the lives of six tramps who have chosen the rails over mainstream society. Traveling through the Heartland, they create an anachronistic world of apparent anarchy and hard-won survival. New York Slim acts as narrator — he is a unifying hub between the characters, from a world-weary Vietnam vet to a wide-eyed, middle- class adolescent girl. Greg Yolen’s award-winning, startlingly beautiful cinematography and Tom Waits’ haunting, stomping score illuminate a landscape that is at once familiar and yet entirely strange. Eberhardt and Cahill’s remarkable chronicle makes it unfailingly clear that the romantic ideal of riding the rails stands in stark contrast to the harsh realities of this chosen life. Long Gone shows us, however, that the bones of this “free society” are surprisingly similar to that of the mainstream — that these folks, too, depend on community and survival, on liberty and escape.

Notes: A Minnesota native, David Eberhardt began riding freight trains in 1990. During the ensuing ten years, he immersed himself in rail-riding subculture and earned an invaluable level of trust and respect among his fellow riders. The recipient of a Kodak scholarship, he graduated from the Minneapolis College of Art and Design. Long Gone won the Jury Prize for Best Documentary at Slamdance this year, as well as that Festival’s Kodak Vision Award for Cinematography. Several Minneapolis Dinkytown “characters” are included in this story. (93 min.)

#10 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 03 April 2004 - 21:23

Gledao:

Beloruski film, mislim da se zove "prelazak"
japanski, crtani, o coveku kome je drvo pocelo da raste na glavi. :lol:
domaci animirani o beogradu(je li gledao jos neko ovo?)
domaci o onom matorcu sto je osnovao cetvrtu Jugu(patos!)

#11 lena lovich

lena lovich
  • Members
  • 530 posts

Posted 04 April 2004 - 00:03

Bill Plympton-ove crtice gledala i uzivala!

#12 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 05 April 2004 - 12:58

Odgledao sam priblizno polovinu programa. Sinoc sam bio na dodeli nagrada i moj se ukus definitivno ne poklapa sa ukusom zirija.

Prvo moji domaci favoriti:

Dokumentarac o Zilniku - sjajno ispricana prica, hommage velikom majstoru. Ispostovana su sva pravila zanra, ali na sasvim moderan nacin. Film bi mogao bez problema da bude i BBC produkcija.

Ljubav - ovo se nikome nije dopalo osim meni. Dok. o slepom pesniku, pustinjaku koji zivi negde u brdima izmedju Srbije i Bosne. Lepo je i pazljivo snimljeno, ima poentu.

Moja Jugoslavija - sjajan materijal. Nazalost produkcija se nije proslavila. Od te price mogao se napraviti mnogo bolji film, ali i ovako je sasvim ok. Jeste patos, ali... lol: :lol: :lol:

Kuda ides Adame - keramicarska kolonija Terra. Vec vidjeno puno puta, ali lepo.

Pacov u kuhinii - zanimljiv eksperimentalni rad Ivane Kronje o Sari Kejn. Kupio me je muzikom - She's in Parties Bauhausa :lol: . Nazalost gluma i kamera nisu na nivou zamisli. Definitivno je ovaj film bio van konteksta festivala.

Strani favoriti:

Black Soul - apsolutni highlight festivala. Istorija crnog naroda ispricana kroz izuzetnu tehniku animacije na staklu i protkana nestvarnom muzikom. Ovaj filmic je daleko iznad nivoa beogradskog festivala.

Isao tramvaj br.9. - ukrajinski crtac u tehnici animacije plastelinom. Odlicno uradjen, sa poentom. Veoma moderno i zabavno.

Kinooperater - odlilcna fantazija. Kinooperater prolazi mracnim gradom. Prate ga inserti iz filmova projektovani na zidovima. Veoma lepo.

Spasite decu - norveski, kratki igrani. Zgodno napravljena pricica o slepoj devojcici i njenom mladjem bratu. Ne znam zasto kod nas niko nije u stanju da napravi tako jednostavan filmic.

Prva prica - u najboljoj tradiciji zagrebacke skole animacije.

Za tango - jos jedan animirani film. Kratak, tehnicki savrsen, efektan.


APSOLUTNO NAJVREDNIJE (van konkurencije):

The Long Gone - prica o americkim beskucnicima koji preskacu iz voza u voz. Muzika Toma Waitsa. Atmosfera Jarmushevih filmova. Sjajni likovi, odlicna kamera... Film je dobio nagrade na svim mogucim festivalima. Pretpostavljam da je to razlog sto ovde nije bio u konkurenciji (jer kako bi nagrade onda podelili oni koji su TREBALI da ih podele). Vise o ovom filmu mozete naci na http://www.longgonefilm.com/

Plymptoons - Plimptonove animacije mi po stilu nisu previse bliske, ali su beskrajno zabavne. Bez pomoci kompjuterske animacije i specijalnih efekata, BP pravi jednostavne, inspirativne, domisljate i efektne filmove. Podseca me malo na Duska Petricica...


Najgore na celom festivalu (hate hate hate):

Seri - domaci kratki igrani. imbecilno je blaga rec.

Bubice - domaci animirani (dobio nagradu). glupa prica, losa i otaljana animacija, neizrenderovani kadrovi. nagrada za ovaj film je bruuuukaaaa. Drugi film iste ekipe Par-nepar jos je stupidniji.

Mi i nase komsije Barackovi - domaci dok. dosadno. dosadno. dosadno. bez ikakve poente. tu vrstu filmova: kadar1 izborano lice, kadar2 staracke ruke, kadar3 krave na livadi. deda1 trabunja i trtlja. i deda2 nesto mrmlja. posle pola sata kraj. dokle ce bre vise?

Godovi - domaci eksperimentalni. eksperiment: moze li publika to preziveti?

Zov ili 657000 godina do zvezde Danice - domaci dok. (dobio nagradu). AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAGHHHAHAHA. Na pola filma mislio sam da cu poceti da placem od idiotizma.

Mi zivimo na ivici - beloruski, dok (dobio nagradu). Jos jedan gerijatrijski. Lose rezirano, dosadno, stereotipno.

Simfonija nebeskog grada - domaci, neprepoznatljivog zanra (dobio vise nagrada). ekstremno dosadna, nerezirana i glupa tvorevina Lordana Zafranovica u produkciji RTS-a. Izasao sam na pola da ne nih poceo da vristim.

To je samo moje - domaci, dok. Gvardiol nije dobio nagradu samo zato sto se svadjao po novinama sa direkcijom. To sto mu je film potpuna splacina i smece, naravno, sa nagradom nema nista. Zasto ljudi imaju potrebu da bacaju filmsku traku! (steta samo zbog Rambove muzike).

Glavna nagrada festivala otisla je Iranki Sudabe Babagap za Nojevu barku. Taj film nije potpuna katastrofa, ali daleko od toga da je zasluzio da dobije granx prix. Izuzetno lepa kamera, dobro uklopljen ton. Ali izbor teme! Potopljeni trgovacki brodovi u Iransko-Irackom ratu! Ma kome se bre jebe na svetu za to osim vlasnicima tih olupina? Je li mozda u tom ratu bilo i drugih zrtava osim brodova? Na kraju idu podaci o broju potppljenih brodova i unistenog tereta. Pravi film za festival privredne komore... A Irankin nastup na dodeli nagrade (moj boh jedini milostivi, danas je nedelja sveti dan, za mene su dzamije i crkve isto, bas mi je drago, zbog mog boga jedinog milostivog, koji mi je rekao da snimim film o slobodi, moj bog jedini milostivi) bio je van svake granice dobrog ukusa.


NA KRAJU:

Nova medjunarodna koncepcija festivala pokazala se kao spasonosna s obzirom na eroziju domaceg kratkog metra. Pa ako ne mozemo da pravimo nista bolje, onda bar da vidimo sta rade drugi ljudi. Pretpostavljam da za odlican izbor stranih animiranih filmova mozemo da zahvalimo umetnickoj direktorki festivala Veri Vlajic, koja se i sama bavi ovom formom. Dodeljene nagrade su zabrinjavajuce jer podrzavaju (po ko zna koji put) ono najgore i najdosadnije u tradiciji dokumentarnog filma kod nas. Jedva cekam LowFi da popravim utisak. :

#13 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 05 April 2004 - 13:11

Meni se svideli Backovi! A nije mi se svideo QUO VADIS Adame!
No1 po mom izboru, prica o beskucnicima...bez konkurencije!
Žilnik...odlican! Jednostavan, interesantan, pun blagog humora!
BTW... u Backovima scena kad bradati svinjar prica o uzgoju svojih ljubimaca...
"One sve više jedu, a ja ya sebe imam sve manje... Kad sam krenuo da ih uzgajam imao sam 85 kila. Danas, 15 godina posle imam 65! Sve pojedose... :lol:
Tako nekako, ali mislim da ynas o cemu se prica

#14 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 05 April 2004 - 14:46

Backovi? Barackovi? Anyway, meni je to samo dosadno. Mozda sam u zivotu odgledao previse filmova te vrste, pa mi je tesko da se saosecam sa pomenutim svinjarom. Od toga sto on zivi u nekoj nedodjiji gde nema asfaltnog puta, gubi kilograme jer svinje puno jedu i slusa tranzistor moze da se napravi film (ocigledno), ali takav film, takvu pricu mozes da nadjes u vecini sela na svetu. Najveca zamerka je stereotipnost i u izboru teme i u reziji i u kameri.

Quo vadis Adam je takodje deja vu. U pravu si. Brisem ga sa liste favorita.

Jesi li gledala Taksistu, Sjever je poludio, Pokon za Sanju ili Odmazdu? Svi su nesto pokusali, svako na svoj nacin, ali mi je rezultat delovao... pa, recimo, obeshrabrujuce...

#15 Rain Girl

Rain Girl
  • Members
  • 2,803 posts

Posted 16 April 2004 - 13:39

Jesil gledao Moja Dajana ili tako nesto... sinoc mi drugar pricao o filmu.... plakala sam od smeha... bas mi zao sto sam ga propustla