Jump to content


Photo

PLAGIJATI


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 Ivana82ue

Ivana82ue
  • Members
  • 506 posts

Posted 28 March 2004 - 17:16

"Pre nekoliko nedelja magazin "Svet" je otkrićem i emitovanjem pesme "Sen gelmez oldun" u našoj tok-šou emisiji "Svet plus" ukazao na veliku sličnost ove azerbejdžanske melodije sa pobedničkom pesmom ovogodišnje "Evrop(j)esme" autora i izvođača Željka Joksimovića koji će nas posle dvanaest godina predstavljati u Istanbulu na "Eurosongu". Naravno, medijska prašina se oko ovog slučaja odmah podigla i već nedeljama se ne stišava. Takozvani muzički stručnjaci (a bogami i advokati) brane Joksimovićev lik i delo, dok se s druge strane slušaoci obrušavaju na "Lane" tvrdeći da je "identično" pesmi Alihana Samedova. Šta ćete, običan svet nije muzički potkovan pa loše reaguje na "carevo novo odelo".

Ipak, ovoga puta ćemo zaobići pobedničku pesmu, da bismo ukazali na drugi veliki ovogodišnji hit Željka Joksimovića. Da je "Leđa o leđa" hit to nam ne pada na pamet da sporimo. Kao autor teksta i muzike ispod ovog hita potpisana je Leontina Vukomanović dok je aranžman uradio Joksimović. Verovatno ćemo mnoge razočarati informacijom da i ta pesma veoma podseća na jednu grčku baladu. Podseća, liči, ima dva, tri četiri ista takta... To ćemo ostaviti "muzičkim stručnjacima", koji će opet izvaditi kajdanke (tako smo mi zvali notne sveske u osnovnoj školi), meriti sinusoidne putanje, ali rezultat će biti isti pa će se čak i "navodna sličnost" biti proglašena samo pukom slučajnošću?! "
www.svet.co.yu

Daleko od toga da spadam u citalacku publiku ovog...hmm... tabloida, naprotiv, ali bilo bi mi interesantno da malo javno prozivamo lopove sa nase muzicke scene! A ima ih previse!

#2 BraveMargot

BraveMargot
  • Members
  • 626 posts

Posted 28 March 2004 - 20:56

Moji favoriti su:

Indira Radic - preko preko (rammstein - du hast)
Indira Radic - Ratovanje (punjabi mc - mundian to bach ke)
i
Saban Saulic - Ti me varas najbolje (Khaled-Aisha)

:lol: :lol: :lol:

Super je i psihodelicna 'White Rabbit' bas deonica u pesmi 'Danka' Tome Zdravkovica B)

#3 Born Too Loose

Born Too Loose
  • Members
  • 1,205 posts

Posted 28 March 2004 - 21:05

Ne znam za ove pomenute, ali pre 10-ak godina sam cuo da je neka pevaljka obradila ili pokrala Bo Diddley-ja, pesmu Mona. Uzas jedan.

#4 Ivana82ue

Ivana82ue
  • Members
  • 506 posts

Posted 28 March 2004 - 21:10

Bas sam se neprijatno iznenadila kada sam pre izvesnog vremena cula originalnu verziju pesme "April u Beogradu"... U pitanju je neka prastara francuska sansona... To od Kornelija nisam ocekivala... :lol:

#5 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 28 March 2004 - 23:23

a pa da sad se i ja setih jedne
AC/DC-Thunderstruck sirokim narodnim masama poznatija u izvodjenju dzeja pod imenom mrak mrak :lol: :lol: :lol:

Edited by DANIEL DRAVOT, 28 March 2004 - 23:25.


#6 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 29 March 2004 - 12:18

Ljudi sa Foruma "Sveta" su profesionalci u ovoj temi, te njima prepustam stafetnu palicu.

http://www.svet.co.y...opic.php?p=8480

Clan Branko Karvelas je 17. januara 2004. pokrenuo temu "PREPEVANE I OBRADJENE PESME,plagijati, kopije,ukradena muzika"

"???Zasto Srbija nema Internacionalnu Izdavacku Kucu???
Internacionalne kuce kao SonyMusic, UnversalMusic, EMI(Europe Music Industry), Jive Records, Epic Records, Zomba Music nece u Srbiju jer...

u srbiji jos uvek vlada velika piraterija koja je veca nego u Tailandu, i sto oti takozvani "kompozitori", kako se oni sami nazivaju neznaju da zasednu i da napisu sami pesmu. Nego kradu tudje pesme iz Zemalja kao sto su : Grcka, Albanija, Bugarska, Turska, Israel, Egipat, Maroko, Indija, USA i cak znam pesme koje su ukradene iz Kolumbije, to je strasna cinjenica. Cak znam da su se Grcka i Turska sparili i tuze Ministarstvo Kulture Srbije, jer im se pesme kradu. Grcka netrazi pare za obradu pesama, nego hoce samo licenciu i da se napise istinski kompozitor, ali ako je to mnogo posla za ote nase pevace, sta im se moze. Po samom tom cinjenicom su sami pokazali da oni nisu nikakvi umetnici nego da su isti kao oni drugi lopovi.

???Sta mozemo da radimo???
Mozemo da kupujemo samo Original CD i da kupujemo izvodjace koji na svome CD nemaju obradjene Pesme. Ako se u tome uspe siguran sam da ce i u Srbiji bostojati Internacionalna Izdavacka Kuca. Tako bi nasim Pevacima bilo mnogo lakse da se probiju u Svetsku Muzicku Scenu.

A sada lista illegalno obradjeni pesama (koje sam ja znam):
Antique - Moro Mou = Knez - Jos uvek
Antique - Opa Opa = Dara Bubamara - Opa Opa
Antique - Opa Opa = Twins - Opa Opa
Anna Vissi-Travma = Aca Lukas Licna karta
Anna Vissi Antidoto = Ceca Oprostajna vecera
Anna Vissi Sentonia = Karleusa Lepa mlada
Anna Vissi Den me agapas = Mina Moj lepi
Anna Vissi & M.Sandal = Jovana i Kemal Senke
Anna Vissi-Shizofrenia = Natasa Bekvalac-Sicofrenija
Despina Vandi Profitis = Jovana Ja te jos volim
Sladjana Djogani - Srculence = Despina Vandi - Kardoula mou
Jelena Karleusa - Dijamanti = Tarkan - Simarik
Jelena Karleusa - Zovem se Jelena = Tarkan - Sigidim
Despina Vandi - Hrone = Sladjana Djogani - Sarmantan
Ceca - Tacno je = Despina Vandi - Kleinomei
Ceca - Zadrzacu Pravo = Nez -?? neznam naziv
Ceca - Crveno = Kenan Oglu - neznam naziv
Kaiti Garbi Kolasi = Jovana Ne zaboravi me
Kaiti Garbi Perasmena = Jovana Pesme tuge
Viki - Maris li = neki arabski pevac (neznam mu ime)
Mustafa Sandal - Aya benzer = Funky G - Dala bih sve
Mustafa Sandal - Pazara kadar = Funky G - Garavo
Yannis Parios - ?????? = Funky G - Gromovi
Banjabi MC - ?? = Funky G - Igraj
Sabrina - Helat Et = Funky G - Oko za oko
Anna Vissi Trellenomai = Karleusa Pregorela
Anna Vissi Parte ta ola = Karleusa Zamena za ljubav
Anna Vissi & Kaiti Garbi-Kalitera i dio mas = Mina & Zana-Da li me vara sa tobom
Alexandra Radovic - Laz = Anastacia - Why'd you lie to me
Sako Polumenta - Eh kad bi ti = Nez - ???(na turski)
Kaiti Garbi - Ime kala = Jana - Za mene se zna
Zorana - Za ljubav stvorena = Kaiti Garbi - Afto to kathi pou thelo
Zorana - Srce = Triantafillos -neznam kako se zove pesma ali je njegova
Sabrina - ??? = Jana - Pesmu imam samo
Despina Vandi - Giatriko = Romana - Ti ipak svojoj deci
Romana - cek bez pokrica = Shakira - neka stara neznam naziv
Goga - Ja ti dala = Nez -neznam naziv
Goga - Osvajac = Nez - neznam naziv
Indira Radic - Gde cemo veceras = Serkan - neznam naziv
Viki - Pet minuta = Yiannis Parios - neznam naziv
Goga - Gubim kontrolu = neki turski pevac ???
Daniel Djokic - Nemogu od nje = Serkan -??
Danel Djokic - Buntovnik = Tiego Tores - ??
Daniel Djokic - Kiselina = Despina Vandi - Deste mou ta matia
Daniel Djokic - Cigani = Serkan
Elma = sa zadnji 2 albuma SVE PESME UKRADENE
Aca Lukas - ovaj novi album = to su sve pesme od Giorgos Alkaios SVE
Aca Lukas - nesto protiv bolova = kolekcia citave grcke estrade
Sasa Matic - Maskarada = 8 bugarski pesama
Mina - zadnja 2 albuma = sve grcke pesme
Jelena karleusa- zadnja 3 albuma = sve tursko i grcko

A do sada je jedina legalna obrada
Jelena karleusa - Samo za tvoje oci !!!! Svaka cast!!!

LJUDI SLUSAJTE SAMO GRCKE PESME::TO VAM SE ISPLATI::TAKO CE TE UPOZNATI BUDUCE HITOVE NASIH PEVACA::"


P.S. 4. februara je isti dodao:

"eh...kako bih se drugacije ocekivalo, na novom CD-u Ace Lukasa, se nalaze 2 ukradene pesme iz grcke:

Skidam se sa ljubavi = Triantafillos & Eirini Merkouri - Mia zoi
Istina je da te lazem = Yiorgos Alkaios - Pali monos mou milao
"


Eto, pitajte ljude koji znaju pa ce vam se kasti.

Edited by zzzzz, 29 March 2004 - 12:21.


#7 Ivana82ue

Ivana82ue
  • Members
  • 506 posts

Posted 29 March 2004 - 16:37

Setila sam se jos par pesama:

Sneki - ??? / Shakira "Ojos asi"
Zeljko Joskimovic - "Habanera" / Dulce Pontes & Amalia Rodriguez - "Cancao do mar"
Romana - "Venera" / Natalia Oreiro "Tu veneno"
Zeljko Joksimovic - "7 godina" / ??? - "Shalom shalom Jerusalem"
Duck - ??? / K-Ci & JoJo - Tell me it's real
Magazin - "Minus i plus" / Marc Anthony - "I need to know (Dimelo)"
Magazin - "Tko me zove" / Destiny's Child - "Survivor" (bas drsko)
Trik FX - "Nocas kada odu svi" / Christina Aguilera "Geenie in the bottle"

...pateticno. :lol:

#8 Cvija

Cvija
  • Members
  • 2,488 posts

Posted 29 March 2004 - 18:39

cemu sve ovo?

#9 zzzzz

zzzzz
  • Members
  • 2,055 posts

Posted 29 March 2004 - 18:45

Kako cemu? Pa nicemu.

Daleko je bitnije kako se peva nego sta se peva. Kada je Brega krao, pravio je bolje pesme od pokradenih. A ovi pilicari ne bi mogli da naprave cestitu pesmu ni od Devete Betovenove.

#10 Goranz

Goranz
  • Members
  • 11,307 posts

Posted 29 March 2004 - 19:02

Slazem se da je ponekad obrada bolja od originala....recimo "Beat street" je tijekom devedesetih hitom "Beat street je svirao" pokazao Majklu Dzeksonu da je zalud gubio vreme na "Billie Jean"..

#11 Ivana82ue

Ivana82ue
  • Members
  • 506 posts

Posted 29 March 2004 - 20:17

Nemam apsolutno nista protiv obrada, naprotiv. I nije redak slucaj da obrada zvuci bolje od originala. Ali, ono sto nije OK je da se nasi vajni kompozitori "kite tudjim perjem".
Ono sto oni rade nije nista drugo nego flagrantno krsenje autorskih prava. Da makar potpisu prave autore, pa i nekako (mada ni to nije sasvim OK). Ukratko, oni kradu.
Ali, sasvim druga stvar je to sto se tome kod nas u Srbiji ne pridaje neki znacaj. Secam se samo kad je "pukla bruka" za "otvaracice usta". Prica je bila aktuelna par dana, a onda smo se valjda navikli na to. A znate kako su prosli Milli Vanilli u USA, i to upravo zbog otvaranja usta? Ili kako je kritikovana grupa Snap! zbog uzimanja glasa Marthe Walsh u pesmi "Power?" E, to je razlika u mentalitetu, valjda. Dokle god budemo ignorisali ocigledan problem nepostovanja autorskih prava, ne mozemo ocekivati ni otvaranje ogranaka svetskih muzickih kuca, a samim tim ni koncerte vodecih svetskih zvezda. Jednostavno je tako. Neko moze da kaze, "pa eto, dolazi nam Metalika", ali to je samo izuzetak koji potvrdjuje pravilo. :lol:

#12 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 29 March 2004 - 20:32

bog te jebo, šta vi slušate... :lol:

#13 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 29 March 2004 - 21:10

NE PSUJ BOGA!!!!!!!!!!

#14 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 29 March 2004 - 23:04

ili?

#15 nemavishe

nemavishe
  • Members
  • 146 posts

Posted 02 April 2004 - 20:11

ili?

izvinite shto se mesham ali mom apirensu ovde prosto predobro pasuje sledeci komentar:

ILI AUTO DA FE!
:lol: