Jump to content


Photo
- - - - -

Nokia 2710 Navigation Edition


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 09 December 2010 - 19:14

Kupio sam pre neki dan ovaj telefon, u radnji su mi rekli da telefon ima ugradjenu Navigaciju sa mapama, bar sam ih ja tako razumeo, medjutim ne mogu da je pokrenem. Na memoriskoj kartici imam zauzeto 614 MB sto pretpostavljam da je mozda neka mapa ili sta vec mogu da mi ugrade fabricki sa tolikim megabajtima.

Kad pokusam pokretanje GPS-a, telefon mi saopstava poruku "PRVO SE PRETPLATITE NA PAKETNE PODATKE" ! Pojma nemam o cemu se radi???
E da, rekose mi u radnji da se mape skidaju preko sajta OVI



Da li se to placa? Nista mi nije jasno!

Ako neko ima slican problem, ili je imao pa je resio neka mi pomogne.

Edited by nneki, 09 December 2010 - 19:15.


#2 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 10 December 2010 - 02:52

Nemam taj telefon , ali imam E72 koja isto ima navigaciju i koja je kupljena sa instaliranim OVI mapama.
Meni mape na kartici zauzimaju oko 1,5 GB , ali imam skoro ceo svet. Mozda ti imas samo neke zemlje Evrope,pa je zato zauzeto 614 MB.
Ako na memorijskoj kartici imas folder Cities , tu su ti mape i nemoj da brises nista.

To sto ti telefon trazi da se pretplatis na internet , verovatno je zbog toga sto je navigacija podesena da za hvatanje satelita koristi GPRS mrezu. Na taj nacin brze se locirju sateliti i odredjuje pozicija.

Treba da nadjes deo gde telefon pita sta da koristi za hvatanje satelita. Na mom telefonu do toga se dolazi ovako :
Menu > Settings> General>Positioning > Positioning methods.

I sad tu imas 4 mogucnosti. Ukoliko ne koristis internet paket na telefonu , onda samo stikliras "Integrated GPS". Sledeci put kad pokrenes navigaciju trebace mu nekoliko minuta da uspostavi vezu sa satelitom , budi malo strpljiv.

Da bi sve radilo brze , pozeljno je imati aktiviran GPRS na telefonu (internet pristup) i u tom slucaju pored "Integrated GPS" stikliras i "Assisted GPS" opciju. Ovako fon nalazi satelit za 2 sekunde jer upotrebi internet da bi brze odredio poziciju.

Nemoj da te buni GPS i GPRS. To su dve potpuno razlicite stvari. Prvo je skracenica za Navigaciju , a ovo drugo za pristup internetu preko mobilnog telefona.

Javi sta si uradio.

#3 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 10 December 2010 - 19:45

Hvala na lepom objasnjenju :lol+:

Telefon sam uzeo uz paket koji ima i Internet, ali posto sam ga kupio 6 decembra, paket ce mi biti aktiviran tek od prvog januara, tako da ne mogu nista da pokusavam pre tog datuma. Al javicu ti se za 20-tak dana sa nadam se lepim vestima.
E da, inace imam folder "Cities" tako da nadam se necu morati da se bakcem sa skidanjem sa neta.

Cujemo se,javicu se!
Hvala jos jednom!

#4 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 11 December 2010 - 00:27

Nema na cemu. Drago mi je ako mogu da pomognem.

Ne moras da cekas internet da bi koristio navigaciju.
Kao sto sam ti napisao , u onom podesavanju stikliraj da koristi samo "Integrated GPS". On je vec ugradjen u telefon i nema nikakve veze sa internetom , cak ni sa tvojim brojem. Ti mozes da koristis navigaciju cak i ako nemas SIM karticu u telefonu jer se on ponasa kao bilo koji navigacioni uredjaj.

Pomocu interneta,kasnije, samo ce ti biti ubrzano pronalazenje satelita prilikom startovanja navigacije....to je jedina razlika.

Za OVI mape Nokia povremeno izbacuje update tako da nije lose s vremena na vreme zakaciti telefon na komp pomocu kabla,proveriti da li postoji neki novi update za mape i skinuti ga da ti se ne dogodi negde da telefon kaze da skrenes , a skretanje ne postoji jer su radnici u medjuvremenu preradili neku raskrsnicu ili put.
Za tu akciju potrebno je da skines i instaliras na kompjuter "Nokia OVI Suite" program sa njihovog sajta.

Pomocu njega mozes da pravis back up i drugih informacija sa telefona na komp (imenik,poruke,kalendar...). To je mnogo korisno ako recimo izgubis fon,ili ti ga neko ukrade (kao sto se meni nedavno desilo).
Sreca da sam imao back up, inace nema sanse da bih mogao da nadjem preko 350 brojeva koji su mi bili veoma znacajni.

Edited by Amsterdamer, 11 December 2010 - 00:28.


#5 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 01 January 2011 - 19:13

E ovako, ja na mom telefonu (koji je srpskom) kada odem na opcije "Povezivanje" imam sledece opcije:
-Bluetooth
-Paketni podaci
-GPS
-USB kabl za podatke

Kada odem u opciju GPS imam sledece opcije
-Metod pozicioniranja (Interni GPS i Bluetooth GPS)
-GPS pomognut Netom (U domacoj mreze,Da i Ne)

Kada odem u ociju "Paketni podaci" imam sledece ocije
-Paketni prenos podataka (Po potrebi, stalna veza)
-Podesavanje paketnih podataka (Aktivna pristupna tacka) ..mislim da to nije bitno i jos nesto sto nije bitno


Sta treba da stikliram,ustvari da ukljucim?

#6 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 04 January 2011 - 00:10

E ovako, ja na mom telefonu (koji je srpskom) kada odem na opcije "Povezivanje" imam sledece opcije:
-<b>Bluetooth</b>
-<b>Paketni podaci</b>
-<b>GPS</b>
-<b>USB kabl za podatke</b>

Kada odem u opciju <b>GPS</b> imam sledece opcije
-Metod pozicioniranja (Interni GPS i Bluetooth GPS)
-GPS pomognut Netom (U domacoj mreze,Da i Ne)

Kada odem u ociju "Paketni podaci" imam sledece ocije
-Paketni prenos podataka (Po potrebi, stalna veza)
-Podesavanje paketnih podataka (Aktivna pristupna tacka) ..mislim da to nije bitno i jos nesto sto nije bitno

Sta treba da stikliram,ustvari da ukljucim?



Ja 'ladno imam vise opcija da izaberem nego ti, a mislio sam da je navigacija na svim Nokia telefonima identicna.
U stvari mozda i jesu iste,nego ti mozda nisi sve napisao.
Evo ti sta je kod mene ukljuceno,pa ti pokusaj svoj fon da podesis isto tako. Kod mene je na engleskom,pokusacu da prevedem :

U delu Positioning methods / Metod pozicioniranja , stiklirano mi je Assisted GPS (to ti je verovatno sto taj tvoj kaze "potpomognut Netom" ), Integrated GPS i WiFi/Network. Telefon sam bira koju od te tri varijante ce da iskoristi da bi sto brze nasao satelit.

U svakom slucaju ti stikliraj taj Interni GPS i taj potpomognut Netom i da ti stoji SAMO u domacoj mrezi (jer ako odes preko granice naplatice ti roming). Onaj Bluetooth GPS ti ne treba.


Sto se tice te opcije "paketni podaci" , to ti nema veze sa navigacijom vec sa internetom na telefonu. Meni je pristup internetu neogranicen po ugovoru, tako da mi je to stalno aktivno.

#7 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 04 January 2011 - 18:06

Ne vredi, stiklirao sam sve sto sam mogao ali nista, i dalje mi izlazi poruka "Prvo se pretplatite na paketne podatke".
Zvao sam korisnicki servis i decko nije mogao da mi pomogne :)

Kaze da ta usluga ne postoji u MTS, kaze neko moze a neko ne, ali on ne zna o cemu se radi :lol+:


Uzas!

Edited by nneki, 04 January 2011 - 18:44.


#8 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 04 January 2011 - 21:59

Ne vredi, stiklirao sam sve sto sam mogao ali nista, i dalje mi izlazi poruka "Prvo se pretplatite na paketne podatke".
Zvao sam korisnicki servis i decko nije mogao da mi pomogne :)

Kaze da ta usluga ne postoji u MTS, kaze neko moze a neko ne, ali on ne zna o cemu se radi :lol+:


Uzas!

Svasta...kakva glupost. Navigacija bre radi odmah kad kupis telefon. Ma ne moras cak ni SIM karticu da ubacis,a vec mozes da koristis GPS. Kao sto rekoh, internet je tu potreban SAMo za brze nalazenje satelita, ni za sta vise.
Taman i da nisi uzeo pretplatu na internet, telefon bi se sa tom stikliranom opcijom svakako zakacio na net da brze nadje satelit i to kacenje bi ti uredno naplatili.
Jel ti telefon skidan sa neke mreze, dekodiran ? Ako jeste, mozda zbog toga pravi problem.

Mislim da ne bi bilo lose da mu se ucita poslednja verzija softvera, tj. da se uradi update. Ukoliko si dobio kabl za povezivanje sa kompjuterom to mozes i sam da uradis kod kuce. Potrebno je da sa Nokijinog sajta instaliras OVI Suite program na kompjuter, povezes ga kablom sa telefonom i izaberes opciju Update.
Ukoliko postoji novija verzija softvera za tvoj fon pokrenuce se download i instalacija. Pre toga nije lose napraviti Back up telefonskog imenika i ostalih stvari za svaki slucaj da ti se podaci sa telefona ne obrisu zbog ubacivanja novog softvera.

Ja sam bas pre neki dan uradio update za moju nokiu,trajalo je oko 15 minuta i nisam izgubio podatke,ali Back up nije lose uraditi zlu ne trebalo.

Ako nista ne budes mogao da uradis odnesi lepo telefon tamo gde si ga kupio i reci im da ti pokrenu i podese navigaciju da se ne smaras sam. Telefon ti je u garanciji i morali bi da ti pomognu. Van pameti je da ne koristis navigaciju na telefonu koji to podrzava zbog neke sitne greske u softveru ili pogresnog podesavanja.

#9 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 05 January 2011 - 15:20

Ja bih na tvom mestu pokušao da sa Operom odem na internet.
Imam Nokiu E72 i u mom slučaju prilikom svakog otvaranja Opere telefon me pita na koji način hoču da se povežem.. Ako tamo imaš Internet povezivanje, onda bi trebalo i na GPS da bude.

Inače, ako ti pomogne -
Otkucaj se do GPS i na opciji Mapa izaberi opciju Mogućnosti -> Podešavanja -> Internet. Tamo onda imaš mogučnosti da ručno podesiš stvari... Način povezivanja i slično...

A možda treba da napraviš account na Nokijinoj stranici... Znam, da sam ja prilikom prve upotrebe GPS trebao da otvorim račun na OVI. Ne brini, account je besplatan, pa samo piči.


Inače, imam i ja pitanje oko ovog nokijinog gps sistema. Moram da ga pohvalim, dosta je precizan i sjajno radi. Ali - negde sam načuo, da je ceo sistem besplatan za korisnike pa me zanima da li je to istina? Da li neko zna provereno? Pod 'besplatno' ne mislim skidanje mapi jer to znam, da je đabaleska. Više me interesuje, kako se 'naplačuje' ako ja, naprimer krenem iz Slovenije kolima u Švedski Lulea, ulica Skomakargatan... Da li mi se pozicioniranje u Austriji, Nemačkoj, Danskoj... naplačuje po valjanim tarifama operatera, kao da sam na internetu ili je đabale?

#10 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 05 January 2011 - 20:23

Svasta...kakva glupost. Navigacija bre radi odmah kad kupis telefon. Ma ne moras cak ni SIM karticu da ubacis,a vec mozes da koristis GPS. Kao sto rekoh, internet je tu potreban SAMo za brze nalazenje satelita, ni za sta vise.
Taman i da nisi uzeo pretplatu na internet, telefon bi se sa tom stikliranom opcijom svakako zakacio na net da brze nadje satelit i to kacenje bi ti uredno naplatili.
Jel ti telefon skidan sa neke mreze, dekodiran ? Ako jeste, mozda zbog toga pravi problem.

Mislim da ne bi bilo lose da mu se ucita poslednja verzija softvera, tj. da se uradi update. Ukoliko si dobio kabl za povezivanje sa kompjuterom to mozes i sam da uradis kod kuce. Potrebno je da sa Nokijinog sajta instaliras OVI Suite program na kompjuter, povezes ga kablom sa telefonom i izaberes opciju Update.
Ukoliko postoji novija verzija softvera za tvoj fon pokrenuce se download i instalacija. Pre toga nije lose napraviti Back up telefonskog imenika i ostalih stvari za svaki slucaj da ti se podaci sa telefona ne obrisu zbog ubacivanja novog softvera.

Ja sam bas pre neki dan uradio update za moju nokiu,trajalo je oko 15 minuta i nisam izgubio podatke,ali Back up nije lose uraditi zlu ne trebalo.

Ako nista ne budes mogao da uradis odnesi lepo telefon tamo gde si ga kupio i reci im da ti pokrenu i podese navigaciju da se ne smaras sam. Telefon ti je u garanciji i morali bi da ti pomognu. Van pameti je da ne koristis navigaciju na telefonu koji to podrzava zbog neke sitne greske u softveru ili pogresnog podesavanja.




Telefon je nov novcijat iz radnje, al najverovatnije cu morati da odem do radnje gde sam kupio da vidim o cemu se radi. Dobio sam kabl al necu nista sam da pokusavam da nesto ne izvines ne zaserem :) .

#11 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 05 January 2011 - 23:37

Inače, imam i ja pitanje oko ovog nokijinog gps sistema. Moram da ga pohvalim, dosta je precizan i sjajno radi. Ali - negde sam načuo, da je ceo sistem besplatan za korisnike pa me zanima da li je to istina? Da li neko zna provereno? Pod 'besplatno' ne mislim skidanje mapi jer to znam, da je đabaleska. Više me interesuje, kako se 'naplačuje' ako ja, naprimer krenem iz Slovenije kolima u Švedski Lulea, ulica Skomakargatan... Da li mi se pozicioniranje u Austriji, Nemačkoj, Danskoj... naplačuje po valjanim tarifama operatera, kao da sam na internetu ili je đabale?


Vidi ovako... Tvoj telefon ima u sebi GPS modul sto znaci da se ponasa kao bilo koji obican navigacioni uredjaj za auto.
To znaci da ce ti navigacija na telefonu raditi cak i kad izvadis Sim karticu iz njega. A to opet znaci da on za navigaciju ne koristi mrezu mobilnog operatera nego direktno iz tvoje ruke "juri" satelit i povezuje se.
GPS uredjaji "ne znaju" sta je roaming i nista ne moze da ti se naplati. Samo ukucas adresu i vozas se pocelom svetu, ako imas mape u telefonu :)

Ali...uvek postoji "ali" :) Obrati paznju na sledece :
Aktiviranjem opcije Assisted GPS na telefonu, dajes mu dozvolu da se (pored svog ugradjenog modula za navigaciju) on zakaci i na internet ne bi li lakse i brze nasao satelit. Vreme trazenja satelita se sa par minuta skracuje na nekoliko sekundi. Ovo ubrzavanje vremena vazi samo prilikom pokretanja navigacije. Kad jednom fiksira satelite posle radi normalno.
Kad ga ugasis i sutra hoces ponovo negde da ides prica se ponavlja.

Ali da bi uredno izbegao moguce neprijatnosti zbog velikog telefonskog racuna, ako ides na put van zemlje najbolje je deaktivirati Assisted GPS (trazenje satelita pomocu interneta) i ostaviti stiklirano samo Integrated GPS (to je taj njegov navigacioni modul koji sam pomenuo na pocetku).

Nadam se da sam dovoljno jasno objasnio. Ako treba jos nesto, pitaj.

Telefon je nov novcijat iz radnje, al najverovatnije cu morati da odem do radnje gde sam kupio da vidim o cemu se radi. Dobio sam kabl al necu nista sam da pokusavam da nesto ne izvines ne zaserem :) .


Ma da bre, to ti je najbolje i najjednostavnije. Odnesi ga ,pa nek se oni smaraju s tim.

#12 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 06 January 2011 - 07:59

Hvala, Amster, ne može jasnije! :hail: :+1:

#13 estranged

estranged
  • Members
  • 5,491 posts

Posted 07 January 2011 - 23:22

izvinjavam se sto upadam ovako kao padobranac ali zar nije Garmin Mobile dosta bolji i precizniji od Nokia Maps ? (ili sam ja nesto permutovao)
vec godinu dana imam instaliran Garmin (naravno kuvani Posted Image) i koristio sam ga par puta i van Srbije i sve je ok sljakalo ...
koristim Nokiu XM 5800 ... symbian

p.s.
@nneki
KK Erika ?

#14 nneki

nneki
  • Members
  • 1,392 posts

Posted 08 January 2011 - 08:39

p.s.
@nneki
KK Erika ?




DA :)

#15 estranged

estranged
  • Members
  • 5,491 posts

Posted 08 January 2011 - 11:15

:lol:
pa gde su ti covece oni izvestaji od ranije ? :)

KK Dymatize ;)