Jump to content


Photo
- - - - -

Tajne moći biometrijskih ličnih karata


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#1 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 08 October 2009 - 23:22

Dana xx.xx.xxxx. izvesni Beograđanin vraćao se u gluvo doba noći iz kafića.
Trojica huligana su ga pratila, sačekala da krene stazicom preko parkića, napali, stavili mu nož pod grlo, izvukli sve pare, uzeli zlatni lanac i lupili ga par puta u stomak.
Došavši sebi tip je sve prijavio policiji.
Nije imao mnogo nade da će ijedan od huligana biti uhapšen jer je bio mrak i on im lica nije video.

Insepktor ga je pozvao svega 24 sata posle događaja sa srećnim vestima. Uhapšena su sva trojica huligana.
Tip je dobio nazad i pare i zlatni lanac. Napadači su završili iza rešetaka.

A evo o čemu se radi.

Inspektor je uzeo žrtvinu biometrijsku ličnu kartu, ubacio je u svoj službeni kompjuter, a na ekranu su se pojavile sve lične karte, koje su u poslednjih 24 časa bile blizu žrtvine lične karte.
Inspektor je upisao navedeno vreme napada, video da je žrtvina biometrijska lična karta registrovala blizinu tri druge lične karte na manje od metra u svoju memoriju.
Tako je otkrivno ko su bila trojica napadača.

E SAD...
DA LI JE OVO ISTINA IL' URBANA LEGENDA?
O TOME DANIMA VODIM RASPRAVE S PRIJATELJIMA.


Da li su naše biometrijske lične karte toliko moćne da imaju čip, koji upisuje sve ostale biometrijske lične karte koje su blizu naše (odnosno sve ljude, koji su nama bili blizu) ili je tako nešto još uvek nemoguće.

S jedne strane zvuči jako dobro jer ako je ovo istina onda je to nešto što će zaista zaplašiti sve huligane. (Morali bi ubuduće da napadaju bez ličnih karata što je veći rizik za njih jer je nenošenje ličnih karata kažnjivo)
S druge strane zvuči isuviše futuristički.

A opet da li je to i toliko nemoguće?
Ako policija može da locira mesto svakog telefona (i mobilnog i fiksnog) već nekoliko decenija unazad, zašto bi propustila priliku da locira ljude na osnovu čipa?

Ako google pretraživač može u roku od par sekundi da navede milion sajtova s nekom rečju, nije nemoguće zamisliti da i naše elektronske lične karte mogu da učitaju sve lične karte, koje su njoj u blizini i da sve to stoji u nekoj memoriji, koja se učitava po potrebi u neke policisjke kompjutere?
Ako more gigabajta stanu u fleš što ne bi moglo stati u naše lične karte?

Razume li se neko u ovu tematiku?

Da li je bolje opredeliti se za punu slobodu, ali uz nesigurnost,
ili uz kontrolu našeg kretanja, ali uz bezbednost?

#2 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 08 October 2009 - 23:27

:ph34r:

Neka sam proklet - nije ovo život za mene... Premalo je ovo mozga za moju toleranciju - idem da se obesim o štrangu.

#3 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 08 October 2009 - 23:31

Ja sam naprotiv bio srećan kad sam čuo ovu priču.

Konačno sam pomislio da se otkrio način da neko huliganima stane na vrat.
Bar ovima što nose lične karte.

A pošto do agresije dolazi uglavnom spontano, u momentu besa, sumnjam da bi neki huligan otišao 10 metara nazad da baci svoju ličnu kartu, pa se onda vratio na mesto, na kome ga ,,čeka'' žrtva.

Sve u svemu, ovo SAMO DA JE ISTINA (a molim se da jeste) je prelepa tehnološka novost.
Ja se iskreno radujem.

#4 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 08 October 2009 - 23:39

Jedno kratko pitanje - koliko imaš godina? Onako okvirno...

#5 stefanuros

stefanuros
  • Members
  • 3 posts

Posted 08 October 2009 - 23:41

U gomili foruma postoji i jedan gde se okupljaju "proverene srpske patriote" pod nazivom "Vidovdan".Svakome ko ima vremena preporučujem da kao gost ode malo tamo i pred spavanje pogleda postove - slatko će se nasmejati.Ovo se posebno odnosi na deo koji se tiče hardvera i softvera.Evo malo pa čitajte :



Нови постод biljana.a у Сре Сеп 30, 2009 10:24 pm




Вечерас кад сам укључила свој лаб топ видела сам да су ми нестала сва писма са нета , адресе свих пријатеља са нета, сва пошта и слике....они који се баве инсталацијом програма ,тј профи оператери кажу да за тако нешто нису чули....Да ли се некоме десило слично и дали је то случајна или намерна омашка......Или већ ради закон о информисању, за почетак се информишу приватним подацима. Антивирус програм ради КАО ДА СЕ НИШТА НИЈЕ ДЕСИЛО. Да ли је упад у мој систем као анонаимуса , или члана форума....?????????
Сутра ми долази оператер да види где су моји подаци...Овим бих упозорила остале чланове са форума да на време склоне и препишу податке са својих рачунара ... имам утисак да овај невероватни догаћа јније само ПУКИ СЛУЧАЈ!!!!!!

Биљана





A,evo i kako "ekspert" sa istog foruma odgovora drugarici Biljani :

Lap top се мора заштитити, однесите неком да вам то уради. Код мене гдје радим има један кафић близу фирме и ту долазе којекакви менаџери и преваранти. Ту у кафићу има бежична мрежа и они се каче ту па нешто раде. Једном приликом је колега случајно кад се прикачио на мрежу угледао један рачунар на мрежи и успио да приђе и види неке документе на њему. Овја менаџер је имао неке уговоре о продаји спортиста итд. и све је држао незаштићено на изволите. Дакле, firewall да се стави.

Зато сам вас ја иронично питао да ли се ви шалите, јер форум не може да има везе са тим вашим проблемом нити параноја око закона о информисању. Извините ако сам груб, али морамо бити мало опрезнији шта пишемо јер ипак ово читају и наши ненавидници.






A drugarica mu na to uzvraća :





Vi i ja gospodine radicr nikako na istoj "talasnoj dužini " .Ne znam kakvu paranoju pominjete ako uopšte znate tačno značnjei reči tj bolest paranoja, ako ste lekar na primer.
Ako nekom ne ne radu komp , pa RAZMIŠLJA O MOGUĆIM UZROCIMA TO NIJE PARANOJA...
a DA VI MENI NA PRIMER MOŽETE BITI VEOMA ZANIMLJIVI , TE DA HOĆU DA SAZNAM VAŠ IDENTITET JER ME NA PRIMER VREĐATE , pa se angažujem veoma uspešnopo tom pitannju, pa vam upadnem u" sistem" , e to bi već moglo imati elemente proganjanja....

.Koju vrstu humora prihvatate a koju razumete g din. radicr?





Zemlja Srbija....21 vek....internet.....računari

Edited by stefanuros, 08 October 2009 - 23:42.


#6 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 08 October 2009 - 23:56

Aha ha.

Dakle misliš da je priča naivna.
Haj' videćemo šta drugi misle.

Da podsetim samo da je tehnologija danas tako moćna da se svi telefonski razogovi i sms-poruke mogu beležiti u nekoj memoriji, sve internet prepiske itd.
Sve se to može sortirati prema ključnim rečima.

Zašto bi policijske stvari bile naivnije?
Bez držanja koraka sa savremenom tehnologijom?

Na osnovu čega recimo tvrdiš da neki policijski inspektor, koji ima nadležnosti
ne može da locira gde se trenutno nalazi tvoja biometrijska lilčna karta (u kojoj ulici ili čak zgradi),
na kom mestu se nalazila juče u ovo vreme
i koje druge biometrijske lične karte su bile njoj najbliže u predhodna 24 časa?

Zašto bi to bilo nemoguće ako su neke mnogo komplikovanije operacije, koje rade google pretrživač
i mobilni operateri moguće?

#7 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 09 October 2009 - 00:05

Crno se pise svalerima. Kad se povataju veze u policiji gotovi su.
A jel hvata i stare licne karte ?


Btw , Blondi jesi video kako izgledaju kompjuteri kod pandura ? Cak i u slozenijim odeljenjima

Edited by kapetanm, 09 October 2009 - 00:07.


#8 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 09 October 2009 - 00:07

Na osnovu čega recimo tvrdiš da neki policijski inspektor, koji ima nadležnosti
ne može da locira gde se trenutno nalazi tvoja biometrijska lilčna karta (u kojoj ulici ili čak zgradi),
na kom mestu se nalazila juče u ovo vreme
i koje druge biometrijske lične karte su bile njoj najbliže u predhodna 24 časa?


I to što veliš - ko će ga znati... Nije mi jasno samo kako će ga locirati ako je u Kremni pored onog kuglagera, kad to ni Amerikanci ne vide iz svemira... Jel to aftomatski znači da su čuvari tarabićke mudrosti unapred abolirani od kaznenopravnih zahteva države?
Posted Image

#9 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 09 October 2009 - 00:08

... Razume li se neko u ovu tematiku?
...

Hajde da probamo čistom logikom. Da bi dva elektronska uređaja komunicirala na bilo koji način, bar jedan od njih mora imati napajanje električnom strujom. Sad znam da to ne isključuje paranoju da je u ličnoj karti smešten neki tajanstveni izvor struje, ali da li bi onda nešto tako revolucionarno dali svima?

Dakle, da lične karte komuniciraju međusobno, vrrrlo verovatno ne. O nekoj drugoj varijanti teorije ... kada je bude.

Mislim da je urbana legenda da su policajci uopšte pronašli bilo šta. Proverio sam (nažalost) suprotnu varijantu: da policija, provalnici i džeparoši rade zajedno na punjenju budžeta taksama za nove dokumente. Stim što jedni kradu, a drugi se ne uzbuđuju previše zbog toga. :ph34r:

#10 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 09 October 2009 - 00:11

Imas i ovde jednu slicnu vrcavu temu

#11 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 09 October 2009 - 00:17

O tajanstvenim moćima čipovanih ličnih karata? Jes vala... još gora. I tu su u pitanju bežične komunikacije, ali ovaj put i bez napajanja!

#12 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 09 October 2009 - 00:22

Hajde da probamo čistom logikom. Da bi dva elektronska uređaja komunicirala na bilo koji način, bar jedan od njih mora imati napajanje električnom strujom. Sad znam da to ne isključuje paranoju da je u ličnoj karti smešten neki tajanstveni izvor struje, ali da li bi onda nešto tako revolucionarno dali svima?


Mora to malo detaljnije, Bili. Evo ja cu da dovrsim tvoju misao.

Zamisli da negde iznad nasih glava postoji nesto kao skener-citac. Ajde da uprostimo da je svaka bazna stanica telekom srbije istovremeno i odasiljac za skener-citac. Licna karta je kao barkod. Ajde da pretpostavimo da moze da cita barkod kroz odecu. Dovoljno je da skener na baznoj stanici svakih 2-3 minuta uputi signal u prostor koji pokriva bazna stanica, oslusne ko se javio, i zapise to u centralnu bazu podataka. Ajde recimo da je ucitao 200 LK na ulici (ne moze da ucitava u stanovima, debeli su zidovi i prozori).

Problem je u tome sto imas recimo 200 LK na par kv km ali nemas podatke o tome gde se svaka od njih nalazi. LK nema sposobnost ucitavanja GPS-a. Kako policija moze da zna koje su od 199 LK bile blizu onom koji je prebijen? Dobro, postoji tehnika odredjivanja udaljenosti od bazne stanice (u mobilnoj tehnologiji) za koju nije potreban GPS ali, ali... za to je potreban jak signal na potezu LK-bazna stanica, a to se postize samo ako cip na LK ima bateriju i transmiter. A taj cip to nema.

Ende.

#13 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 09 October 2009 - 00:32

Mora to malo detaljnije, Bili. Evo ja cu da dovrsim tvoju misao.
...

Da, okej, očekivao sam apgrejd legende (za koju se inače vrlo "precizno" zna kako je nastala, ali je opet čudom sposobna i da se menja).

Ali pazi, već je bilo o sličnoj paranoji, a nikome ne smeta što ima uz sebe idealan uređaj za lociranje, prisluškivanje pa čak i snimanje! Pritom uredno pazimo da se baterija na prislušnom uređaju ne isprazni i znamo da ima Rezervni Kapacitet i kada je taj sofisticirani uređaj za praćenje navodno ispražnjen.

Naravno, taj tajanstveni uređaj je mobilni telefon koji ima svako i nosi sa sobom uvek ... čak i kad ne nosi ličnu kartu. :ph34r:

#14 Blondivoje

Blondivoje
  • Members
  • 443 posts

Posted 09 October 2009 - 00:33

Uh dakle urbana legenda definitvno.

Šteta.

No za jedno 20 godina i to će biti rešeno.
Nadam se.

#15 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 09 October 2009 - 00:48

Auh. :ph34r:

Dakle misliš da je priča naivna.


Jeste. Vrlo.

Na osnovu čega recimo tvrdiš da neki policijski inspektor, koji ima nadležnosti
ne može da locira gde se trenutno nalazi tvoja biometrijska lilčna karta (u kojoj ulici ili čak zgradi),
na kom mestu se nalazila juče u ovo vreme
i koje druge biometrijske lične karte su bile njoj najbliže u predhodna 24 časa?

Zašto bi to bilo nemoguće ako su neke mnogo komplikovanije operacije, koje rade google pretrživač
i mobilni operateri moguće?


Dakle, moje poznavanje tehnologije i IT-a je na niovu običnog juzera, jako daleko od profesionalnog, nemam ni nekakvu visoku školu na tu temu, pa ako lupam, slobodno neka me neko pokaki.

Biometrijski čip je elektronski papir, zapis. Sadrži podatke koje čitač može da pročita, ali ništa ne emituje. Bolji je od papira zato što je manji, učitava se skoro trenutno u računar i bazu podataka, dakle ne mora baba Sera na šalteru da tipka i popunjava, a jednostavan je i za promenu podataka koje sadrži (na primer, promenu prebivališta, tj. adrese - ranije si morao da menjaš ličnu kartu, sad se samo ukuca i snimi na čip).

Mobilni telefon koji pominješ je mali predajnik. Zato njega nije teško locirati. Bazne stanice ga "pozovu", on se odazove i upoređivanjem podataka s tri ili više baznih stanica moguće je naći tačnu lokacija mobilnog.

Baš zato što je predajnik (kad ga staviš blizu uključenog zvučnika pa čuješ ono štektanje, to se mobilni "javlja" baznoj stanici), sumnjiče ga da pravi rak mozga. Pejdžer, na primer, je bio samo prijemnik, nisi mogao da lociraš gde je (pošto samo prima) i nije pravio rak. :)

Čip je što se toga tiče takođe mrtav. Ne emituje ništa. Što reče Hill Bill, nema ni struju koja mu je neophodna za bilo kakvo emitovanje. Na njemu jesu zapisani podaci, ali da bi ih pročitao, moraš vrlo da mu se primakneš čitačem.

Da bi te neko mogao da te prati, morali bismo da se saplićemo o te čitače na svakom koraku.

edit: Ebalo me kucanje brzinom crknute kamile. Preteklo me. Nema veze. :D