Jump to content


Photo
- - - - -

Svakodnevno putovanje na posao


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 14 December 2007 - 11:42

Znam ljude koji putuju na i sa posla po 3 sata dnevno.
Znam i one koji biraju da im posao bude na 10 minuta od kuce.

Duga putovanja na posao smatraju se statusnim simbolom, jer kao potreban si ili potrebna si. Izbor oko kuce je ogranicen i tesko je naci posao, a da je blizu.
Neki opet zbog novca pristaju na sve.

Cujemo jos i da je i ekoloska i ekonomska cena svakodnevnog premestanja miliona ljudi ogromna i da su sedenje i ishrana u kolima nezdravi.

Neki mrze javni prevoz, drugi ga vole jer im je to jedina mogucnost da budu blizu ljudi izvan onoga na poslu. Neki su u prevozu upoznali muz ili zenu.

Sta milite o ovim pitanjima?

#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 December 2007 - 12:13

Ja mislim da relacija kuca-posao uglavnom ispadne sticaj okolnosti. Recimo, izaberes zivot na mestu koje ti je sasvim po meri a imas posao koji volis podalje od kuce. Ili, zivis blizu posla ali bi mozda vise voleo da zivis na drugom mestu. A ima i varijanta da si srecan ako uopste pronadjes posao (onda ko te pita).

Uglavnom se svi naviknu na sticaj okolnosti. Onaj koji se ne vozi tri sata dnevno do posla veruje da bi mu to bilo nemoguce. A onaj ko se vozi se navikne. Koleginica koja je putovala skoro dva sata do posla svaki dan mi je pricala da u autobusu cita knjige, ispravlja sastave ucenika ... a ja sam u to vreme peske dolazila na posao pa mi se cinilo nezmislivim toliko gubljenje vremena u prevozu. No vidim, dosta ljudi prelazi velike relacije svakodnevno. Jednostavno su prilagodili zivot svom dnevnom ritmu. Stvar navike.

Edited by cyberwor/L/d, 14 December 2007 - 12:17.


#3 kaisersosa

kaisersosa
  • Members
  • 752 posts

Posted 14 December 2007 - 13:43

obzirom da radim u BG a zivim na 100km od BG vec sest godina mislim da sam ekspert u ovoj oblasti.
smaranje ili ne, zavisi samo od stava prema onome sto radis i odluke gde zeis da zivis. kako god okrenes uvek se mozes preseliti blize poslu ukoliko te putovanje do posla i povratak kuci smara.

smatram da je prevoz jedan od najvecih uzrocnika smaranja. nekoliko puta sam morao do posla i nazad kuci medjugradskim sto je zaista bio pakao i mogu reci da se samo divim ljudima koji svakog dana to izdrzavaju.

#4 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 14 December 2007 - 14:44

Pa ako putujes kolima (najbolje sluzbenim) i radis za "jaku" firmu, onda jeste statusni simbol.

Ali ako se godinama klackas autobusom na relaciji npr. Pancevo-Sabac (znam konkretan slucaj) da bi radio u nekoj osnovnoj skoli na periferiji grada, onda si stvarno ili nesposoban ili nema nikog naivnog ko bi radio u toj... Vulfofakiji (da izvinite na izrazu, jer ipak je rec o periferiji). Ili je u pitanju i jedno i drugo.
:rolleyes:

#5 DaVinchi

DaVinchi
  • Members
  • 134 posts

Posted 14 December 2007 - 14:52

Ja uvek na posao idem pesaka (40 minuta vremena) i uvek na posao stizem u isto vreme..minut pre pocetka radnog vremena. Dok sam praktikovala dolazak autobusom..desavalo mi se da ili dodjem pola sata ranije ili sa pola sata zakasnjenja .

#6 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 December 2007 - 16:09

putovanje na posao u bgdu je nehumani maltretman
pola plate bacam na taxi da bih osvanula zaglavljena u savskoj, jer kolona kamioncina sa prikolicom tutnji po sred grada, ili u mf kneza milosa, jer se bas pre pet minuta promenio smer srednje trake, ili tako vec nesto
odlepicu
sarajevska mi je isto fejvorit, kad u sekundi nastane krkljanac jer se neki baja parkirao na sred ulice i istovaruje robu

#7 Mike Hunt

Mike Hunt
  • Members
  • 77 posts

Posted 14 December 2007 - 16:09

Dugo putovanje od kuce do posla znaci da vam je taj posao ili preko potreban ili ste mazohisti. U principu, ne uzimam posao na koji moram da potrosim vise od 1 sata dnevno putujuci. Tu racunam i odlazak na posao i povratak kuci, znaci pola sata u jednom pravcu max. Da li se vozi sopstvenim kolima ili se ide autobusom, vozom, tramvajem, metroom ili peske nije uopste vazno. 1 sat u vrh glave i to je to.

Izuzetak su bili privremeni poslovi gde bih radio u drugome gradu i morao da idem avionom. Ali i tada sam uvek birao hotele/pansione blizu radnog mesta. A vreme provedeno u nedeljnom putovanju izmedju grada gde zivim i grada gde radim sam naplacivao kao radno vreme.

Slobodno vreme za mene jako vazno. Nema veze da li ga koristim da radim nesto korisno po kuci, za porodicu, da se bavim nekim sportom ili hobijem ili cisto da blejim. Slobodno vreme je svetinja!

#8 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 14 December 2007 - 17:01

Duga putovanja na posao smatraju se statusnim simbolom, jer kao potreban si ili potrebna si.


ja sam izgleda jedno potpuno beskorisno dno dna... s obzirom da radim od kuce.
cak nisam dovoljno bitan ni da bi prestali da mi salju pare :huh: :rolleyes:

#9 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 14 December 2007 - 17:12

ja sam izgleda jedno potpuno beskorisno dno dna... s obzirom da radim od kuce.
cak nisam dovoljno bitan ni da bi prestali da mi salju pare :huh: :rolleyes:


E da znas samo kako te ja mrzim u ovom trenutku.

Yours,

sat i frtalj each way

#10 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 14 December 2007 - 17:26

sarajevska mi je isto fejvorit, kad u sekundi nastane krkljanac jer se neki baja parkirao na sred ulice i istovaruje robu

da da da da
znači, baja u Sarajevskoj je konstanta (kako si ga se samo setila) :rolleyes:

#11 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 14 December 2007 - 17:45

da da da da
znači, baja u Sarajevskoj je konstanta (kako si ga se samo setila) :rolleyes:

pa zato sto je konstanta, treba mi vremena da ga zaboravim :huh:

#12 kobac

kobac
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 14 December 2007 - 17:47

E da znas samo kako te ja mrzim u ovom trenutku.

Yours,

sat i frtalj each way


i feel your pain, comarade.

pre ovoga sam vozio sat i po u jednom pravcu dve godine.
a pre toga sam leteo 3 sata svakog ponedeljka i vracao se svakog petka (uz standardnih sat u jednom pravcu do i od aerodroma)
...godinu dana. pa sam imao period gde sam isao gradskim prevozom...oko sat u jednom pravcu.
a i period gde sam radio na 5 minuta pesaka od kuce...

ustvari... mislim da sam prosao sve moguce kombinacije puta do posla.
voznja je ubedljivo najgora stvar. mentalno i emotivno je iscrpljujuce, fizicki opasno...a i skupo.

Edited by kobac, 14 December 2007 - 17:48.


#13 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 15 December 2007 - 14:54

U svemu treba tražiti dobru stranu. Ja mojih sat vremena putovanja lepo iskoristim urlajući na druge vozače, na autobuse, na samog sebe, na semafore... I dodjem na posao sa osmehom od uva do uva. Lepo istreseš svu nervozu. :rolleyes:

#14 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 16 December 2007 - 03:40

javni prevoz pocinje da lici na onaj iz devedesetih, dugo se ceka, stampedo kad naleti autobus, a od guzve jedva se i dise u busu, barem je tako na svim relacijama zelenjak-zemun.

#15 Čika Ciki

Čika Ciki
  • Banned
  • 549 posts

Posted 16 December 2007 - 14:25

Na posao stižem posle prepešačenih 2550 koraka !