Jump to content


Photo
- - - - -

Maltretiranje štićenika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
59 replies to this topic

#1 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 November 2007 - 11:22

Za neupucene, sira vest (sa reakcijama nekih od nadleznih) se moze naci ovde. O samoj stvari znam malo, uglavnom preko prica studenata psihologije (koji su isli na prakse u te ustanove) i socijalnih radnika koji ih posecuju, nema razlog da ne verujem navodima iz izvestaja, posto se price koje sam cuo uglavnom poklapaju. Stoje primedbe da je nasledjeno stanje grozno, ali odose silni milioni donacija iz EU na kojekakve "projekte", a do sistema socijalne zastite novac stize retko, ako i tada. Nikako ne mogu da shvatim reakciju vecitog ministra zdravlja Tomice Milosavljevica, koji je rekao kako te ustanove nisu u njegovoj nadleznosti i kako nema nameru da ide da se licno uveri u istinitost navoda iz ovog izvestaja. Nadlezni ministar, Rasim Ljajic je odmah otisao i poslao inspekciju, ali je pritom davao neke nebulozne izjave o tome da je u pitanju "kampanja" (sto je smesno, jer organizacija koja je sastavila izvestaj isto istrazivanje sprovodi po celom svetu). Ono sto nasi ministri ocigledno ne shvataju je da unapred najavljenim posetama ne mogu da snime pravo stanje stvari, i da poenta nezavisnog izvestaja nije da se on usaglasava sa nadleznim ministarstvima. I da se ne moze godinama vaditi na "nasledjeno stanje". I da ne moze da se desi da je neko nasledio katastrofalno stanje, a da nije pozvao na odgovornost onoga od koga je stanje nasledio. Ili ga makar javno prozvao.

Teme su tu, izvolite, komentarisite.

#2 димитрије

димитрије
  • Banned
  • 256 posts

Posted 15 November 2007 - 11:36

Прочитао сам део вести, али сувише ми је тешко да прочитам све. Слушао сам неке приче и отоме какво је стање у тим установама било за време санкција, па бомбардовања, ево сад и данас. Ужас, хорор, гром и пакао. Не смем ништа даље да коментаришем, осећам да немам право на то. Сувише су то страшне и мени несхватљиве судбине, да бих ја тиме "испирао уста". Дај Боже да се што пре зауставе такве ствари.
Иначе ја бих свакога, за кога се покаже да је извлачио неку корист за себе на уштрб тих несрећника, ставио у дупло горе услове до краја живота. Каква демократија, каква људска права, какви бакрачи. Око за око, зуб за зуб.

#3 AleksandarM

AleksandarM
  • Members
  • 57 posts

Posted 15 November 2007 - 12:02

Koliko dodje sestara i osoblja na 1 takvog bolesnika u svetu a koliko kod nas. Ne mozete stalno drzati ljude i decu hendikepirane u razvoju na sedativima i ostalim lekovima, vezivanje je nekad neophodno a kod nas cesto neophodno. Stavite se malo u ulogu sestre,koja ima 50 toro dece recimo, od kojih su vecina potencijalno opasni za sebe i okolinu. I treba da ih sve sama drzi pod kontrolom? I dogovorna je za sve njih. A ako se bilo sta desi nju ce da krive, ona ide na robiju. Nije vezivanje lepo. Ali je u uslovima u kojima radi osoblje u slicnim ustanovama kod nas NEOPHODNO zbog manjka osoblja. Tim ljudima tamo svaka cast. Neko bi 100X do sada dao otkaz.

#4 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 15 November 2007 - 12:07

to je opet tema za novinara istrazzivacha koji akreditacijom, zvuchnim imenom firme za koju radi i kamerom mozze uci bilo gde i dokumentovati SVE.

...i gledala sam par reportazza sredinom devedesetih kad takve price, koliko god uzzasne bile, nisu imale nikakav uticaj jer su i svi drugi zziveli u uzzasu....

...ali imam primer koji dokazuje loshe stanje, loshu organizaciju, loshe obrazovanje kadrova i loshe uslove u kojoj ti ljudi i deca zzive:

- dechko se rodio kao mongoloid zbog vakcine koju je njegova majka primila u trudnoci...brinula se ona o njemu kako je znala i umela i sa mnogo ljubavi dok nije postao tinejdzer. vodila ga je ovde po beogradu u ustanove i kod "struchnjaka" koji se bave takvim sluchajevima i svi smo videli kakav je uticaj to na njega imalo - agresivan, nepoverljiv, komunikacija = 0.

igrom slucaja odu u belgiju na 4 godine i majka ga naravno opet svakodnevno vodila u shkolicu. nemam reci da opishem koliku su razliku na detetu ti ljudi napravili. do tada nisam ni shvatala kakav i koliki progres mozze da se napravi s tim ljudima, koliko mozze da im se popravi kvalitet zzivota ako se ume raditi s njima.... nasmejan, razgovorljiv, razigran, samostalan u mnogim zadacima....

... bilo je potrebno samo shest meseci beogradskim "struchnjacima" i ustanovama da ga degradiraju na staro stanje...

tuga.

Edited by maski, 15 November 2007 - 12:07.


#5 Paladin

Paladin
  • Members
  • 809 posts

Posted 15 November 2007 - 12:34

Ako se ne varam, svojevremeno je bila slična afera u Rumuniji. Dakle, na Balkanu ništa novo.

#6 malamaleshna

malamaleshna
  • Members
  • 9 posts

Posted 15 November 2007 - 12:45

Ovo je strasno...Sada bih svasta napisala, ali nema svrhe, jer se vec toliko puta o svemu tome pricalo, o nehumanosti, o nasim politicarima koji imaju obraza za takve komentare i javno nemoralno ponasanje bez trunke grize savesti. Drzavne institucije u kojima se nista ne radi...zakoni koji se, vec izlizano koliko je ponovljeno, ne primenjuju.
I kada sve ovo ponovim u svojoj glavi, osecam se tako bespomocno, tako jadno i bedno, jer ne mogu nista da promenim i ucinim. Ma koliko god se mi zavaravali sve se svodi na prazne price sa minimalnim pomacima. Jer malo je onih koji zaista koriste pravi razlog za pomoc, saosecanje.
Ja sam osoba, zdrava i psihicki i fizicki i imam sta da jedem i da obucem i gde da zivim. Posedujem sve sto mi je potrebno u onim granicama u kojima mogu da sacuvam svoje dostojanstvo i da se osecam covekom. I sada se zbog toga stidim. Da, sramota me je sto i toliko imam. Sramota me je sto pripadam tim ''normalnim'' ljudima u koje spadaju i oni koji vode ovu zemlju, SVI ONI, jer zbog njih koji su zapravo oni sa POSEBNIM POTREBAMA, ljudi pate i umiru.

#7 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 15 November 2007 - 13:54

БЕОГРАД – Влада Србије ће инсистирати да се до краја расветле чињенице о стварном стању у установама социјалне заштите за особе са посебним потребама, саопштио је данас председник владе Србије Војислав Коштуница и најавио да ће, истовремено, бити покренуто питање одговорности за „исконструисане оптужбе” у извештају „Мучење као лечење”.

Коштуница је у саопштењу нагласио да ће Влада да оснује посебну комисију која ће одмах да направи извештај о постојећем стварном стању у установама социјалне заштите за особе са посебним потребама.

„Ресорни министри су ме обавестили да су многе оцене изнете у извештају Организације за заштиту права ометених у развоју лажне”, указао је Коштуница.

Према његовој оцени, „посебно су тенденциозне и злонамерне оптужбе да се мучење користи под видом лечења деце, и да је реч о логорима за децу, а не о социјалним установама”.

„Сведоци смо да се систематски води пропаганда како је Србија захваћена фашизмом, иако сваки грађанин наше земље”, нагласио је Коштуница, „осећа најдубље огорчење и према фашизму и према фашистима који су побили стотине хиљада невиних припадника нашег народа”.

Сада су, по речима Коштунице, „дошли на ред логори за беспомоћну децу, а тренутак у коме се све то дешава није случајно изабран”.

„Влада Србије ће се тако мрачној пропаганди супротстављати свим дозвољеним демократским и правним средствима”, закључио је Коштуница.

#8 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 November 2007 - 14:12

Коштуница је у саопштењу нагласио да ће Влада да оснује посебну комисију која ће одмах да направи извештај о постојећем стварном стању у установама социјалне заштите за особе са посебним потребама.

Pricao Cercil nesto o komisijama. I da, to je ta pranoja o kojoj govorim (nije slucajno da bas sada...), a ne pada mu napamet da malo preraspodeli po budezetu da se te ustanve srede.

#9 Toriton

Toriton
  • Members
  • 160 posts

Posted 15 November 2007 - 14:13

...исконструисане оптужбе...оцене лажне...тенденциозне и злонамерне оптужбе...систематски води пропаганда...тренутак у коме се све то дешава није случајно изабран...Влада Србије ће се тако мрачној пропаганди супротстављати...


A jeste lud ovaj naš Voja, a?

#10 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 15 November 2007 - 14:45

A вама се канда више допада да је та комисија која пише о мучењима у тим домовима у праву?
Имамо тај извештај и имамо сад изјаву премијера (еј! премијера! не неког ситног чиновника) да постоји оправдана сумња у истинитост таквог извештаја.
Шта вас гони да унапред верујете неким белосветским комисијама а не свом премијеру?

#11 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 15 November 2007 - 14:48

On je, po pravilu, neobavesten...
Kakve veze ima sto je (kazu ovde) jedna sestra na pedesetoro dece? TO nije nacin. Osim toga, to je problem drzave. Jos samo da neko kaze kako TO radno mesto niko nece... Hoce, jos kako, samo da se prima kakva-takva plata. A za to je (znamo) potrebno da drzava odresi kesu i otvori ta radna mesta. A najlakse je ustedeti na "nevidljivima". I ostaviti ih da pate i umiru daleko od nasih ociju.
Neki opet kazu da je prizori nisu iz Srbije... Neka ovi "nasi" dokazu da toga nema kod nas (ako mogu). :rolleyes:

#12 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 November 2007 - 14:56

A вама се канда више допада да је та комисија која пише о мучењима у тим домовима у праву?
Имамо тај извештај и имамо сад изјаву премијера (еј! премијера! не неког ситног чиновника) да постоји оправдана сумња у истинитост таквог извештаја.
Шта вас гони да унапред верујете неким белосветским комисијама а не свом премијеру?


Naprotiv, Mile, podmetacu stari, ja bih voleo da za takvim ustanovama nema potrebe. Dodaj i mir u svetu, kad smo vec tu.
S druge strane, doticni premijer me je vise puta slagao, a i karijeru pravi na neobavestenosti kao sto FranziskaKafka rece, dok nisam primetio da je neko drugi stavljao argumentovane priedbe na izvestaje ove "belosvetske komisije". Drecanje o zaveri, ovom trenutku i tome da ministri koji idu u unapred najavljene posete o tome nista ne znaju nisu argumentovane primedbe.

#13 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 15 November 2007 - 15:02

Ако сам ја добро схватио, у том се извештају не каже једноставно да је ниво бриге о штићеницима низак, или нека друга слична констатација, него се каже да се штићеници муче. То је оно, знаш, завежу сужња па му гасе пикавце по голом телу, и сличне ствари.

#14 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 November 2007 - 15:06

Ако сам ја добро схватио, у том се извештају не каже једноставно да је ниво бриге о штићеницима низак, или нека друга слична констатација, него се каже да се штићеници муче. То је оно, знаш, завежу сужња па му гасе пикавце по голом телу, и сличне ствари.

Pa znam, zavezu decka jer hoce da ustede na lekovima, koje ispod ruke prodaju na buvljaku. Pa on ostane zavezan dan-dva. Drzati coveka zavezanog, osim dok traje akutno stanje uznemirenja u kome se on moze povrediti je mucenje. Ne trebaju ti pikavci, lemilice i klinci za pod nokte. Pise sve lepo u izvestaju, mozes i da ga procitas, pa da sravnis sa sastavljacima izvestaja sta je mucenje, da ga ne definisemo ti i ja ovde.

#15 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 15 November 2007 - 15:07

Ако сам ја добро схватио, у том се извештају не каже једноставно да је ниво бриге о штићеницима низак, или нека друга слична констатација, него се каже да се штићеници муче. То је оно, знаш, завежу сужња па му гасе пикавце по голом телу, и сличне ствари.

I uskracivanje brige, nege, lecenja, hrane i sl. je vrsta mucenja. :huh: Osim toga, vezivanje postoji, i ipak je nesto vise od "uskracivanja brige", odn. PRAVO je mucenje (ukoliko postoji i "nepravo"). :)
Ako TO nije nista, daj da takve neverne Tome podvrgnemo TAKVOM tretmanu... cisto da se uvere. :rolleyes:

Edited by FranziskaKafka, 15 November 2007 - 15:09.