Jump to content


Photo

Klasika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#1 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 24 July 2002 - 10:37

Johann Pachelbel
(1653 - 1706)

Canon

#2 milena

milena
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 July 2002 - 00:38

Betoven
Romansa za violinu i orkestar
Meseceva sonata i ostale
fantasticno

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 July 2002 - 01:53

Debussy: Afternoon of a Fawn

Satie: Inities

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 25 July 2002 - 02:03

Ah, da dodam jos nesto od Debussy-ja, mog mezimca: CLAIR DE LUNE

soooo coooool!

#5 CENTRIFUGA

CENTRIFUGA
  • Members
  • 123 posts

Posted 27 July 2002 - 14:24

To je barem lako:

1. Poulenc – „Gloria“ (obavezno, na svakih 8 sati)
2. Kulenovic - „Raskovnik“ (u izvodjenju Skovrica)
3. Pergolesi – “Stabat Mater”
4. Prokofjev – (ma sta god ubodete – necete pogresiti)
5. Bach – koncert za klavir i orkestar (BWV 1052) – 1. stav
6. Mozart – “Figarova zenidba” (komplet, a pre svega, naravno “Voi che sapete...”)
7. Shostakovich – 2. stav simfonije br. 5
8. Brahms – 4. stav klavirskog koncerta br. 2
9. Beethoven – 1. stav klavirskog koncerta br.3
10. Rossini – “Seviljski berberin”
11. Gluck – arija “Orfej i Euridika”
12. Stravinski – “Petrushka” i “Svadba”

i jos svasta, svasta nesto. (ipak nije bilo tako lako odluciti se iz tolikog mnostva, to je kao kad pitate majku koje joj je dete ... najodvratnije)

Ali!! Atension, atension! Bez ikakve konkurencije, najlepse nesto sto je ikada ljudski um iskomponovao -

Wagner “Izoldina smrt”

(And finally ... Germany - twelve points! Yeeeeeeeeee!!!!!!).

#6 falcon

falcon
  • Members
  • 2,050 posts

Posted 28 July 2002 - 00:23

1.Giacomo Puccini "Madame Butterfly "
2.Verdi "Rigoleto"
3.Verdi Il Trovatore"
4. Modest Mussorgsky " Boris Godunov"
5.WA Mocart Rondo u a-mollu
6.Mocart simfonija br.41 Jupiter
7.Betoven simfonija br.3 Eroika
8.Franc Subert 4. Simfonija Tragicna
9.Bernstajn Cicesterski psalmi
10.Mokranjac Liturgija

#7 berna shaw

berna shaw
  • Members
  • 14 posts

Posted 15 August 2002 - 12:38

Centrifugo, izbor zvuci vrlo zanimljivo, ali volela bih da znam koja su izvodjenja tih kompozicija najbolja. Sta preporucujes?

#8 CENTRIFUGA

CENTRIFUGA
  • Members
  • 123 posts

Posted 16 August 2002 - 16:18

OK Berna (sama si to trazila). Ovako:

1 Poulenc-a je na zalost prilicno tesko pronaci, ne samo kod nas nego i napolju, (razlog???), ali odnedavno se pojavio DECCA-in dupli pirat, (Poulenc, Organ Concerto, Concert champetre..., sarenog omota) pa je to i jedini izbor. No odlicna su izvodjenja svega cega tu ima (cak i SMintheF), a ima osim Gloria-e i cuveni klavirski koncert, kao i koncert za dva klavira i jos svasta nesto.

2 Ovo sam vec odgovorio – Dusan Skovran, sa albuma “Wake Up”. Na zalost nikako da objave ovo antologijsko polivinilsko cudo i na CD-u. (Na istom LP-u je i maestralno izvedena Sostakoviceva “Kamerna simfonija”).

3 ‘Stabat’ imam u izvodjenju London SO (Claudio Abado) ali nikad nisam slusao bolje izvodjenje od onog sa Elenom Obrascovom kao solistom. Medjutim to je takodje potpuno neavejlbl, pola sam Moskve prerondao ali avaj! Retko koje delo se toliko razlikuje po izvedbama, od leprsavo-razdraganog tempa do kamerno-sumorno-narikackog.

4 Ovde dileme nema – Rusi su najbolji izvodjaci svojih kompozitora tako da je izbor olaksan. Moze Rozdestvenski, moze Rihter, moze Horovitz,...

5 Goulda preporucujem za klavijaturnog Baha. Odlicno je izvodjenje na onim ‘novinarskim’ plocama, gde Bernstajn diriguje.

6 Kombinaciju Kiri Te Kanawa i Georg Solti

7 Pogledati pod 5, clan 2

8 Nisam pametan. Imam neko izvodjenje potpuno nepoznatog Norvezanina a i dirigent je nepoznanica. U svakom slucaju, ovo je nesto najveselije sto uho s radoscu prima.

9 E ovde obozavam nasu Jasminku Stancul. Mislim da je ona profesor-doktor za Betovena.

10 Callas-ova naravno!

11 Isto

12 Ovde nikako Bernstajn, ali svakako Ozava. Za “Svadbu” vazi kao pod 4.

A za Izoldu: Helen Traubel (onako), Birgit Nilsson (bolje) i Helga Dernesch (izuzetno!).

Uf, poplave li crna Berna? Ali, dobro, barem je na kratko ova tema izronila da uzme vazduha.

#9 berna shaw

berna shaw
  • Members
  • 14 posts

Posted 16 August 2002 - 22:16

Dragi Centrifugo, neobicno se radujem i, osim sto sam iznenadjena paznjom koju sam dobila uz odgovor, beskrajno sam zahvlana za isti. A moze i revans! (Opere i veca dela tipa oratorijuma su mi manje poznati, to ostavljam tebi.)

Za sve ostale toplo preporucujem Bahove Goldberg varijacije, ali iskljucivo u izvodjenju Glena Gulda.

#10 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 17 August 2002 - 20:44

2 berna shaw:

svidja mi se preporuka za Goldberg Varijacije u izvodjenju Gould-a - a koju verziju vise volis ?

#11 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 17 August 2002 - 23:19

e ja sam volela Betovenove sonate da sviram u muzickoj školi ....da pevam sve od Mokranjca .....sad jedva cekam da izadje novi album Astral Projection

AMEN!

#12 berna shaw

berna shaw
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 August 2002 - 11:20

Za neupucene: Postoje svega dva snimka Goldber varijacija u izvodjenju Glena Gulda. Prvi je snimljen juna 1955, drugi celih dvadesetsest godina kasnije, maja 1981. Ta dva snimka su prakticno zaokruzila Guldov studijski umetnicki zivot. Naravno, izvodjenja su izrazito razlicita, a narocito u izboru tempa - prvo traje 38 minuta i 27 sekundi, a drugo cak 51 minut 15 sekundi, tako da se, neminovno, i po karakteru drasticno razlikuju. Ni jedno ne mogu da preporucim kao bolje, to prepustam individualnom ukusu slusalaca.

Za Marinu: Nekada sam vise volela prvo izvodjenje, ali sada slusam samo ono sporije. Mislim da sam se u medjuvremenu malo promenila (sto i nije tako loze, zar ne?), pa tempa vise nisu narocito impresivna stvar za mene. Posebno kada se radi o kontrapunktskoj teksturi - brza tempa mogu da ugroze muzicki tok. I prespora, naravno, ali upravo tu vidim genijalnost ludog Gulda. Tonovi koji se u tom tempu ne rasipaju, vec pevaju najlepsu melodiju koju ste u zivotu mogli cuti!

#13 berna shaw

berna shaw
  • Members
  • 14 posts

Posted 18 August 2002 - 11:27

Premnogodrazenstveni Centrifugo, malo nas je, ali nismo sami! :smile:

#14 DraganaS

DraganaS
  • Members
  • 307 posts

Posted 20 August 2002 - 00:05

Hippie:
e ja sam volela Betovenove sonate da sviram u muzickoj školi ....da pevam sve od Mokranjca .....sad jedva cekam da izadje novi album Astral Projection

AMEN!

cao Hippi:smile:
e ja kad sam bila klinka al bas ono klinceza pojavio se Vlado Kalember (Srebrna krila),sa hrapavim glasom pa nas sve zapalio onako,na ocaj mog starijeg rodjaka i mog muzickog vaspitaca .Najzad je "teror" urodio plodom pa sam u nekim "niskim" razredima osnovne slusala samo Azru i Film,na ocaj mojih drugarica,a onda je dosao moj izbor EKV forever.
Danas ,kad sam jako tuzna slusam Baha,kad sam onako preemotivna prija mi Betoven ,für Elise,kad hocu da se opustim tu je Vivaldi,kad mi treba cavrljanje sa nekim Cajkovski,kad sam ljuta, uvod u Carmina Burana,Orf-a,kad sam sve to, tu je moj Mozart,tuzan i nasmejan,sa nezamislivim rasponom emocija.Tako ih ja dozivljavam mada sam totalni laik za te kontrapuktenske teksture ,tempa,adadja itd (nemoj samo ovde profesionalci da mi se uvrede):smile:.Ja se samo opustim i uzivam.
A ovaj proces zovemo obicno odrastanjem a meni lepse zvuci pronalazenjem sebe.:smile:

_________________
Covek je nase najvece bogatstvo,dok se ne unovci.

[ Izmena poruke: DraganaS na dan 2002-08-20 01:37 ]

#15 MarinaK

MarinaK
  • Members
  • 274 posts

Posted 20 August 2002 - 02:55

Ja sam odrasla slusajuci muziku Stockhausen-a :wink: stvari poput Gruppen, Zeitmasze, Zyklus, KlavierSonaten, a kasnije sam dopunila CD kolekciju i Carter-om [gudacki kvarteti su genijalni], Birtwistle-om, Beriom, Boulez-om, Berg-om, Norgard-om, Tan Dun-om [on je usput pisao muziku za film Crouching Tiger Hidden Dragon] i sl - ali uz to sam slusala EKV, Haustor i Brian Eno-a i naravno uvek Bacha :wink:

Priznajem da mi moderna muzika i nije vise toliko interesantna sada - malo mi je dosadila :wink:

A tek pre nekih 10 godina sam pocela da slusam i one kompozitore izmedju kao Mozart [Rekvijem, Don Giovanni, Marriage of Figaro, klavirski koncerti i sonate], Brahms, Beethoven [ona uvertira za Fidelio je neverovatna, isto klavirski koncerti i sonate], Chopin-a [uglavnom sve - obe klavirske sonate su fenomenalne, Scherzos, Ballades, Nocturnes, Mazurkas], Schubert-a [kvarteti i poslednje 4 klavirske sonate stvarno cool ali malo ima problema sa proporcijama no necemo o tome] i Debussy-a [Jeux najbolja stvar], e da i Rachmaninova klavirski koncerti Nr.2 i 3, uh a moze i Klavirksi koncert Tchaikovskog Nr.1 takodje da se spomene ali ipak jedino Bach mi je konstantno interesantan za slusanje a i fascinira me njegovo koriscenje zlatnog preseka :smile:

A mogla bih da spomenem i nekoliko nasih kompozitora tek da ih ne zaboravimo recimo meni je u secanju Ericeva muzika za Medeu i Hofmanova elektro-akusticna muzika :smile:

Ipak Acid Jazz rules za mene vec duze vreme :smile:)) a klasiku vrlo retko ovih dana slusam mada idem na koncerte klasicne muzike i opere :smile:

2 Hippi:
Liquid Sun je ok :wink:

2 Centrifuga:
Prokofiev - treci klavirski koncert je zaista genijalan
Poulenc - Sonata za cetiri ruke

2 Berna Shaw and Centrifuga: lepo je biti u manjini :smile:

P.S. Mislim da gore navedena moderna muzika treba da nosi health warning za svaki slucaj :wink: