Jump to content


Photo
- - - - -

Zmaj Jova nije dovoljno Srbin


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
47 replies to this topic

#1 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 22 October 2007 - 14:44

Maja je u teranju da pokaze da je veci papa od pape sad kad su je liferovali iz SRS-a...Ne znam koliko Vas ima iz Zmajovine gimnazije (ja sam isla u onu suparnicku u Karlovcima :rolleyes: ) ali ovo je suludo... imate na dnu i peticiju pa ako hocete da potpisete.

NS: Zašto promena imena gimnazije
22. oktobar 2007. | 15:00 | Izvor: Beta
Novi Sad -- Grad Novi Sad predlaže da se Gimnazija "Jovan Jovanović Zmaj" preimenuje u "Srpska pravoslavna velika gimnazija u Novom Sadu".

To je predlog Saveta za kulturu Skupštine Novog Sada, protiv koga su ustali bivši učenici te gimnazije, pokrenuvši na internetu potpisivanje peticije protiv promene naziva te ugledne novosadske gimnazije. "Gimnazija 'Jovan Jovanović Zmaj' je škola koju pohađaju i đaci koji nisu Srbi i pravoslavne veroispovesti", navode oni.

"Smatramo da je predlog o promeni imena neprihvatljiv jer favorizuje jednu grupu učenika u odnosu na druge", navodi se u pratećem tekstu peticije.

Ocenjuje se da škole nisu mesta na kojima treba isticati religiozna obeležja pošto su državne institucije i dodaje da Ustav Srbije garantuje da je država sekularna.

Navodi se da peticiju pokreće grupa bivših učenika gimnazije, kojoj su "osećaj tolerancije i otpor bilo kojoj vrsti izdvajanja na osnovu nacije i vere usađeni" tokom školovanja u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj".

Savet za kulturu Skupštine Novog Sada prihvatio je i inicijativu da se na fasadu škole stavi natpis "Baron Miloš Bajić srpskom narodu".

Predloženo je da se umesto fontane, u školskom dvorištu postavi spomen-česma, na kojoj bi bili dva mozaika "Hristos kao pastir" i "Sveti Sava blagosilja Srpčad".

Peticija se nalazi na internet adresi http://www.petitiono...d/petition.html.



#2 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 22 October 2007 - 16:02

Dopunili su vest (kako sam i mislio):

Tu školu osnovalo je nekoliko crkvenih velikodostojnika, trgovaca i profesora 1810, u vreme dok je Novi Sad bio pod Austrougarskom. Tada joj je dat naziv "Srpska pravoslavna velika gimnazija", slično kao i karlovačka gimnazija.


Ja mislim da je trulo da vraćaju ime iz Austrougarske. Treba da sruše školi i vrate krajolik na vreme od pre Austrougarske.

Koji će nam škola, još kad se vidi kakve je zatucane nezavhalnike proizvela. Sramota.

:rolleyes:

Edited by CTPAX, 22 October 2007 - 16:03.


#3 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 22 October 2007 - 16:09

Maja je u teranju da pokaze da je veci papa od pape sad kad su je liferovali iz SRS-a...Ne znam koliko Vas ima iz Zmajovine gimnazije (ja sam isla u onu suparnicku u Karlovcima :rolleyes: ) ali ovo je suludo... imate na dnu i peticiju pa ako hocete da potpisete.

Auuuu, zar je dotle došlo, da više ni siroti čika Jova Zmaj nije dovoljno srBski i pravoslavan?!!! :huh: :) ;)

Možda se (više) ni ne treba čuditi, ako je za sve više njih Dositej Obradović "onaj raspop", a Đura Jakšić "ona pijandura"...

A uostalom, kad čovek malo razmilsi, kakav mu je to nadimak "Zmaj"?! To podseća na nekakve ale, japere i karakondžule, pa prema tome, ne može da bude srpsko i pravoslavno.

Predloženo je da se umesto fontane, u školskom dvorištu postavi spomen-česma, na kojoj bi bili dva mozaika "Hristos kao pastir" i "Sveti Sava blagosilja Srpčad".

Ovo drugo je OK; ali ono prvo ne može. Nije sigurno da je taj Hristos bio Srbin, a mi Srbi imamo jačih i srBskijih svetaca od njega. Prema tome, neka bude mozaik, ali "Nikolaj Velimirović kao pastir, okružen srBskim ovcama".

#4 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 22 October 2007 - 16:18

kakva ideja, nemam rechi. sva sreca shto im se nece posreciti.
svako u novom sadu ima nekog ko je ishao u tu gimnaziju; roditelja, brata, dete, whatevah.

lakshe ce dodeliti bulevar Miloshevicu nego shto ce Jovina gimnazija izgubiti ime.

Edited by Dunadan, 22 October 2007 - 16:20.


#5 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 22 October 2007 - 16:22

e pa svasta.

A uostalom, kad čovek malo razmilsi, kakav mu je to nadimak "Zmaj"?! To podseća na nekakve ale, japere i karakondžule, pa prema tome, ne može da bude srpsko i pravoslavno.

nadimak je dobio tako sto je pokrenuo/pisao (nisam sigurna, a mrzi me da guglam) casopis 3.maj, pa se ta tacka zagubila and one thing led to another... :rolleyes:

Edited by palchica, 22 October 2007 - 16:22.


#6 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 22 October 2007 - 16:27

e pa svasta.

nadimak je dobio tako sto je pokrenuo/pisao (nisam sigurna, a mrzi me da guglam) casopis 3.maj, pa se ta tacka zagubila and one thing led to another... :rolleyes:


E, svašta... Kome je još palo na pamet da napisano čita kao ćirilicu? :huh:

#7 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 22 October 2007 - 16:31

e pa svasta.


nadimak je dobio tako sto je pokrenuo/pisao (nisam sigurna, a mrzi me da guglam) casopis 3.maj, pa se ta tacka zagubila and one thing led to another... :huh:


Svoje pismo izdavaču je potpisao imenom i datumom (3.maj), a ovaj je pogrešno pročitao, pa je rukopis objavio pod tim imenom (dotada nepoznatog pisca).
Bio je đak te gimnazije.

Ne znam zašto da se vraća neko drevno ime kada sadašnjem ništa ne fali, pogotovo ako je vreme austrougarskih podela po principu "svako svoje škole" u velikoj meri prevaziđeno. Samo se naglašavaju podele, kao da toga nije već bilo dosta u zadnjih 20 godina. :rolleyes:

Edited by yossarian, 22 October 2007 - 16:32.


#8 palchica

palchica
  • Members
  • 1,120 posts

Posted 22 October 2007 - 16:50

Svoje pismo izdavaču je potpisao imenom i datumom (3.maj), a ovaj je pogrešno pročitao, pa je rukopis objavio pod tim imenom (dotada nepoznatog pisca).

tako je. moja greska.
ali super mi je prica o nadimku :rolleyes:

#9 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 22 October 2007 - 16:53

SrBadžije na vlasti imaju nezgodnu naviku da nas gotovo svaki dan neprijatno iznenade nekim novim izlivom primitivizma, zatvaranjem srBadije u sopstveno zaparloženo stado, udaljavanjem od normalnog sveta i sličnim glupostima. Ako već sav normalan svet uči decu toleranciji, kosmopolitskom duhu i mnogim drugim stvarima bitnim za život u Evropi i okruženju, ne vidim razloga da tako ne bude i u našim školama.

Uostalom, Novosađani najbolje znaju kako će se ta gimnazija zvati i podržavam ih u naporu da zadrže ime gimnazije u koju su išle tolike generacije žitelja ovog grada.

#10 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 22 October 2007 - 17:35

Bas su komplikovani ovi predlagaci novog imena. Mogli su jednostavo da predloze: srpska bogoslovija

#11 Adam Weisphaut

Adam Weisphaut
  • Members
  • 822 posts

Posted 22 October 2007 - 17:40

Ne znam zašto da se vraća neko drevno ime kada sadašnjem ništa ne fali, pogotovo ako je vreme austrougarskih podela po principu "svako svoje škole" u velikoj meri prevaziđeno.

U Srbij izgleda nije, samo cekam da Antonic objavi tekst u Politici kako je ovo dobar model koji bi se trebalo primeniti diljem Srbije :rolleyes:

#12 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 22 October 2007 - 18:36

mislim, stvarno, dokle cemo vishe trpeti ovog mizantropa po gradu?

on ochigledno ima neki direktan uticaj na gojkovicku, ne znam kako uspeva da progura sve zhivo na nivou grada.

samo partizanski otpor protiv njega... :rolleyes:

Edited by John Finn's Wife, 22 October 2007 - 18:59.


#13 Hartmann

Hartmann
  • Members
  • 223 posts

Posted 22 October 2007 - 18:43

Sledeće je umesto Novi Sad - Veliki Srpski Pravoslavni Sad, ili skraćeno Srpski Sad (auto oznaka SS).

#14 fred123

fred123
  • Members
  • 121 posts

Posted 22 October 2007 - 18:50

Klasično srbovanje.
Ali neće moći ove noći, drugovi talibani :rolleyes:

#15 martinj

martinj
  • Members
  • 1,540 posts

Posted 22 October 2007 - 19:18

Da je bio "Cika Jova, Heroj iz Srebrenice" ostalo bi... A ovako i treba... Sto je bas morao da se zove zmaj... znamo svi da su zmajevi proizvod trulog americkog kapitalizma!!!