Jump to content


Photo

stop rasizmu!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#1 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 22 June 2007 - 22:39

QUOTE(be92)
Visoki funkcioner UEFA rekao je da će sudije prekidati utakmice ako navijači budu vredjali fudbalere na rasnoj osnovi, a da će ta praksa početi od subotnjeg finala Evropskog prvenstva u Holandiji.

Ova objava usledila je pošto je UEFA pokrenula istragu o rasnim uvredama i tuči u tunelu za igrače posle utakmice koju je Engleska dobila protiv Srbije 2:0 na EP za igrače mlađe od 21 godine. U subotu se u finalu sastaju Srbija i domaćin Holandija.

"Odlučili smo da pooštrimo mere i rasističkom skandiranju navijača pristupimo sa nultom tolerancijom. Razgovarali smo sa sudijama, a u ovoj stvari su nas podržali nacionalni savezi, klubovi i udruženja igrača", rekao je Viljem Gejar, savetnik predsednika UEFA Mišela Platinija.


ako ništa, barem smo naveli evropu na odlučnost i prave korake i mere! wink.gif

prevedeno na srpski,
ova odluka UEFA-e znači: srbija odlična u sportu, osvaja titulu prvaka, navijači prave rasistički ispad,
i srbija gubi titulu disciplinskim putem.

Edited by srdjanf., 22 June 2007 - 22:40.


#2 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 22 June 2007 - 23:55

Stvarno ne mogu da verujem da je neko pomislio da je ovde neko zaista rasista. wacko.gif
Vidim počelo je da se drži sasvim nepotrebno moralisanje i čitanje bukvice o civilizacijskim tekovinama a suština je da se ljudi zezaju jer kako stvari stoje, bude li UEFA sprovela u delo ovu najavu mi možemo da se oprostimo od titule unapred, ovako neosvojene. Zašto? Zato što tamo na tribinama nećemo da budemo mi odavde sa foruma koji se od muke zezamo na tu temu (a u suštini smo sve samo ne rasisti) već razularena bagra koja se naziva našim navijačima i Srbima iz dijaspore a koja nas je i uvalila u sve ovo sranje.

A sad, srdjanef, o čemu bi ti ozbiljno da pričamo na ovu temu? Ako si hteo uopšteno o rasizmu - za to služi Društvo.

#3 srdjanf.

srdjanf.
  • Members
  • 5,016 posts

Posted 23 June 2007 - 00:13

'Valkyrie'
Stvarno ne mogu da verujem da je neko pomislio da je ovde neko zaista rasista. wacko.gif
Vidim počelo je da se drži sasvim nepotrebno moralisanje i čitanje bukvice o civilizacijskim tekovinama a suština je da se ljudi zezaju jer kako stvari stoje, bude li UEFA sprovela u delo ovu najavu mi možemo da se oprostimo od titule unapred, ovako neosvojene. Zašto? Zato što tamo na tribinama nećemo da budemo mi odavde sa foruma koji se od muke zezamo na tu temu (a u suštini smo sve samo ne rasisti) već razularena bagra koja se naziva našim navijačima i Srbima iz dijaspore a koja nas je i uvalila u sve ovo sranje.

A sad, srdjanef, o čemu bi ti ozbiljno da pričamo na ovu temu? Ako si hteo uopšteno o rasizmu - za to služi Društvo.



ne, baš ovde.

zbog nekih mentola (koji sticajem okolnosti navijaju za istu zemlju kao i mi), možemo da popijemo žešće po %$$$#.

mislio sam da postavim na društvo, ali ne verujem da bih imao isti feedback. a i tema se jako tiče sporta, i to vrhunskog, reprezentativnog, možda i šampionskog.

okej znači, svi navijamo za srbiju. zbog čega pojedinci imaju potrebu da to rade tako što će vređati druge (po rasnoj osnovi). ako je zasmetalo ste, nemam nikakvog problema da se poistovetim sa problemom i promenim u smo.
Srbin-iz-Dijaspore

#4 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 23 June 2007 - 00:23

QUOTE(srdjanf. @ 23 Jun 2007, 01:13) <{POST_SNAPBACK}>
okej znači, svi navijamo za srbiju. zbog čega pojedinci imaju potrebu da to rade tako što će vređati druge (po rasnoj osnovi).

U ljudskoj prirodi je da udara tamo gde najviše boli. Ne biraju se sredstva da se protivnik omalovaži i isprovocira, da se na taj način distractuje i dekoncentriše. Guroviću je vikano da mu je dete kopile, jednostavno izabrano je ono što će mu najteže pasti. Neko je već primetio na jednom od prethodnih topika da će ti isti moroni koji su ispuštali majmunske krike na utakmici još iste večeri da se slikaju sa nekim crncima, onako, ''turistički''. Ne kažem da nema pacijenata koji iz ličnih frustracija zaista veruje da je superiorniji u odnosu na druge samo zato što je ''bele rase'' (ovo je ionako krajnje diskutabilno, ja se u svakom slučaju izjašnjavam kao Indijanac) ali verujem da se većina samo povinuje čoporu. Takođe, ne verujem da im je IQ na zavidnom nivou.
Već sam napisala u tom postu što si kvotovao, nećemo na tribinama biti ti ili ja ili Teacher, whoever, nego neki mladići, koji sa ovom zemljom imaju utoliko veze što povremeno dođu u majku Srbiju da pokažukoja kola voze. A Srbija će zbog njih da ispašta, pa i svi mi sa njom. (ne shvataj bukvalno ovo samo kroz fudbal)
QUOTE
Srbin-iz-Dijaspore

Iskreno se izvinjavam ako si pomislio da aludiram na tebe, znaš na koga mislim pod tom frazom.

#5 BelGarion

BelGarion
  • Members
  • 327 posts

Posted 23 June 2007 - 00:24

Kazu "UEFA nema adekvatan nacin da se bori protiv rasizma".
Kako brate nema-snimis budalu , posaljes ga u zatvor na mesec dana i zabranis mu prisustvo na sportskim priredbama.
Ako prekrsi zabranu onda u zatvor na godinu dana.
Pa da vidimo kolko ce biti rasista,ili ko ce se zajebavati sa rasizmom.
A slazem se da oni koji su se majmunisali na stadionu nisu rasisti nego budale koje ne mogu da vide da njihova zajebancija im posledica .
Mislim da se tako nesto nece ponoviti u finalu-tj. ako ne budemo gubili.

#6 djenka

djenka
  • Members
  • 1,227 posts

Posted 23 June 2007 - 00:30

QUOTE(Valkyrie @ 23 Jun 2007, 01:23) <{POST_SNAPBACK}>
Već sam napisala u tom postu što si kvotovao, nećemo na tribinama biti ti ili ja ili Teacher, whoever, nego neki mladići, koji sa ovom zemljom imaju utoliko veze što povremeno dođu u majku Srbiju da pokažukoja kola voze.


Vidiš to bi bilo vrlo lepo kad bi bila istina. Nažalost oni sa Srbijom imaju itekako veze.

#7 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 23 June 2007 - 00:36

QUOTE(sursike @ 23 Jun 2007, 01:30) <{POST_SNAPBACK}>
Vidiš to bi bilo vrlo lepo kad bi bila istina. Nažalost oni sa Srbijom imaju itekako veze.

E pa ja volim da mislim da nemaju. Mada si ti u pravu, oni su realnost baš kao i radikali sa sve državljanstvom Srbije.
I dalje mi ne govorite o čemu to mi ovde, jelte, kulturni arasisti# navijači Srbije možemo da diskutujemo a da to promeni sliku koju o nama imaju uveliko? Šta da radimo, da pišemo peticiju i pošaljemo UEFI potpisani sa ''Stop rasizmu - Forumaši b92''

#8 djenka

djenka
  • Members
  • 1,227 posts

Posted 23 June 2007 - 00:56

QUOTE(Valkyrie @ 23 Jun 2007, 01:36) <{POST_SNAPBACK}>
Šta da radimo, da pišemo peticiju i pošaljemo UEFI potpisani sa ''Stop rasizmu - Forumaši b92''


1 ja smatram istu tu FUFU# i UEFU odgovornom, i to ponajviše zbog tog dela rasizma na tribinama.
I ne bi bio red da se baš na nama lome koplja, jer ima i zaslužnijih, ali sami sebe sve više i više dovodimo u tu situaciju.
Ne mislim da su ti "navijači" poneli te svoje osećaje iz majke Srbije, barem ne većina. Ipak su u tim njihovim domicilnim zemljama više imali prilike da se susretnu sa različitim rasama i narodima. Ne može niko da mi kaže da je neko razvio tu mržnju u svojim adolescentnim danima, tako što je provodio letnji raspust kod babe i dede u Srbiji. Ima tu dosta (i ponajviše) uticaja francuskih, holandskih i drugih ulica. Svedoci smo proteklih godina šta se sve dešavalo, i sve veće tenzije.

Ali ono što je naš savez i naši igrači morao da uradi je da najoštrije osudi taj dio navijača.
A tu je sve ostalo na nekim blagim osudama. Čak im se igrači zahvaljuju. Pa da ih je bilo ko od njih, onako stvarno, iz dubine duše, i zaprepašćen tim činom zapljunuo, možda bi se dotični ljutnuli, rekli "ko vas jebe, nećemo vas više ni podržavati kad nas ne želite".

Isto tako sam siguran da se pravi navijači, koji su u većini, ne bi osetili povređeni tim činom, jer i nemaju razloga.

Ovako samo sebi, tj. nama kopaju sve veću i veću rupu.

Bio sam prisutan na Marakani, na čuvenoj pobedi protiv BiH, i mislim da su nam morali zabraniti odlazak na svetsko prvenstvo, zbog one sramne parole sa Srebrenicom.

Tako bi onda imali posledicu, kojom bi mogli da se bavimo. A možda bi pomoću nje došli i do uzroka.

Ako ništa bolje ikakav, nego nikakav efekat.

#9 Valkyrie

Valkyrie
  • Members
  • 1,115 posts

Posted 23 June 2007 - 01:16

QUOTE(sursike @ 23 Jun 2007, 01:56) <{POST_SNAPBACK}>
I ne bi bio red da se baš na nama lome koplja, jer ima i zaslužnijih, ali sami sebe sve više i više dovodimo u tu situaciju.

Ovo je tačno, rasističkih ispada ima svuda gde i primitivaca ali ne znam kao to naš savez nas dovodi u situaciju da bude kažnjen? Pa pre bi trebalo da nas kazne zbog tuče fudbalera na koju je svakako moglo da se utiče, nešto ne verujem da bi se majmuni smatrali obaveznim da poslušaju Terzića ili ma koga.
QUOTE
Ne mislim da su ti "navijači" poneli te svoje osećaje iz majke Srbije

Ni ja, zato i pokušavam da presečem svaku vezu ''njih'' sa ''nama''. Ja se nisam bila ni rodila u to vreme, ali pričao mi je otac da je za vreme Tita u Jugoslaviji bilo apsolutno nezamislivo da se neko proziva po osnovu boje kože, pogotovu što smo bili u ljubavi sa Nesvrstanima. Eto, i od Tita je imalo nešto pametno da nam ostane u nasleđe, ali smo i to uspeli da zaseremo, čim smo počeli ama baš sve negativne stvari da usvajamo od drugih i da težimo da i u onim najgorim stvarima budemo prvi.
QUOTE
Ali ono što je naš savez i naši igrači morao da uradi je da najoštrije osudi taj dio navijača. A tu je sve ostalo na nekim blagim osudama. Čak im se igrači zahvaljuju.

Savez u neku ruku i jeste, preko Terzića, mislim da je malo preterano to očekivati od igrača. Nisu oni baš tolike intelektualne gromade da mogu da samo zaključe šta bi bilo mudro i pametno učiniti, njihov prioritet se zna - igrati, eventualno pobediti, i biti ''ortak sa navijačima''. A to se ne može ako ih nazoveš ''rasističkom stokom''.
QUOTE
Isto tako sam siguran da se pravi navijači, koji su u većini, ne bi osetili povređeni tim činom, jer i nemaju razloga.

Ali ne bi ni dolazili na tribine baš da ne bi bili izjednačeni sa onim ološem.
QUOTE
Tako bi onda imali posledicu, kojom bi mogli da se bavimo. A možda bi pomoću nje došli i do uzroka.
Ako ništa bolje ikakav, nego nikakav efekat.

Eh, kad smo u pitanju, sklonija sam da mislim ''bolje nikakav efekat nego kontraefekat'' sad.gif
Samo bi se zainatili i opet bi nas ''ceo svet mrzeo''. Ah well.. možda i treba

#10 Kudravi Gaucos

Kudravi Gaucos
  • Members
  • 270 posts

Posted 23 June 2007 - 01:16

Ako je vec krenulo ozbiljno...
Odakle ta fora da su fudbaleri, savez ili ne znam ko odgovorni za ono sto se desava na tribinama? Kakva kaznjavanja, ako neko treba da se kazni, to su organizatori utakmice. Postoji li pravilo da je zabranjeno majmunisanje? Postoji. Znaci, ako si organizovao utakmicu, a nisi uhapsio lika koji to radi - pomazes u izvrsenju krivicnog (ili prekrsajnog) dela. Savez zemlje iz koje on dolazi (kao ni klub u gostima kad smo vec kod toga) ne mogu realno da sprece tu stvar. A i da mogu, pa nije to njihov posao.
Zamisli da se bavis nekom delatnoscu koju ljudi prate iz nekog razloga i odjednom postajes odgovoran za sve te ljude samo zato sto te oni prate. Ma daj...
Da je njima smanjivanje rasizma stvarno u interesu, nasli bi efikasan nacin da ga rese. Ko u to sumnja, nek pogleda ona cuda oko antiglobalista. Kad politicari odluce da neces nesto raditi - onda to bato neces raditi!!! Mozes se tuci s murijom na kilometar od bogatih baja, ali bajama neces prici, pa ne znam koliko da vas je. Da njih potresa rasizam - i to bi se resilo ocas posla, ali cinjenica je da njih zivo zabole za to. Rasizam im sluzi da kupe sitne politicke poene i ponekad da napuse nekoga ili da izvedu neku mahinaciju (nema boljeg napusavanja politickog protivnika ili poslovnog konkurenta od optuzbe za rasizam).

#11 muslin

muslin
  • Members
  • 4,270 posts

Posted 23 June 2007 - 01:28

QUOTE(Kudravi Gaucos @ 23 Jun 2007, 01:55) <{POST_SNAPBACK}>
maljmunski krici su nesto sto su videli, pa misle da je mnogo zajebano i da ce time ici na qrac svima i pokazati da imaju muda da urlaju i kada je to na svoju stetu. Kada bi postojao ekvivalent vredjanja belaca (cak i prozirnih i zutih nordijaca (kopirajt Marija Serifovic)) oni bi uzvikivali te parole. Nisam slucajno pomenuo Serifovicevu, jer se na njenom primeru da videti kako rasisticke izjave ne moraju biti odlika rasizma. One mogu prikazivati i staru dobru mentalnu zaostalost onoga ko ih izgovara.
Znam da nije dovoljno jednostavno i jednosmerno, ali ja ne umem jednostavnije (sto bi ti rekao "svojim recima"), pa ako se i dalje ne razumemo, smatraj se pozdravljenim...

Serifovickine izjave su fora, ironija... zvuci poznato? wink.gif
Mozda nije duhovita i inteligentna, kao ni ovaj topic, ali nije zlonamerna i ne pokusava da uvredi nekoga.

Majmunski krici, bez obzira da li dolaze iz pukog qrcenja,
ili, po teoriji duhovitih™, zato da bi se poremetio protivnik - jesu rasizam.
Ako nisu, onda 'samo' treba objasniti crncima da ne treba da se uzbudjuju zbog toga, i da se naviknu na to da ih neki bubuljicavi iz Srbije nazivaju majmunima, jer oni zpravo nisu rasisti, nego bagra... Nadam se da vidis gde to dalje vodi... wink.gif

Edited by meelis kõu, 23 June 2007 - 01:28.


#12 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 23 June 2007 - 01:34

Oh, ne. Dovoljno je da par moralnih gromadina i gromuljica drekne "ne detabuiziraj mi tabu, rasisto prljavi" i evo i ovaj topik koji je zalutao na pogresan podforum ozbiljno preti da ozbiljan i bude.

Do sada je pdf sport uspesno odolevao zagadjivanjima sa pdf-a politika, ali izgleda da je tamo toliko smeca da je pocelo posteno da se preliva na sve strane. Zato cemo imati tu jedinstvenu cast da se i ovde prebrojimo oko toga ko je ugazio u govno a ko u Evropsku Uniju.

#13 roux senyurt

roux senyurt
  • Members
  • 127 posts

Posted 23 June 2007 - 01:36

QUOTE(Kudravi Gaucos @ 23 Jun 2007, 02:16) <{POST_SNAPBACK}>
Ako je vec krenulo ozbiljno...
Odakle ta fora da su fudbaleri, savez ili ne znam ko odgovorni za ono sto se desava na tribinama? Kakva kaznjavanja, ako neko treba da se kazni, to su organizatori utakmice. Postoji li pravilo da je zabranjeno majmunisanje? Postoji. Znaci, ako si organizovao utakmicu, a nisi uhapsio lika koji to radi - pomazes u izvrsenju krivicnog (ili prekrsajnog) dela. Savez zemlje iz koje on dolazi (kao ni klub u gostima kad smo vec kod toga) ne mogu realno da sprece tu stvar. A i da mogu, pa nije to njihov posao.
Zamisli da se bavis nekom delatnoscu koju ljudi prate iz nekog razloga i odjednom postajes odgovoran za sve te ljude samo zato sto te oni prate. Ma daj...
Da je njima smanjivanje rasizma stvarno u interesu, nasli bi efikasan nacin da ga rese. Ko u to sumnja, nek pogleda ona cuda oko antiglobalista. Kad politicari odluce da neces nesto raditi - onda to bato neces raditi!!! Mozes se tuci s murijom na kilometar od bogatih baja, ali bajama neces prici, pa ne znam koliko da vas je. Da njih potresa rasizam - i to bi se resilo ocas posla, ali cinjenica je da njih zivo zabole za to. Rasizam im sluzi da kupe sitne politicke poene i ponekad da napuse nekoga ili da izvedu neku mahinaciju (nema boljeg napusavanja politickog protivnika ili poslovnog konkurenta od optuzbe za rasizam).

pa, jedini nacin da se neko grupno kazni, a to su u ovom slucaju navijaci, je da im se uskrati njihova omiljena aktivnost, navijanje. to se radi jednostavno: sa takmicenja se izbaci tim za koji su navijali.

#14 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 23 June 2007 - 01:39

Ej, ala trollujete (i gnomujete-harperov i moj zajednicki copyright;) ).
Btw, kampanja protiv rasizma nije pocela sada, nego kada je Platini postao predsednik UEFA-e. smile.gif
Moto kampanje je "Rasizam-cutati je prihvatati", a imate poster o tome na mom avataru.

#15 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 23 June 2007 - 02:23

QUOTE(roux senyurt @ 23 Jun 2007, 02:36) <{POST_SNAPBACK}>
pa, jedini nacin da se neko grupno kazni, a to su u ovom slucaju navijaci, je da im se uskrati njihova omiljena aktivnost, navijanje. to se radi jednostavno: sa takmicenja se izbaci tim za koji su navijali.


Da, krajnje je jednostavno. Sledeci korak je da siledzijama uskratimo njihovu omiljenu aktivnost i grupno ih kaznimo tako sto cemo da pobijemo sve zene, pedofile cemo grupno kazniti tako sto cemo da podavimo decu, lopove tako sto cemo da sledimo svetli primer pukovnika Gadafija i ukinemo novac a rasista cemo se resiti cim se resimo crnaca, Azijata, Indijanaca i drugog sarenisa.

Cudi me da se ovako jednostavnog resenja niko nije dosetio ranije. Nije sto je jednostavno, ali sto je efikasno.