Jump to content


Photo

Nostrifikacija inostranih diploma u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 13 May 2007 - 18:17

Zanima me da li se priznaju diplome stecene u inostranstvu i koja je procedura sa nostrifikacijom u Srbiji?
Da li postoji web site gde je moguce proveriti ove informacije?

Edited by FL-Sunshine State, 13 May 2007 - 18:18.


#2 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 13 May 2007 - 21:36

QUOTE(FL-Sunshine State @ 13 May 2007, 18:17) <{POST_SNAPBACK}>
Zanima me da li se priznaju diplome stecene u inostranstvu i koja je procedura sa nostrifikacijom u Srbiji?
Da li postoji web site gde je moguce proveriti ove informacije?


Web str. Ministarstva Prosvete i Sporta RS.

Ne znam kako je sada, ali ranije su upucivali na ovlasceni - srodni fakultet koji vrsi priznavanje i procenu ispita - nastavnih programa.

#3 gaspod

gaspod
  • Members
  • 238 posts

Posted 14 May 2007 - 09:25

Za nostrifikaciju ti treba popunjen zahtev i

1. Original diplome + 3 fotokopije
2. overen prevod diplome (od sudskog tumača) original + 3 fotokopije
3. transcript o položenim ispitima po semestrima i godinama ili prepis indeksa, original+ 3 fotokopije
4. prevod od sudskog tumača za transcript ili prepis indeksa, original +3 fotokopije
5. kratak rezime sadržaja predmeta i obim nastave, tj, nastavni plan i program 3 primerka
6. završni rad (diplomski rad)
7. dokaz o državljanstvu
8. potvrde o uplati naknade za troškove postupka

Troškovi priznavanja stranih diploma osnovnih studija

-za državljane Srbije i pripadnike srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja i zemalja proizašlih iz bivše SFRJ iznosi 24.000,00 din uplaćuje se na sledeći način;

1/3 od troškova odnosno 8000 dinara na ziro racun Univerziteta u Beogradu broj: 840-1835666-14 poziv na broj 01/01

i 2/3 od iznosa odnosno 16 000 din na žiro račun srodnog fakulteta u Beogradu

- za strane državljane nadoknada troškova iznosi 51. 000,00 din uplaćuje se na sledeći način :

1/3 od sume odnosno 17.000 dinara
na žiro račun Univerziteta broj: 840-1835666-14 sa pozivom na broj 01/01

i 2/3 tj. iznosa odnosno 34 000 din na žiro račun srodnog fakulteta u Beogradu


Upozorenje: Blagodareći birokratiji sve ovo zna da dugo traje pa računaj da ti treba oko godinu dana.

Edited by gaspod, 14 May 2007 - 09:29.


#4 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 14 May 2007 - 10:27

QUOTE(gaspod @ 14 May 2007, 03:25) <{POST_SNAPBACK}>
Za nostrifikaciju ti treba popunjen zahtev i

1. Original diplome + 3 fotokopije
2. overen prevod diplome (od sudskog tumača) original + 3 fotokopije
3. transcript o položenim ispitima po semestrima i godinama ili prepis indeksa, original+ 3 fotokopije
4. prevod od sudskog tumača za transcript ili prepis indeksa, original +3 fotokopije
5. kratak rezime sadržaja predmeta i obim nastave, tj, nastavni plan i program 3 primerka
6. završni rad (diplomski rad)
7. dokaz o državljanstvu
8. potvrde o uplati naknade za troškove postupka

Troškovi priznavanja stranih diploma osnovnih studija

-za državljane Srbije i pripadnike srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja i zemalja proizašlih iz bivše SFRJ iznosi 24.000,00 din uplaćuje se na sledeći način;

1/3 od troškova odnosno 8000 dinara na ziro racun Univerziteta u Beogradu broj: 840-1835666-14 poziv na broj 01/01

i 2/3 od iznosa odnosno 16 000 din na žiro račun srodnog fakulteta u Beogradu

- za strane državljane nadoknada troškova iznosi 51. 000,00 din uplaćuje se na sledeći način :

1/3 od sume odnosno 17.000 dinara
na žiro račun Univerziteta broj: 840-1835666-14 sa pozivom na broj 01/01

i 2/3 tj. iznosa odnosno 34 000 din na žiro račun srodnog fakulteta u Beogradu


Upozorenje: Blagodareći birokratiji sve ovo zna da dugo traje pa računaj da ti treba oko godinu dana.


hvala na informaciji!
U celoj ovoj prici me brine to sto sam diplomirala na americkom univerzitetu, smer Hemija, ali oni nemaju diplomski rad, vec u poslednjem semestru radis neki projekat kao deo jednog predmeta... Sad sam malo zabrinuta da li ce uopste i priznati diplomu, mada sam za godinu dana na njihovom univerzitetu imala vise prakse nego u Novom Sadu za pet godina.
Moj slucaj je malo specifican, jer sam ja odslusala 5 godina u NS na Tehnoloskom faxu, nisam diplomirala, preselila se u USA i resila da tamo nastavim. Prevela plan i program i polozene ispite iz NS, poslala u World Education Services, oni procenili da to odgovara zavrsnoj godini na hemiji u USA, tako da sam samo jos godinu dana odradila i dobila njihovu diplomu. Da li postoji mogucnost da taj isti World Education center, evaluira kojoj to diplomi u Srbiji odgovara, ili je ministarstvo prosvete jedino nadlezno za to?
Hvala...

#5 Billy B

Billy B
  • Members
  • 526 posts

Posted 14 May 2007 - 10:31

QUOTE(gaspod @ 14 May 2007, 08:25) <{POST_SNAPBACK}>
Za nostrifikaciju ti treba popunjen zahtev i

1. Original diplome + 3 fotokopije
2. overen prevod diplome (od sudskog tumača) original + 3 fotokopije
3. transcript o položenim ispitima po semestrima i godinama ili prepis indeksa, original+ 3 fotokopije
4. prevod od sudskog tumača za transcript ili prepis indeksa, original +3 fotokopije
5. kratak rezime sadržaja predmeta i obim nastave, tj, nastavni plan i program 3 primerka
6. završni rad (diplomski rad)
7. dokaz o državljanstvu
8. potvrde o uplati naknade za troškove postupka

Troškovi priznavanja stranih diploma osnovnih studija

-za državljane Srbije i pripadnike srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja i zemalja proizašlih iz bivše SFRJ iznosi 24.000,00 din uplaćuje se na sledeći način;

1/3 od troškova odnosno 8000 dinara na ziro racun Univerziteta u Beogradu broj: 840-1835666-14 poziv na broj 01/01

i 2/3 od iznosa odnosno 16 000 din na žiro račun srodnog fakulteta u Beogradu

- za strane državljane nadoknada troškova iznosi 51. 000,00 din uplaćuje se na sledeći način :

1/3 od sume odnosno 17.000 dinara
na žiro račun Univerziteta broj: 840-1835666-14 sa pozivom na broj 01/01

i 2/3 tj. iznosa odnosno 34 000 din na žiro račun srodnog fakulteta u Beogradu


Upozorenje: Blagodareći birokratiji sve ovo zna da dugo traje pa računaj da ti treba oko godinu dana.


meni su jos trazili i 10 sklekova na jednoj ruci mad.gif

2004 i 2005 su me tako zezali oko nostrifikacije da sam digao ruke od toga i vratio se u nemacku

(naravno da nije to bio kljucni razlog)

Edited by Billy B, 14 May 2007 - 10:33.


#6 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 14 May 2007 - 11:02

Billy, bas me utesi sad.gif

Nista, prevescu moj original kod sudskog tumaca i nadati se da ce to, zajedno s mojim iskustvom biti dovoljno nekoj nedrzavnoj kompaniji

#7 gaspod

gaspod
  • Members
  • 238 posts

Posted 14 May 2007 - 11:07

QUOTE(FL-Sunshine State @ 14 May 2007, 11:27) <{POST_SNAPBACK}>
hvala na informaciji!
U celoj ovoj prici me brine to sto sam diplomirala na americkom univerzitetu, smer Hemija, ali oni nemaju diplomski rad, vec u poslednjem semestru radis neki projekat kao deo jednog predmeta... Sad sam malo zabrinuta da li ce uopste i priznati diplomu, mada sam za godinu dana na njihovom univerzitetu imala vise prakse nego u Novom Sadu za pet godina.
Moj slucaj je malo specifican, jer sam ja odslusala 5 godina u NS na Tehnoloskom faxu, nisam diplomirala, preselila se u USA i resila da tamo nastavim. Prevela plan i program i polozene ispite iz NS, poslala u World Education Services, oni procenili da to odgovara zavrsnoj godini na hemiji u USA, tako da sam samo jos godinu dana odradila i dobila njihovu diplomu. Da li postoji mogucnost da taj isti World Education center, evaluira kojoj to diplomi u Srbiji odgovara, ili je ministarstvo prosvete jedino nadlezno za to?
Hvala...


Koliko znam mesto na kome se odlučuje je srodni fakultet (kod tebe Tehnološki NS). Konačna odluka se donosi na Univerzitetu i više je formalnost, osim što ti i oni otmu neke pare. Ministarstvo se tu slabo šta pita, možda zato što univerziteti Vuksu (ministra) zarezuju koliko i fikus u hodniku, što je ipak dobro, inače bi ti i oni harač natovarili. Praktično, sve zavisi od tetkica iz studentske službe i njihovih živopisnih poimanja sveta oko nas.

#8 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 14 May 2007 - 13:30

QUOTE(gaspod @ 14 May 2007, 05:07) <{POST_SNAPBACK}>
Koliko znam mesto na kome se odlučuje je srodni fakultet (kod tebe Tehnološki NS). Konačna odluka se donosi na Univerzitetu i više je formalnost, osim što ti i oni otmu neke pare. Ministarstvo se tu slabo šta pita, možda zato što univerziteti Vuksu (ministra) zarezuju koliko i fikus u hodniku, što je ipak dobro, inače bi ti i oni harač natovarili. Praktično, sve zavisi od tetkica iz studentske službe i njihovih živopisnih poimanja sveta oko nas.

hoces reci da mi je jedini spas da gdja Krunic iz studentske sluzbe, koja me ganjala da se uclanim u kojekakve Oriflame-ove, nije otisla u penziju???? rolleyes.gif blink.gif rolleyes.gif

#9 gaspod

gaspod
  • Members
  • 238 posts

Posted 14 May 2007 - 13:58

QUOTE(FL-Sunshine State @ 14 May 2007, 14:30) <{POST_SNAPBACK}>
hoces reci da mi je jedini spas da gdja Krunic iz studentske sluzbe, koja me ganjala da se uclanim u kojekakve Oriflame-ove, nije otisla u penziju???? rolleyes.gif blink.gif rolleyes.gif


Uz dužan respekt prema World Education centru i zvaničnoj proceduri tako je. Tetkine drugarice, šurnjajine komšinice, i druge bezbrojne kombinacije ženskih veza su dobitna kombinacija.

#10 Pauly Ester

Pauly Ester
  • Members
  • 1,235 posts

Posted 20 May 2007 - 22:01

U državnoj firmi nikad nećeš dobiti posao (a i ne želiš) a u privatnoj ti ne treba nostrifikacija...džabe bacaš pare i još ćeš se namučiti.

Edited by Topgun33, 20 May 2007 - 22:08.


#11 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 21 May 2007 - 16:58

QUOTE(Topgun33 @ 20 May 2007, 16:01) <{POST_SNAPBACK}>
U državnoj firmi nikad nećeš dobiti posao (a i ne želiš) a u privatnoj ti ne treba nostrifikacija...džabe bacaš pare i još ćeš se namučiti.

... zakljucih i ja! rolleyes.gif
Anyway, hvala!