Jump to content


Photo

Da li ce Srbija ikada postati deo EU?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

Poll: Da li ce Srbija ikada postati deo EU? (74 member(s) have cast votes)

Vote Guests cannot vote

#1 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 April 2007 - 18:10

Ovih dana sve vise razmisljam o scenariju ulaska Srbije u EU i nekako sto vise o tome razmisljam sve mi je jasnije da se to nikada nece desiti. Mozda i gresim, ali iz sadasnje perspektive to jednostavno tako izgleda.

Krecem prvo od onih najociglednijih razloga.

1. Prvi razlog koji usporava nas ulazak je jelte Mladic... Vlastima se jednostavno neda da ga isporuce i na svaki nacin ce gledati kako da se to ne desi... Kako bilo, pojavio se on na kraju na sudu ili ne, to ce Srbiju kostati dosta pojedenih godina.
2. Sledeci razlog je ekonomski. Srbija je postala staniste poprilicno velikim tajkunima. Svima njima vise odgovara da se Srbija zatvara sto duze kako bi mogli da koriste svoj monopolisticki polozaj. U dogovoru sa garniturom na vlasti radice na tome da otvaranje zemlje ide sto je moguce sporije. Jednostavno zasto bi dozvoljavali ulazak konkurencije da im uzima deo kolaca.
3. Mozda sam ovaj razlog trebao da stavim na prvo mesto. Mozda je deo prvog, ali tek sada je na redu. Radi se o starim DB strukturama. Kad bolje razmislim ova "stavka" je povezana sa svim ostalim. Jednostavno to je neka crna kutija o kojoj slabo ko sta zna, koja rovari i radi sta hoce. Deo strukture koji je u proslosti kreirao dobar deo tzv. mafijasa i ratnih zlocinaca i profitera, i koji je i danas poprilicno uticajan. Ti bi najsrecniji bili da Srbiji lupe sankcije.
4. Sudstvo. To osinje gnezdo se nece reformisati ni za 50 godina.
5. Kosovo. Trenutno, aktuelno. Verujem da SB nikad nece dati da KiM postane drzava, ali cak i ako se to desi i ako Srbija sledeceg dana ne bude primljena u EU, _nikada nece ni biti primljena_. Makar da u sledece tri godine Srbija postane raj na zemlji nijedna srpska skupstina nikada nece priznati drzavu KiM, a u EU se ne moze sa neresenim teritorijalnim pitanjima. Da li neko moze da me ubedi u suprotno da ce jednog dana neka vlada pokrenuti inicijativu da se Kosovo prizna zarad ulaska u neku uniju. To ce uvek biti protumaceno kao trgovina i takav harikiri potez necemo videti ni od jedne vlade. Zbog toga, ako Kosovo ode, otici ce i EU nepovratno sto se Srba i Srbije tice. Isto vazi i za NATO.
6. Stav EU prema buducim prosirenjima plus neophodni referendumi u zemljama clanicama. Mislim da je samo ovo dovoljan razlog da ne vidimo EU narednih 20 godina.




Prema tome, mislim da na EU treba da zaboravimo. Trebalo bi da radimo na tome da nas stave na belu sengensku listu sto pre, i da radimo na reformama nas samih radi. Prdnuli smo u cabar odavno, ali do skoro sam mislio da cemo se ipak docepati zelene grane i doci do EU nekako... Sve sam veci pesimista.

#2 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 06 April 2007 - 18:54

QUOTE(giger @ 6 Apr 2007, 19:10)

Sasvim korektno i logično. Što podseća da je za predviđanje budućnosti dovoljno objektivno sagledati prošlost. Uz minorne korekcije, razlozi koje si naveo su isti oni zbog kojih Srbija nije već u EU. Pritom, ako si u pravu, dolazimo i do toga da nakon isteka tog perioda ni sama EU neće izgledati primamljivo kako se to sada čini, naročito generaciji odrasloj u evropskoj pariji.
To govori kontinuitet, dakle potreban je radikalan raskid tog kontinuiteta ... a da bude proevropski. ?

edit: onaj usamljeni znak pitanja se odnosi na skepsu da li Srbija ima kapacitet za takav diskontinuitet. Moguće je još da ga ima Evropa ... iz nekog od svojih mogućih razloga. Jer, kao što si i ti podsetio: o tome ipak ne odlučujemo samo mi.

Edited by Hill Bill, 06 April 2007 - 19:02.


#3 sailor

sailor
  • Banned
  • 977 posts

Posted 06 April 2007 - 19:02

Da Srbija misli ozbilljno kada pominje EU, bar bi neki srpski medij imao redovnog dopisnika iz Evropskog parlamenta i objavljivao detaljne izveštaje odatle.

Za sada, tamo su francuski i holandski poslanici odbacili inicijativu da se započne proces liberalizacije viznog režima prema Srbiji sa obrazloženjem da su i "vizne olakšice" (kojim se zapravo vizni režim održava manje-više na dosadašnjem nivou, reč "olakšice" se odnose na stroži režim koji je u međuvremenu uveden) koje u naredna 2-3 meseca treba da stupe na snagu već suviše veliki ustupak Srbiji. Grupa poslanika je čak tražila i da se potpisivanje tog ugovora o "olakšicama" veže za srpsko priznavanje Kosova.

Tako da je za nas trenutno teško pitanje i obična liberalizacija viznog režima. Bela šengenska lista je takođe nešto od čega smo jako daleko, a članstvo u EU je trenutno nešto o čemu nema mnogo smisla razmišljati.

Međutim, ono što je bitno to je da ostanemo zona EU uticaja, i u nekom pozitivnom razvoju događaja bi mogli da stignemo do toga da imamo neke specijalne odnose sa EU (što je nešto što EU sprema kao rešenje za Tursku, pa se možda i mi ogrebemo). Alternativa tome je suviše sumorna.

#4 Joel

Joel
  • Sleepers
  • 56 posts

Posted 06 April 2007 - 19:54

Mi smo opkoljeni Evropskom Unijom,a to znaci da ulazimo,cak i ako ne budemo htjeli.

Prosto ,EU zaokruzuje kontinent,i to nije stvar tamo nekih salabajzerskih razloga tipa Mladic,jer to je kvazimoralisanje koje geopolitika ne trpi.

Srbija ce biti clanica EU,htjela ne htjela,jer u suprotnom je zatvoren citav region,racunajuci da bez Srbije ne moze ni BiH da mrdne.

To ne odgovara povezivanju Italije( pre svih) sa istocnom Evropom.Ona ne moze da obilazi Srbiju da bi dosla do Madjarske i Rumunije.Cisto pitanje troskova,ne isplati se ici preko Grcke,i zato i finansira popravku pruge i izgradnju autoputa Bg-Bar.

---------------------------

E sad,sto se tice godina,to je jednostavno nepotrebno pitanje.

Srbija,sa privrednim rastom od 6%,sto je odlican rast,dostici ce sopstveni bruto drustveni proizvod iz 1979. tek 2015.

A tek za 70 godina ce dostici standard Grcke i Spanije,ako racunamo da ce njihov rast biti 2% godisnje.

Dakle,sa EU ili bez,ekonomija ce se sporo razvijati,i ta prica o EU koja kao vadi Srbiju iz bijede je politicko mazanje ociju.

Nasa djeca nece dozivjeti standard Grcke,to jest bice sredovjecni ljudi,cak i u najboljim uslovima ekonomskog razvoja.

#5 giger

giger
  • Members
  • 514 posts

Posted 06 April 2007 - 20:33

QUOTE(Joel @ 6 Apr 2007, 20:54)
Mi smo opkoljeni Evropskom Unijom,a to znaci da ulazimo,cak i ako ne budemo htjeli.

Prosto ,EU zaokruzuje kontinent,i to nije stvar tamo nekih salabajzerskih razloga tipa Mladic,jer to je kvazimoralisanje koje geopolitika ne trpi.

Srbija ce biti clanica EU,htjela ne htjela,jer u suprotnom je zatvoren citav region,racunajuci da bez Srbije ne moze ni BiH da mrdne.

To ne odgovara povezivanju Italije( pre svih) sa istocnom Evropom.Ona ne moze da obilazi Srbiju da bi dosla do Madjarske i Rumunije.Cisto pitanje troskova,ne isplati se ici preko Grcke,i zato i finansira popravku pruge i izgradnju autoputa Bg-Bar.

---------------------------

E sad,sto se tice godina,to je jednostavno nepotrebno pitanje.

Srbija,sa privrednim rastom od 6%,sto je odlican rast,dostici ce sopstveni bruto drustveni proizvod iz 1979. tek 2015.

A tek za 70 godina ce dostici standard Grcke i Spanije,ako racunamo da ce njihov rast biti 2% godisnje.

Dakle,sa EU ili bez,ekonomija ce se sporo razvijati,i ta prica o EU koja kao vadi Srbiju iz bijede je politicko mazanje ociju.

Nasa djeca nece dozivjeti standard Grcke,to jest bice sredovjecni ljudi,cak i u najboljim uslovima ekonomskog razvoja.


Ne znam da li si primetio, ali dobar deo saobracaja nas je i do sada zaobilazio. To mozda jeste interes nekih negde, ali mislim da nisu transportni razlozi dovoljni da bi smo se mi jednog dana nasli u EU.
A uzgred, ne znam sta fali Italiji da ide do Madjarske preko Hrvatske ili kopnom preko Slovenije i Hrvatske?
Ono sto hocu da kazem, jeste, treba im Srbija, ali im ne treba toliko.

A na kraju krajeva, sto ne bi mogli da idu i preko Srbije, cak i da ona nije u EU??? I zasto BIH ne moze da mrdne??? To ne kapiram, zaista.

Edited by giger, 06 April 2007 - 20:36.


#6 Joel

Joel
  • Sleepers
  • 56 posts

Posted 06 April 2007 - 21:14

EU mene ne zanima,dakle nije moje da dokazujem da cemo uci u EU,jer ja se ni ne zalazem da udjemo,to jest za mene nije o glavu.Moze ali ne mora.Naravno da Srbija moze da bude radnicka kolonija za EU,i to ce i postati.To joj je dovoljan razlog za clanstvo.


Kao sto rekoh,u kojem god odnosu prema EU bili,nasa privreda nece biti bogznasta sljedecih 20 godina,osim u regionu.

Zato je prosto EU kao odgovor obicna politicka propaganda,jer EU nema odgovor koji nama moze obezbjediti vise od 6% godisnjeg rasta,koliko danas imamo.
Mi u sred ogromne politicke krize imamo odlican ekonomski rast,to da li se on svidja obicnom gradjaninu stvarno nije vazno za makroekonomiju.

To da li bi svi mi htjeli prosjecnu platu iznad 500 evra u 2008.,to ne znaci da je to moguce,sa EU ili bez.
EU je svoj standard gradila 50 godina.Nemojte da trazite od Srba nesto sto ni Njemci ne mogu da urade.Mislim da je to razuman zahtjev.

Srbija ne moze biti rupa u Evropi jer to nije cilj Evrope.
A Bih je naravno povezana sa Srbijom preko RS,valjda ne mora da se objasnjava da ce RS da ometa sopstveni put ako on bude radikalno drugaciji od srbijanskog.

#7 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 06 April 2007 - 22:46

Kad bi se otvoreno reklo: mozete u EU ali vas niko nece uslavljavati i u NATO, i da se to JASNO kaze, mislim da bi sve bilo brze...
Ulazak u NATO a oslonac (i) na Rusiju je apsurd. Stoga ne treba zaobici simpatije Srbije prema Rusiji kada se govori o EU. Jos veci apsurd bi bio terati Srbiju u Nato i obijasniti narodu (koji ipak pamti "Andjela") da je to za njegovo dobro.
Verujem, iako nisam "analitacar", da je u Srbiji mnogo vise onih za EU - a bez NATO.
(Interesuje me, ako postoji neka ozbiljnija anketa, koliko je procenata za ulazak u NATO?)

#8 Laki21

Laki21
  • Members
  • 14,216 posts

Posted 07 April 2007 - 00:41

U sledećih 5 godina - koeficijent 100

10g- k 10

15g- k 5

20g- k 3

30g- k 2

50g- k 1,5

100g- k 1,2

Nikad k 1,1

#9 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 07 April 2007 - 07:38

Mislim da je svet toliko otisao ispred nas da mi nemamo sansu da uhvatimo prikljucak posebno sa ovakvim gubljenjem vremena.
U nasoj zemlji, na zalost, ne postoji ni politicka volja ni snaga da se proces prikljucivanja EU pocne, ubrza i zavrsi.
Opet, kad pogledas strukturu birackog tela, a vecini cine glasaci SRS i DSS ( zajedno ) koji evidentno po tom pitanju imaju isti stav samo ga drugacije artikulisu, shvatis da je ulazak u EU sa takvim snagama nemoguc!
U redu, podrzavam demokratsko pravo svakog coveka da glasa po slobodnom izboru ali...
Ako je zautehu bar smo geografski gledano u Evropi i tu cemo jos dugo ostati gledajuci preko sivih granica nase Srbijice na sareni svet koji ide dalje. Sa nama ili bez nas. Svejedno za njih.

#10 bukem

bukem
  • Members
  • 273 posts

Posted 07 April 2007 - 10:08

Formalno - pre ili kasnije,
sustinski - nikada.

#11 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 07 April 2007 - 10:35

QUOTE(bukem @ 7 Apr 2007, 12:08)
Formalno - pre ili kasnije,
sustinski - nikada.

Pesisimizam uzrokovan stanjem u kojem se Srbija nalazi poslednjih godina. Medjutim Srbija se seca i vremena kada je bila aktivni deo sveta a njeno pripadnanje Evropi nikom nije palo na pamet da spori. A onda je dosla "demokratija"...

#12 bukem

bukem
  • Members
  • 273 posts

Posted 07 April 2007 - 10:58

QUOTE(Zmitjkoe @ 7 Apr 2007, 11:35)
Pesisimizam uzrokovan stanjem u kojem se Srbija nalazi poslednjih godina. Medjutim Srbija se seca i vremena kada je bila aktivni deo sveta a njeno pripadnanje Evropi nikom nije palo na pamet da spori. A onda je dosla "demokratija"...


Pesisimizam? cool.gif

#13 Koko Bil

Koko Bil
  • Members
  • 1,097 posts

Posted 07 April 2007 - 11:21

QUOTE(Joel @ 6 Apr 2007, 21:54)
Mi smo opkoljeni Evropskom Unijom,a to znaci da ulazimo,cak i ako ne budemo htjeli.
Prosto ,EU zaokruzuje kontinent,i to nije stvar tamo nekih salabajzerskih razloga tipa Mladic,jer to je kvazimoralisanje koje geopolitika ne trpi.
Srbija ce biti clanica EU,htjela ne htjela,jer u suprotnom je zatvoren citav region,racunajuci da bez Srbije ne moze ni BiH da mrdne.

Sjajan post!
U EU ćemo naravno ući, i to, "reče mi jedan čoek" 2012.
Naravno da se suštinski ništa neće promeniti. Miškovići i Kostići će živeti dobro, oni koji rade za njih ne tako dobro. EU ili neEU.

#14 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 07 April 2007 - 11:31

QUOTE(bukem @ 7 Apr 2007, 12:58)
Pesisimizam? cool.gif

Ozlojedjenost. ph34r.gif

#15 bukem

bukem
  • Members
  • 273 posts

Posted 07 April 2007 - 11:35

QUOTE(Zmitjkoe @ 7 Apr 2007, 12:31)
Ozlojedjenost.  ph34r.gif


I uvredjenost. wink.gif