Jump to content


Photo

Definitivni izgled nove lične karte


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
126 replies to this topic

#1 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 05 February 2007 - 13:35

Evo kako će da izgleda nova lična karta u Srbiji:




A evo i pripadajućeg pravilnika:

Pravilnik o ličnoj karti

#2 kikii

kikii
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 05 February 2007 - 13:41

A zašto stoji tekst i na engleskom blink.gif ? Mislim, kada idemo u inostranstvo teško da ćemo koristiti ličnu kartu, zato postoji pasoš. I ako mi kao mesto rodjenja stoji Beograd, da li će stajati i Belgrade? Svašta.
Onaj čip će moći da se stavi samo ako stranka to zatraži. Volela bih da upoznam osobu koja će to poželeti biggrin.gif .

#3 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 05 February 2007 - 13:47

QUOTE(kikii @ 5 Feb 2007, 13:41)
...
Onaj čip će moći da se stavi samo ako stranka to zatraži. Volela bih da upoznam osobu koja će to poželeti biggrin.gif .

Ako mi neko objasni prednosti čipa, možda i poželim. Ako nema prednosti, zašto bi ga iko želeo.

#4 kikii

kikii
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 05 February 2007 - 13:52

Preleteh preko ovog pravilnika i kada imaš čip na lk ti ne piše adresa. Ne znam zašto bi to nekome smetalo. Ionako lk imam nameru da pokažem samo pod prisilom organa reda koji svejedno može da mi sazna adresu - ako pre toga nauči kako da koristi odgovarajuću spravu tongue.gif .

#5 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 05 February 2007 - 14:13

Meni fali neka vrsta bar coda, koji predstavlja jmbg+datum izdavanja ili tako neku kombinaciju. Tj. nesto sto ce omogucavati automatizaciju citanja podataka sa licne karte i bez elektro-magnetnih delova.



Ali jedna druga stvar mi nije jasna - ako je predvidjeno da punoletni gradjani moraju da imaju licnu kartu (aka "non-stop"), zasto postoji uopste polje "vazi do"? Razumem potrebu tog zavrsnog datuma na pasosima, na primer, ali zasto na licnoj karti?!?
U medjuvremenu se nece menjati ni jmbg, ni pol, ni onaj ko je izdao... u cemu je smisao krajnjeg datuma? Ili uopste periodicnog re-izdavanja novih licnih karti? Ako se promeni izgled dokumenta ili ako promenis prezime (npr. zbog vencanja), izvadices novu i u redu. Ali ako se nista ne menja...

#6 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 05 February 2007 - 14:14

Je li ovo konačna verzija ili je samo predlog?
Ako je konačna verzija, izgleda da smo džaba krečili:

1. Silueta Srbije će se vrlo sigurno i vrlo brzo promeniti.
2. Koja je svrha engleskog prevoda? Da li u Srbiji postoji službeno lice kojem će vlasnik te lične karte morati da je pokazuje, a da "lice" ne zna srpski, nego se sporazumeva s građanima Srbije na engleskom jeziku? Izvan Srbije, srpska lična karta je nevažeća i neupotrebljiva, makar bila i na svim jezicima EU. (Da li je engleski postao u Srbiji jedan od službenih jezika? Ili se možda predviđa dolazak stranih pandura koji će nas konačno dovesti u red?)
Umesto engleskog, bolje da su stavili latiničnu verziju srpskog teksta, jer koliko znam, latinica je još uvek ravnopravno pismo u Srbiji.
3. Koja je svrha stavljanja adrese u LK? To je promenljiv podatak i ništa ne garantuje da ono što piše u LK odgovara stvarnosti. Tačno je da smo po zakonu dužni da svaku promenu adrese prijavimo policiji i ispravimo LK, ali to je samo još jedan od zakona koji se malo ili nikako ne primenjuju.
A što se čipa tiče, prihvatiću ga ako mi pruža određene prednosti.

#7 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 05 February 2007 - 14:14

QUOTE(Bata.Ilich @ 5 Feb 2007, 14:13)
Ali jedna druga stvar mi nije jasna - ako je predvidjeno da punoletni gradjani moraju da imaju licnu kartu (aka "non-stop"), zasto postoji uopste polje "vazi do"? Razumem potrebu tog zavrsnog datuma na pasosima, na primer, ali zasto na licnoj karti?!?


i ja se isto pitam, al mi nije jasno ni za pasose unsure.gif

edit:
mozda zbog izgleda (slike)?

Edited by nickie, 05 February 2007 - 14:16.


#8 Tresko

Tresko
  • Members
  • 7,316 posts

Posted 05 February 2007 - 14:19

QUOTE(Bata.Ilich @ 5 Feb 2007, 14:13)
Meni fali neka vrsta bar coda, koji predstavlja jmbg+datum izdavanja ili tako neku kombinaciju. Tj. nesto sto ce omogucavati automatizaciju citanja podataka sa licne karte i bez elektro-magnetnih delova.
Ali jedna druga stvar mi nije jasna - ako je predvidjeno da punoletni gradjani moraju da imaju licnu kartu (aka "non-stop"), zasto postoji uopste polje "vazi do"? Razumem potrebu tog zavrsnog datuma na pasosima, na primer, ali zasto na licnoj karti?!?
U medjuvremenu se nece menjati ni jmbg, ni pol, ni onaj ko je izdao... u cemu je smisao krajnjeg datuma? Ili uopste periodicnog re-izdavanja novih licnih karti? Ako se promeni izgled dokumenta ili ako promenis prezime (npr. zbog vencanja), izvadices novu i u redu. Ali ako se nista ne menja...

bar koda nema, jer je bar kod primitivno rešenje. U dnu zadnje strane, biće deo koji je mašinski čitljiv(što je modernije od bar-koda), ili kako ga zovu MR documents(machine readable documents) u kojem će biti ime, prezime, datum rodjenja, JMBG i važnost l.k.

Polje "važi do" postoji, jer će lična karta važiti 5 godina. Posle toga moraš da vadiš novu.

#9 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 05 February 2007 - 14:23

QUOTE(nickie @ 5 Feb 2007, 14:14)
i ja se isto pitam, al mi nije jasno ni za pasose  unsure.gif

edit:
mozda zbog izgleda (slike)?



Ako je medjunarodni standard da pasos ima rok vazenja (jer ljudi mogu da dobiju pasos na osnovu privremenog vrsenja neke duznosti, recimo; mada to moze da varira od zemlje do zemlje), onda je ok da i nas pasos ima "vazi do" polje, prosto zbog sinhronizovanja.


Ne razumem za sliku - je l' ces da menjas dokumente svaki put kad promenis frizuru ili dobijes/skines 5 kila? Neces. To sve samo proizvodi nepotrebno dodatni posao i troskove.
Vlasti svejedno imaju paralelne podatke. Ako ima osnove da se nekom oduzme licna karta iz bilo kog razloga, onda ce oni to sigurno kod sebe zavesti. I kad te drug Zivorad legitimise, on se ionako (po nahodjenju) moze javiti centrali da se provere podaci i tada prioritet kod vaznosti ionako dobija informacija iz njihove baze/arhive.

#10 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 05 February 2007 - 14:26

QUOTE(Tresko @ 5 Feb 2007, 14:19)
bar koda nema, jer je bar kod primitivno rešenje. U dnu zadnje strane, biće deo koji je mašinski čitljiv(što je modernije od bar-koda), ili kako ga zovu MR documents(machine readable documents) u kojem će biti ime, prezime, datum rodjenja, JMBG i važnost l.k.

Polje "važi do" postoji, jer će lična karta važiti 5 godina. Posle toga moraš da vadiš novu.


I napisah "neka vrsta bar koda", nesto sto ce omoguciti automatizaciju.


Mada mi i dalje nije jasno zasto mora licna karta da se menja svakih pet godina? Da se ima evidencija svakih pet godina da li je neko umr'o ili ne, ostao u zemlji ili zbrisao... zasto?

Edited by Bata.Ilich, 05 February 2007 - 14:28.


#11 meric

meric
  • Members
  • 60 posts

Posted 05 February 2007 - 14:30

QUOTE(kikii @ 5 Feb 2007, 13:41)
Onaj čip će moći da se stavi samo ako stranka to zatraži. Volela bih da upoznam osobu koja će to poželeti biggrin.gif .

Milos, drago mi je smile.gif

Ja iskreno ne vidim nikakve posebne mane RFID cipa - teorije zavere o satelitskom pracenju i slicne gluposti nemaju nikakvo uporiste u realnosti. Postoji ona prica o "kucnim" RFID citacima koji, uz odgovarajucu dekripciju (koja nije jednostavna), nekome ko pridje dovoljno blizu moze izlistati podatke iz licne karte. Scenario je veoma malo verovatan, a moji podaci su dostupni na toliko mesta, da sam zaista apsolutno spreman da pristanem na tu mogucnost. Zasto? Zato sto su prednosti RFID cipa, potencijalno, mnogostruke. Pre svega, cip ce ubrzati moju "komunikaciju" sa drzavnim organima, na salteru i na ulici i ustedeti dosta vremena i meni i drugima na prepisivanje tih podataka. U nekoj lepoj buducnosti, na granicama se nece proveravati putne isprave, vec ce automatske kapije na osnovu podataka sa cipa i poredjenja sa otiskom prsta propustati putnike.

Kada je u pitanju engleski jezik, to je sasvim na mestu - licna karta sluzi kao putna isprava u Evropskoj uniji, a vrlo je verovatno da ce Srbija postati clanica EU u roku vazenja licnih karata izdatih vec za 2-3 godine. Drago mi je da je ostavljeno mesto za machine readable kod na poledjini licne karte, sto ce omoguciti automatskim optickim citacima da procesiraju nasa dokumenta. Meni je zanimljivija opcija koja se nudi u zahtevu za izdavanje licne karte - vlasnik licne karte ima mogucnost da bira i jezik i pismo na kome ce biti uneti podaci u licnu kartu. Jedino mi je nejasno da li postoje neka ogranicenja, ili je izbor potpuno slobodan. Naravno, ne ocekujem da neko stavi arapski (verovatno je izbor ogranicen na srpski i jezike nacionalnih manjina u Srbiji), ali sta ako bi neko pozeleo neki od "velikih" evropskih jezika, engleski ili nemacki? Ili, ako bi pripadnik srpske etnicke grupe hteo podatke na madjarskom jeziku?

Konacno, smeta mi ova varijanta da ne pise adresa ako imas cip. Tu vidim samo probleme, iako kao postoji element zastite privatnosti u slucaju kradje (ne verujem bas da svaki lopov ima softver za dekodiranje i RFID citac) - sta ako, primera radi, zelim da otvorim racun u banci ili nekome vec dokazem moju adresu? Oni nece imati izbora nego da mi veruju na rec, jer je LK jedini dokument gde mi adresa i pise, osim pasosa, koji ne nosim stalno sa sobom.

#12 meric

meric
  • Members
  • 60 posts

Posted 05 February 2007 - 14:32

QUOTE(Bata.Ilich @ 5 Feb 2007, 14:26)
I napisah "neka vrsta bar koda", nesto sto ce omoguciti automatizaciju.
Mada mi i dalje nije jasno zasto mora licna karta da se menja svakih pet godina? Da se ima evidencija svakih pet godina da li je neko umr'o ili ne, ostao u zemlji ili zbrisao... zasto?

Pa da, MR linija - izgleda isto kao ono na dnu svake EU ili USA vize. To je "bolje" od bar koda.

A sto se tice pet godina, jedini razlog je slika. Ja bih voleo da upoznam nekoga ko izgleda isto sa 18 i 40, kao i da mi otkrije tajnu vecne mladosti smile.gif

#13 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 05 February 2007 - 14:36

QUOTE(Bata.Ilich @ 5 Feb 2007, 14:13)
Meni fali neka vrsta bar coda, koji predstavlja jmbg+datum izdavanja ili tako neku kombinaciju. Tj. nesto sto ce omogucavati automatizaciju citanja podataka sa licne karte i bez elektro-magnetnih delova.

Tome će valjda služiti čip. Ali slažem se, bilo bi korisno da postoji i bar code jer su čitači vrlo jeftini i jednostavniji su od čitača čipova. Ali naš problem s barcodom je to što on, po nekim mišljenima, sadrži broj Zveri, o čemu je već (previše) bilo pisano na drugim topicima.
QUOTE
Ali jedna druga stvar mi nije jasna - ako je predvidjeno da punoletni gradjani moraju da imaju licnu kartu (aka "non-stop"), zasto postoji uopste polje "vazi do"? Razumem potrebu tog zavrsnog datuma na pasosima, na primer, ali zasto na licnoj karti?!?

Ljudi stare i menjaju izgled. Ako na LK nema čipa i ne postoji mogućnost skladištenja nepromenljivih biometrijskih podataka, kao što je otisak prsta, slika očnog dna ili opis DNK, onda preostaje samo slika kao način identifikovanja.
A posle 20-25 godina vrlo mali broj ljudi i dalje liči na svoju sliku iz vremena izdavanja prve lične karte.
QUOTE
U medjuvremenu se nece menjati ni jmbg, ni pol, ni onaj ko je izdao... u cemu je smisao krajnjeg datuma? Ili uopste periodicnog re-izdavanja novih licnih karti? Ako se promeni izgled dokumenta ili ako promenis prezime (npr. zbog vencanja), izvadices novu i u redu. Ali ako se nista ne menja...

U pravu si, osim za pol. Koliko sam mogao da vidim, danas je pol postao promenljiva kategorija, pa će verovatno morati da umesto pol, piše tekući pol.

#14 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 05 February 2007 - 14:38

QUOTE(Bata.Ilich @ 5 Feb 2007, 13:26)
Mada mi i dalje nije jasno zasto mora licna karta da se menja svakih pet godina? Da se ima evidencija svakih pet godina da li je neko umr'o ili ne, ostao u zemlji ili zbrisao... zasto?


pa mozda zbog promene boravka ili tako nesto...

a jel obavezno da se vadi ta nova? meni je recimo ona stara istekla nemampojmakada, ne koristim je nikad ne znam ni gde je niti da li vise postoji. cak i za resavanje nekih administrativnih stvari po palati pravde (davanje ovlascenja i sl.) su mi uvek prihvatali pasos kao vazeci dokument...te sam ja samovoljno zakljucila da mi jos i licna karta (srpska) nije potrebna (ako ne planiram da se vratim u bgd)?? unsure.gif

#15 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 05 February 2007 - 14:39

QUOTE(kikii @ 5 Feb 2007, 13:41)
Onaj čip će moći da se stavi samo ako stranka to zatraži. Volela bih da upoznam osobu koja će to poželeti biggrin.gif .


dobar dan, drago mi je, ja sam Pontijak laugh.gif

da, ja cu trraziti da mi stave cip u licnu kartu