Jump to content


Photo

radijski hitovi, slageri i predratna muzika


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
231 replies to this topic

#1 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 04 November 2006 - 18:58

do sada sam slusa Lea Martina, Bobu Stefanovica, Duska Jaksica, Beti Djordjevic, Djordja Marjanovica, Dragana Stojnica... ima li neko jos neke preporuke?
i jos jedno dosadno pitanje:
da li uopste postoji neki nas pevac koji je bilo sta snimio pre drugog svetskog rata (neki slager ili bilo sta slicno)?

#2 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 05 November 2006 - 02:15

jakako da postoji. ja sam svojvremeno vidjao neke svetske CD kompilacije sa muzikom pre drugog svetskog rata gde je bio i neki nas pevac, Vojislav, prezimena se en secam.

a valjda si gledao "Maratonce.."? "I vi sto mastate o sreci"? ne mogu da se setim imena tog lika, ali sam svojvremeno cuo da je, valjda, misteriozno nestao...

#3 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 05 November 2006 - 11:07

QUOTE(Nikola Kiric @ 5 Nov 2006, 02:15)
jakako da postoji. ja sam svojvremeno vidjao neke svetske CD kompilacije sa muzikom pre drugog svetskog rata gde je bio i neki nas pevac, Vojislav, prezimena se en secam.

a valjda si gledao "Maratonce.."? "I vi sto mastate o sreci"? ne mogu da se setim imena tog lika, ali sam svojvremeno cuo da je, valjda, misteriozno nestao...


ja sam na jednom topicu pitao da li neko zna koja je to pesma, a niko mi nije odgovorio. ja sam opet cuo da je cela ta traka izgorela u bombardovanju beograda '41 i da je samo taj deo koji je prikazan u maratoncima ostao citav.
aj vidi, ako nekako mozes da saznas kako se prezivao taj Vojislav ili imena tih kompilacija... valja upoznati i malo evropske predratne muzike

#4 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 05 November 2006 - 17:33

Darko Kraljic, on je napisao "Camac na Tisi" i "Deovjko Mala".
Da li neko zna nesto o njemu, osim njegovog pisanja muzike za film?

da dodam da sam danas slusa Dzimija Stanica i njegove pesme "Dzek Noz" (Inace obrada "Mack The Knife") i fantastican slager "Kazi Zasto Me Ostavi"

Edited by DickOverfrick, 05 November 2006 - 17:35.


#5 Mogul is Stoned

Mogul is Stoned
  • Members
  • 994 posts

Posted 05 November 2006 - 17:41

Ovo je dobar topic

pogotovo za Srbe za koje muzika pocinje 1985-te a kojih ima mnogo
(elem komunisticko nasledje)

ja znam za za 50-te i to je najranije

predratna muzika... vrlo bi rado prslusao sve sto postoji cool.gif

#6 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 05 November 2006 - 18:11

QUOTE(Mogul is Stoned @ 5 Nov 2006, 17:41)
Ovo je dobar topic

pogotovo za Srbe za koje muzika pocinje 1985-te a kojih ima mnogo
(elem komunisticko nasledje)

ja znam za za 50-te i to je najranije

predratna muzika... vrlo bi rado prslusao sve sto postoji cool.gif


dobar topic, sa ses' postova smile.gif

evo price o Predragu Ivanovicu
http://www.nin.co.yu...2/21/22078.html

Predrag Ivanovic o Darku Kraljicu
... Darko Kraljić me je zamolio da uradim neki aranžman za film "Ljubav i moda", ja napravim "Devojko mala". Dok smo je snimali, pevušili smo "Pod sjajem zvezda", svi su bili oduševljeni - Pa, ona mora da uđe u film! I ušla je. Darko Kraljić bio je veliki gospodin, mada dosta stariji od mene, sjajno smo sarađivali ...

inace ljubav i moda je film iz 1960 godine

#7 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 05 November 2006 - 19:00

QUOTE
da li uopste postoji neki nas pevac koji je bilo sta snimio pre drugog svetskog rata (neki slager ili bilo sta slicno)?


kljucno ime za predratnu popularnu muziku u hrvata je vlaho paljetak. on je uspeo da pod znatnim uticajem raznih svetskih muzickih trendova napise prakticno prve slagere na ovim prostorima.
u srbiji se takav junak nije nasao, ali je dosta pevaca u repertoaru imalo popularne svetske slagere.
jako je tesko definisati i uprostiti celu pricu.
tada su se pod slagerima smatrale pesme koje su bile pojednostavljeni derivat onoga sto mi zovemo starogradskom pesmom. takva je pesma i Svi vi (sto mastate o sreci). Ona je sacuvana u celini zahvaljujuci cinjenici da je cela iskoriscena u jednom odlicnom predratnom dokumentarcu kojeg citira Sijan u Maratoncima.
dobar zaokret ka uticaju na promeni stava i muzickom infomisanju ljudi ovde nastaje pojavom prvih radio-programa gde su pustane ploce i gde su gostovali orkestri sa i bez pevaca, a koji su svirali tzv. "laku" muziku ukljucujuci i najpoznatije svetske "hitove" tog doba. bilo je tu cak i dzeza i svinga.
bilo kako bilo, kljucno pevacko ime u srba pred II svetski rat bilo je ime Mijata Mijatovica, zasigurno prvog pravog pevaca sa odlikama krunera na ovim prostorima. za strane izdavace snimio je desetine ploca...
medju najstarijim "pravim" slagerima na ovim prostorima, a koji uz to ima atribut velikog hita spada pesma Zasto si pospan Co kojeg je pre rata komponovao Darko kraljic (tada nastanjen u Zagrebu), a koji je ubrzo pevan u svim salonima i kafanama - prvo u Zagrebu, a zatim u Beogradu.
Zasto si pospan Co Darka Kraljica uz Paljetkove Adio Mare i Marijanu su prvi pravi slageri nastali na ovim prostorima, a ne Janjatovicu kako si ustvrdio da je to pesma Pod sjajem zvezda.

#8 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 05 November 2006 - 19:21

oslican post
a znas li ko izvodi pesmu "svi vi sto mastate o sreci"

#9 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 05 November 2006 - 20:03

Ime coveka ne znam ali mislim da se nisu potpisivali imenom vec je bio naziv dueta ili orkestra.
Dokumentarac u kome je koriscena pesma je Prica jednog dana. Sjajan dokumentarac u kome ta pesma zatvara film.

#10 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 05 November 2006 - 22:16

skinuo sam neku radio emisiju o Mijatu Mijatovicu. Ima i nekih pesama na tom snimku. Kako to lepo zvuci! Pevanje je slicno kao ono na "Svi vi sto mastate o sreci", mozda to on peva...

#11 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 05 November 2006 - 22:22

Ne nije to on sigurno.
Gde si skinuo emisiju o Mijatovicu?

#12 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 05 November 2006 - 23:00

QUOTE(Bane5 @ 5 Nov 2006, 22:22)
Ne nije to on sigurno.
Gde si skinuo emisiju o Mijatovicu?


elite hub ... ali to je samo za korisnike sbb ... gde mogu da uploadujem 50mb besplatno?

#13 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 05 November 2006 - 23:12

www.xxx.com
www.xxx.com
www.megaupload.com


Ja tebi mogu da uzvratim sa Vlahovom Adio Mare i slabijim snimkom Svi vi sto mastate...

#14 DickOverfrick

DickOverfrick
  • Members
  • 249 posts

Posted 06 November 2006 - 00:10

http://www.xxx.com/file/nycjjv

evo okacih emisiju...
okaci "svi vi sto mastate o sreci" ili meni posalji na strah87@gmail.com , ako mozes

#15 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 06 November 2006 - 01:05

proveri topic, pm ili mail do sutra uvece.
hvala.