Jump to content


Photo

I Bor je Srbija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
281 replies to this topic

#1 Borrsky

Borrsky
  • Members
  • 197 posts

Posted 11 July 2006 - 18:31

Bor je grad u kojem sam proveo svoju mladost i nosim ga u srcu bez obzira na sve što se u njemu dešava... Pokušaću diskusijom o Boru i problemma koji ga muče skrenem pažnju da smo i mi Borani deo Srbije i to onaj deo koji je najviše dao za ovu zemlju a sada ostao iskorišten prljav i uništen dok močnici ćute i pokušavaju da iscede zadnju kap bakra ili zlata ne razmišljajući o narodu koji je ostao bez posla, stana, mladosti... I Bor je Srbija


Edited by mish, 11 July 2006 - 18:35.


#2 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 11 July 2006 - 18:55

Nikad nisam bvio tamo, ali sam se naslusao prica o zagusljivim zuckastim maglama.

#3 galimatijas

galimatijas
  • Members
  • 143 posts

Posted 11 July 2006 - 19:00

Pa gde pobeze bre? smile.gif Ja rek`oh sad ce mish da ga rasplete i da razvije diskusiju o Boru, kad ono kratak osvrt na mladost i pola recenice o izmucenom i izmuzenom gradu u Srbiji. Ovo sto si napisao se moze bez ikakve bojazni napisati i za bilo koji drugi grad / mesto u ovoj nasoj zemlji.

Na zalost, nisam nikada bio u Boru, ali ne znaci da necu. Naravno da je i Bor Srbija, nego aj` sad mishu usmeri ovu temu malo, pa da diskutujemo rolleyes.gif

#4 Borrsky

Borrsky
  • Members
  • 197 posts

Posted 11 July 2006 - 23:12

Kao svojevremeno najveci rudnik bakra u evropi Bor je kako se u zargonu govorilo "hranio" celu staru Jugoslaviju. Plate su bile dobre a povlastice sad zvuce neverovatno ali sve je brzopotezno unisteno u poslednjih 15 godina. Nedomacinsko poslovanje, lazi o koncentraciji rude u nalazistima kako bi se finansiralo nesto sto nema veze sa rudnikom i nepostovanje ekoloskih normativa su nacisto unazadile Bor.
Oko 15000 ljudi je ostalo bez posla zbog necije igre sa procenama i statistikama. Naime istrazivanja su prakticno lazirana da bi se finansiranje iz drzavne kase nastavilo a novac je trosen na nesto sasvim drugo. Jednom recju celnici rudnika iz predhodnih garnitura vlasti su se svesno igrali sa sudbinama vise desetina hiljada ljudi kojima je Bor sve i koji nemaju alternativu. U Boru zivi preko 25 nacija i nacionalnosti, retko kada je bilo ikakvih nacionalistickih ispada i okolina bora je predivna i pogodna za razvijanje turizma, kako zimskog ( Dubasnica i Crni vrh) tako i letnjeg (Borsko jezero) a pogotovo je interesantna ponuda seoskog turizma sa izuzetnom kuhinjom i gostoprimljivim narodom koji se ne moze opisati u par reci.
Rukovodece strukture grada su uvek bile u funkciji Beograda i vladajucih stranaka i izbori su na lokalniom nivou uvek bile nerazjasnjiva enigma. Po pravilu su dolazili ljudi koji se "mogu kontrolisati" i cesto ljudi iz drugih gradova ili republika-stranci. Naravno narod nikad nije bio pitan i tome treba stati na kraj. Trenutna situacija u Boru je tragikomicna ali o tome nekom drugom prilikom a mozda ce se diskusiji pridruziti neko iz Bora sto bi me radovalo ... Hvala svima na interesovanju i izvinjvam se sto ste cekali...

#5 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 12 July 2006 - 00:43

Sta reci...

#6 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 12 July 2006 - 00:47

Sta sad vi u Boru hocete, nije mi jasno? Rude nema i kraj price. Kakva pomoc od drzave bi bila dovoljna?

#7 Celt

Celt
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 12 July 2006 - 08:02

QUOTE(Gonzo @ 12 Jul 2006, 02:47)
Sta sad vi u Boru hocete, nije mi jasno? Rude nema i kraj price. Kakva pomoc od drzave bi bila dovoljna?


zapravo, rude ima, zato sto pravo leziste Borskog rudnika jos uvek nije otkriveno, sve ovo do sada su bila sporedna lezista. Problem je sto rudarska istrazivanja dugo traju, samo probne sonde ispituju teren pet godina, i sto je potrebno mnogo novca.

A stanje u Boru je uzasno. T

#8 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 12 July 2006 - 16:00

Igrom slucaja dugo radio sa covekom iz Bora, i imam jos nekoliko poznanika poreklom odande. Glavni problem Bora cini mi se potice iz nekakve iskrivljene perspektive koju je samoupravljanje i socijalizam oblikovao, forsirao, i valjda toliko uglavio u mozgove ljudi, da i dan danas tako razmisljaju i uce decu. Naime, u Boru, kao i recimo u Loznici (pade mi na pamet zbog slicnosti jedna industrija hrani ceo grad), polovina grada vidi direktora rudnika (i ostalu garnituru) kao polubogove, kojima je sve dozvoljeno, kojima se cine usluge i koji mogu da guraju "svoje", pocev od radnih mesta, do redova u bolnicama, propustanja dece u skolama itd. Vazi za rudnike, kao i za recimo bolnice, komunalna preduzeca itd. I svi vise truda potrose na uglavljivanje sebe u takve strukture nego recimo na pokretanje nekog malog/srednjeg biznisa. Zasto - zato sto su nauceni da su ti poslovi sigurni, da se malo radi, a opet dozvoljeno je sve i svasta.
Da ne spominjemo fatalizam: drzava treba da obezbedi radna mesta. Drzava ne da da se pravi nesto. Drzava ovo/ono.

#9 sdespot85

sdespot85
  • Members
  • 37 posts

Posted 12 July 2006 - 21:59

Da,bio sam u Boru i moram se sloziti sa mishom da imaju predivno Borsko jezero, imaju cak i hotel blizu,no potrebna je dobra rekonstrukcija... A jezero je okruzeno predivnom sumom... Da covek nikad ne kaze da je Bor crna ekoloska tacka... Pozdrav za misha! smile.gif

#10 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 12 July 2006 - 22:13

Jezero je super.

Ja sam se jedne godine plivajuci (i odmarajuci na konstrukciji u vidu tocka sa povrsinskog kopa koji drzi smrk za bacanje vode 30m u vis) - dakle potrudio sam se i lako zamislio da plivam u nekom Bledu, Bonjinju i sl.

Grad je tuga bozja. Mislim da je uvek i bio - bez obzira na komunisticko blagostanje, mnostvo robe po prodavnicama i filmovima koji dolaze u bioskop odmah posle Beograda.

Jos je moj deda 20ih godina proslog reka predvideo: "Nikad grad od toga"

Ne znam sta je resenje. Pojedinacna spasavanja kad god je moguce.


#11 Borrsky

Borrsky
  • Members
  • 197 posts

Posted 12 July 2006 - 23:24

Uvervam Vas da je svako slovo u Vašim postovima pomak nabolje .... Hvala svima na učešću u diskusiji...Bor bi zaista mogao da bude turistički centar a to ću uskoro potkrepiti fotografijama i uz pomoć mnogo upućenijih ljudi. I Bor je Srbija....prava Srbija...

#12 sdespot85

sdespot85
  • Members
  • 37 posts

Posted 12 July 2006 - 23:30

Imam ja nekih fotki sa jezera,ali nemam skener... Videcu sta ja mogu da ucinim,mada tesko... Trebalo bi ljudi malo da se upoznaju sa Borskim krajem...

#13 Borrsky

Borrsky
  • Members
  • 197 posts

Posted 12 July 2006 - 23:32

pozdravljam...a i ja ću učiniti sve da Vam pokažem da je BOR budućnost i bez rudnika i ostalih izvikanih stvari.... mada rude ne smao da ima nego ima previše....

#14 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 12 July 2006 - 23:52

A kazi nam, Mishu, neshto o nedavnom izboru za prvog choveka grada?
Kandidatima, akcijama i rezultatima.


#15 Borrsky

Borrsky
  • Members
  • 197 posts

Posted 13 July 2006 - 09:34

Novi predsednik opštine je gospodin Rankić, /radikal/ a pobedio je u drugom krugu ispred Darka Mihajlovića koga je kandidovala grupa gradjana "Živim za Bor"-Boško Ničić. U toku same izborne kampanje GG"Živim za Bor" je organizovala nekoliko vrlo uspešnih koncerata i akcija koje su prihvaćene od omladine tako da je svake većeri ispred izbornog štaba bilo po par stotina ljudi koji su se zabavljali pričali, komentarisali. Svismo bili ubedjeni da će radikali ipak izgubiti ali dobili su. ZAšto je to tako...to je duga priča ali svakako treba znati da su ostale stranke šurovale svim tim dogadjanjima pod izuzetno čudnim okolnostima. Opcija koja je probudila Bor i digla ga noge je izgubila ubedljivo i grad su preuzeli radikali i šaćica moćnika koji su uvek tu bez obzira na stranačku strukturu vlasti.
Trenutno se nešto kao deševa ali nisma siguran da će to sve dati bilo kakve ozbiljnije i kvalitetnije rezultate...