Jump to content


Photo

Sakralna umetnost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
133 replies to this topic

#1 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 28 June 2006 - 00:16

Vas licno wink.gif


Sta je ostavilo najveci utisak na vas zadnjih nekoliko dana



Imam potrebu da ovde ispricam sta je na mene ostavilo utisak, pa evo ga:

Pre neki dan sam prvi put bila u Hramu Svetog Save (unutra).Ranije sam ga sto se unutrasnjosti tice vidjala samo na televiziji gde nisam mogla dobiti ni priblizno taj dozivljaj kao uzivo..znala sam da visoko pretenduju u vezi uredjenja Hrama ali na to sto sam videla nisam bila spremna; tolika kolicina besa i luksuza, a napolju ljudi zive u bedi, one orlusine sa sve reflektorima uperenim u njih na sva cetiri zida...
Same ikone deluju previse skromno i kao suprotnost odudaraju od unutrasnjosti hrama umesto da budu u centru paznje i da dominiraju nad ostatkom enterijera.
...Pa taj Sveti Sava u cije ime je to napravljeno prvi je ziveo skromno i propovedao sasvim drugacije vrednosti.
(Vrlo moguce da nisam u toku, je li neko napadao preko medija izgradnju Hrama Svetog Save , enterijer, postavljanje na zidove crkve dvoglavih orlova, davanje prvenstva sto se osvetljenja tice njima a ne ikonama, itd?)

Podsetilo me je na jos jedan incident (iliti skandal) za koji sam cula u vezi crkve koju je oslikao Milic od Macve (takodje nisam videla, samo prepricavanje, mislim da se nalazi na Vracaru- neka me neko ispravi ako gresim) gde je u unutrasnjosti prakticno napravljena Miliceva galerija; planirala sam da licno odem da vidim, pa nisam upamtila detalje: receno mi je da su po zidovima crkve slike Jasenovca, leteca debla itd.

Nije mi jasno zasto se ne digne medijska hajka na ovakvo skrnavljenje duhovnih institucija? Gde su ti novinari da se oglase i postave neka pitanja na koja bi vrhovnici crkve morali da odgovore? Zasto se ne dignu glasovi, da uzburkaju javnost, ne protiv institucija, nego protiv ovakvih zloupotreba i neprilicnih postupaka cime se od svega duhovnog pravi sprdnja do mere da se ruga onima u cije ime su pravljene?

To bi bilo to...Ne mogu da se setim da je na mene neko mesto gde sam usla ostavilo tako jak utisak (sad me ceka jos Miliceva crkva, ako se u medjuvremenu ne rese na jos nesto)


Imate li vi nesto da kazete ili podelite?

#2 Gonzo

Gonzo
  • Members
  • 3,133 posts

Posted 28 June 2006 - 00:31

Sta ima mediji da osude (?) nacin na koji je oslikana tamo neka crkva, pod uslovom da to nije finansirano javnim parama.

Sto se tice vozdovacke crkve, nisam bio ali cujem da je poremeceni pustio mastu, ono kao zatvorio se u crkvu kao Mikelandjelo i nije izasao dok je nije okitio letecim stablima laugh.gif

#3 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 28 June 2006 - 00:44

Mediji treba da dignu buku i da nateraju ljude da razmisljaju o necemu. Eto i tebe. wink.gif Zato sto je to skandal sto su uradili.

Hvala, vozdovacka crkva je u pitanju. wink.gif

#4 Liv

Liv
  • Members
  • 2,575 posts

Posted 28 June 2006 - 01:04

@BD
Najpoznatije crkve, katedrale, sinagoge su ogromne, bogato ukrashene, od gipsa na fasadama do galerija i ikona u unutrashnjosti i upravo zbog toga su ponos gradova u kojima se nalaze.

Mislim da komentar
QUOTE
tolika kolicina besa i luksuza, a napolju ljudi zive u bedi
ne stoji u ovom sluchaju.

E sad, koliko je neshto struchno odradjeno i sa ukusom to je drugo pitanje.

Naravno, Militja nije trebalo pustiti da slika crkvu, ali to ne znachi da nije sjajan slikar.

edit:
utisak nedelje je put na koji idem prekosutra rolleyes.gif

Edited by Liv, 28 June 2006 - 01:05.


#5 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 28 June 2006 - 01:11

QUOTE(BeatrisDal @ 28 Jun 2006, 02:16)
... postavljanje na zidove crkve dvoglavih orlova, davanje prvenstva sto se osvetljenja tice njima a ne ikonama, itd?

Ta skalamerija na Vracaru je spomenik srpskom pravoslavnom etnofiletizmu, to je "srpska drzavna crkva". A freske, ikone, Isus, apostoli i ostale tricarije? Pa i'te molim vas de vi zivite?

Inace utisak nedelje je (najavaljena) Tutumrakova privatna religiozna poseta Kosovu. ph34r.gif

#6 amilo

amilo
  • Banned
  • 128 posts

Posted 28 June 2006 - 01:15

QUOTE(BeatrisDal @ 28 Jun 2006, 01:16)
Pre neki dan sam prvi put bila u Hramu Svetog Save (unutra).
...tolika kolicina besa i luksuza, a napolju ljudi zive u bedi, one orlusine sa sve  reflektorima uperenim u njih na sva cetiri zida...

...Pa taj Sveti Sava u cije ime je to napravljeno prvi je ziveo skromno i propovedao sasvim drugacije vrednosti.

(Vrlo moguce da nisam u toku, je li neko napadao preko medija izgradnju Hrama Svetog Save , enterijer, postavljanje na zidove crkve dvoglavih orlova, davanje prvenstva sto se osvetljenja tice njima a ne ikonama, itd?)

Podsetilo me je na jos jedan incident (iliti skandal) za koji sam cula u vezi crkve koju je oslikao Milic od Macve (takodje nisam videla, samo prepricavanje, mislim da se nalazi na Vracaru- neka me neko ispravi ako gresim) gde je u unutrasnjosti prakticno napravljena Miliceva galerija; planirala sam da licno odem da vidim, pa nisam upamtila detalje: receno mi je da su po zidovima crkve slike Jasenovca, leteca debla itd.

Zasto se ne dignu glasovi, da uzburkaju javnost, ne protiv institucija, nego protiv ovakvih zloupotreba i neprilicnih postupaka cime se od svega duhovnog pravi sprdnja do mere da se ruga onima u cije ime su pravljene?

To bi bilo to...Ne mogu da se setim da je na mene neko mesto gde sam usla ostavilo tako jak utisak (sad me ceka jos Miliceva crkva, ako se u medjuvremenu ne rese na jos nesto)
Imate li vi nesto da kazete ili podelite?

Da.
Dobro, bre, tuzna Beti, kako mozes da budes u hramu, a da ne budes unutra?
Ti kao brines o crkvi da bude sve po redu: molitva, post (ne ovaj), pokajanje, pa za malobrojne gresne, epitimija, e, pa ko zasluzi pricesce itd. Jel' procita neku molitvu, jel' znas koj moj izmislise post (ne ovaj), cu li za epitimiju, sta je evharistija? Tebi bitni orlovi. A sv. Sava mucenik, skroman i dobar covek bese, ko Franjo Asiski, al' ga ovi nasi zajebase i sagradise crkvetinu i ne jebu za sirotinju-lepo napisa Umberto Eko. Skandalozno, strasno! Inace, nisi neupucena. U Karejskom tipiku sv. Sava izricito kaze da se ikone imaju osvetljavati za tri svece vise od orlova. Ali, sta ces, pukovnik ne jebe zivu silu.
Inace, zloupotrbe i neprilicni postupci su izrazeni narocito nedeljom za vreme malog hoda. Ozna se gura i lakta da vidi popove.
I ja, kao i ti, cekam da se uzburka javnost, svaki dan kupujem sve novine i samo trazim inicijalnu kapislu. Al' nema. Nema! "Drino, j....."
Kad videh letece balvane znamenitog pokojnika (u njegovoj tada 15. inkarnaciji) po zidovima zivog hrama, prestadoh da verujem. Takva je bila skandalozna moc pripremljenih trupaca za zimu!
A sad stvarno. Dobar ti je topic, znam sta smeta, al' mi mnogo krivo kad Beti Bluevi krenu sa tim opstim mestima ocekujuci podrsku (pr)osvecenih.
No hard feelings.

Edited by amilo, 28 June 2006 - 01:17.


#7 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 28 June 2006 - 01:20

QUOTE(BeatrisDal @ 28 Jun 2006, 01:16)
...Pa taj Sveti Sava u cije ime je to napravljeno prvi je ziveo skromno i propovedao sasvim drugacije vrednosti.

biggrin.gif lazesh!

#8 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 28 June 2006 - 01:30

QUOTE(Liv @ 28 Jun 2006, 01:04)
@BD
Najpoznatije crkve, katedrale, sinagoge su ogromne, bogato ukrashene, od gipsa na fasadama do galerija i ikona u unutrashnjosti i upravo zbog toga su ponos gradova u kojima se nalaze.



Znam i mislila sam na to kad sam pisala. Nije nikakav problem da se ulozi u nesto sto ima istinsku vrednost ali ovde mislim da je rec o megalomaniji...graditi toliko (i nepotrebno) raskosno ukrasen hram u situaciji kad ljudi nemaju sta da jedu, ne cini ti se malo neukusno? Unutrasnjost hrama drasticno odudara od svega ostalog na kilometre unaokolo. Prosto bi ti donatori bolje ucinili ako su dali toliki novac iz hriscanskih pobuda i patriotizma da su ga dali u neke druge (preko potrebne) svrhe?

A to sto je unutra akcenat na nekim svetovnim/ nacionalnim/ (drzavnim?) simbolima a ne na duhovnim uopste necu ni da komentarisem. Nedopustivo je nesto tako u crkvi.

QUOTE
Naravno, Militja nije trebalo pustiti da slika crkvu, ali to ne znachi da nije sjajan slikar.


Nisam uopste dovela u pitanje da li je dobar slikar (posto se slazem da jeste). Nije problem ko oslikava crkvu nego da li su to stvari koje su prikladne .

QUOTE
edit:
utisak nedelje je put na koji idem prekosutra  rolleyes.gif


Hvala na odgovoru na temu. wink.gif

#9 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 28 June 2006 - 01:36

QUOTE(Zmitjkoe @ 28 Jun 2006, 01:11)
Ta skalamerija na Vracaru je spomenik srpskom pravoslavnom etnofiletizmu, to je "srpska drzavna crkva".



Zmitjkoe, to ti se zove skandal.

QUOTE
Inace utisak nedelje je (najavaljena) Tutumrakova privatna religiozna poseta Kosovu. ph34r.gif


Ok. wink.gif


Amilo, aj procitaj jos jednom. wink.gif I kazi mi sta ti smeta.


Duna, jok. tongue.gif tongue.gif tongue.gif

#10 amilo

amilo
  • Banned
  • 128 posts

Posted 28 June 2006 - 01:50

QUOTE(BeatrisDal @ 28 Jun 2006, 02:36)
Amilo, aj procitaj jos jednom. wink.gif  I kazi mi sta ti smeta.

Sto se cudimo onom ispred, a ne idemo u ono desno.

#11 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 28 June 2006 - 06:52

Ja verujem da senzibilitetu nekih vernika nece odgovarati hram kao molitveni prostor, ali koliko razumem, to nije osnova tvoje kritike.

Cinjenica da ima ljudi koji zive u bedi je teska, ali posto se izgradnja i uredjenje hrama finansiraju iz dobrovoljnih priloga, mi ne mozemo znati i tvrditi da ljudi koji daju priloge za hram ne daju i u druge svrhe.

Takodje ne mozemo znati sta sa svojim viskom novca rade oni koji ne daju dobrovoljne priloge za hram. Cini mi se da mogu da pretpostavim da si ti jedna od njih. Da li ti hranis i oblacis nekog svog poznanika manje srecnog od tebe ili na drugi nacin olaksavas materijalnu bedu koju vidis oko sebe?

#12 kovjanic

kovjanic
  • Members
  • 475 posts

Posted 28 June 2006 - 06:59

QUOTE
Sta ima mediji da osude (?) nacin na koji je oslikana tamo neka crkva, pod uslovom da to nije finansirano javnim parama.


Ispravite me ako gresim, ali zar nismo nedavno dobili onaj obavezni dobrovoljni namet na sve postanske posiljke bas u cilju pomoci izgradnji H.S.S.?

A sto se tice nacina i bogatstva oslikavanja, uredjenja... pa jel neko ocekivao da mi umemo da nesto uradimo kako treba? Please!
A utisak nedelje? Pa ovi ljudi koji su do juce vapili "kad ce leto, zima se oduzila" - i sad kad je konacno onako kako treba da bude u ovo doba godine, kazu "yebo leto... vrucina nam je!" Pa selite se!

Edited by kovjanic, 28 June 2006 - 07:02.


#13 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 28 June 2006 - 07:07

QUOTE(BeatrisDal @ 28 Jun 2006, 01:16)
(Vrlo moguce da nisam u toku, je li neko napadao preko medija izgradnju ....
.....Nije mi jasno zasto se ne digne medijska hajka na ovakvo skrnavljenje duhovnih institucija? Gde su ti novinari da se oglase i postave neka pitanja...

nisi u toku - o tome se naširoko pisalo i pričalo, čak se i dalje piše i priča (i o spomeniku srpskoj megalomaniji na vračaru, i o milićevoj-od-mačve "crkvi" na voždovcu) - doduše u sve užim krugovima, jer niko ne daje ni pet para na vox populi

QUOTE
ali posto se izgradnja i uredjenje hrama finansiraju iz dobrovoljnih priloga

ni ti nisi u toku?

#14 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 28 June 2006 - 07:46

Tema uredjenja pravoslavnih hramova je neiscrpna za razgovor.
Vozdovacka crkva, u kojoj su krstena moja deca, oslikana je suprotno kanonima i ja ne razumem kako je to moglo biti dozvoljeno.
Hram Svetog Save mora biti reprezentativan za SPC i kritika na bogatstvo i skupocu detalja je cist promasaj (sto ne znaci da mislim da se sadrzaj tog ukrasavanja ne sme kritikovati).
I na lokalnom planu: crkvica na Vodici u Dalj-planini je novim preuredjenjem okolisa potpuno izgubila prvobitni lik i smisao. I pokusao sam o tome razgovarati sa onima koji o tome nesto odlucuju ali to je razgovor gluvih telefona. Niti oni znaju da objasne zasto to rade sto rade (stekao sam utisak da je glavni 'arhitekta' jedan djakon koji za arhitekturu nikad nije cuo), niti im je jasno zasto se ja interesujem za 'cisto crkvene stvari'.

#15 Hella

Hella
  • Sleepers
  • 6,199 posts

Posted 28 June 2006 - 08:13

"Дана 28. јуна 2006. у 8 часова и 46 минута, Миле Ћурчић је критиковао Српску православну цркву."

Молим надлежне да месингану таблу с овим натписом поставе на улаз зграде Б92.