Jump to content


Photo

Selo moje malo


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
63 replies to this topic

#1 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 January 2006 - 12:03

Gledam neki dan dokumentarac o jednoj modernoj peradarskoj farmi u Njemackoj, istina snimljen potajno. Slika odurna, k'o u najgorem hororu; na tisuce peradi abnormalno nakrkano i stisnuto u ogromnoj prostoriji bez ikakve mogucnosti kretanja, a i kad bi imali vise prostora, ne mogu se kretati jer ih kljukaju nekim hormonom rasta da bi u sto kracem vremenu bilo vise mesa. Slabasne kosti i noge na koje ocito doticni hormon ne utice, ne mogu tu mesnu gromadu izdrzati - na kraju vise ni ne stoje nego bespomocno čuče i plivaju u vlastitim govnima, pa ih natrpavaju ogromnim kolicinima svih mogucih antibiotika. I tako od prvog do posljednjeg dana. Do sad sam umisljala kako se zdravo hranim – izbjegavam fast food, ne jedem puno crvenog mesa, ali zato izgleda jedem isto sto i Njemci; kupujem fino upakiranu piletinu s moderne farme varazdinske Vindije, koja postuje sve europske standarde. Istina, nikad nitko nije vidio kako ta farma izgleda iznutra. Pretpostavljam, identicno. Bas imam zalihe u frizideru. A imam i neki paradajz koji mi stoji vec 2 tjedna i stalno jednako dobro izgleda, a ja glupaca na izgled i padnem, pa ne mogu odoljeti da ih ne kupim. Samo sto to sranje osim izgleda, nema nikakve slicnosti s paradajzom. Bez ikakvog okusa i mirisa, samo bljutava splacina koja cak ne moze ni istrunuti pa da ju posteno bacim u smece. Ocito pojma nemam sto jedem za razliku od npr. amerikanaca.
Nedavno mi se prijateljica vratila iz Washingtona puna utisaka i izmedju ostalog, krene razgovor o hrani
. – Ma tamo jedes sto god hoces, i tocno znas sto jedes jer sve fino pise od A do Ž. Ja sam jela piletinu koja je trcala. – Ja se blentavo smjeskam i slusam - Imas piletinu koja je trcala, pa imas jaja od te piletine koja je trcala, samo je naravno dvostruko skuplja od ove obicne.
Naravno da je skuplja. Prirodno uzgojena hrana je povlastica bogatih koji su za siromasne osmislili GMO hranu i moderne farme.
Mogli bismo i u mi u Hrvatskoj uzgajati eko-hranu koja je ocito trend; samo bas i nema tko. Gotovo nitko se ne zeli baviti poljoprivredom, nitko ne zeli prljati ruke zemljom i baviti se takvim trivijalnim poslom, mi jos zivimo u vremenu industrijske revolucije i mnozimo se u gradovima, dok sela propadaju. Lakse je crnciti za strojem u tvornici i biti NKV radnik, nego ne daj Boze sramote, biti zemljoradnik ili stocar. A i ovi rijetki koji nisu otisli sa sela, muku muce s cijenama, malim drzavnim potporama i uglavnom nepovoljnim kreditima. Domace meso je najskuplje iako je trazeno. A tu su i snalazljivi trgovci i korumpirani politicari pa vjerojatno jedemo jeftino uvezeno meso koje se uvozi u enormnim kolicinama, pod etiketom domaceg i skupo prodanog. A uvoze se i spanjolske narance i paradajzi i paprike i jagode i mlijeko i govedina i svinjetina i klinac i palac – u sred jos uvijek ruralne zemlje gdje ogromne poljoprivredne povrsine zarastaju u korov; sto zbog neociscenih mina, sto zbog toga jer ih nema tko obradjivati. Po zadnjim statistikama, Dalmatinci deblji od Slavonaca. Svi bi htjeli bit' seljacine k'o sto su Thompson il' Severina - seljacine koje se spustile s brda, pa pohrlile u grad. Al' imamo tu problem razumijevanja jezika i pojmova. Nije seljak - seljacina, vec je seljacina onaj koji misli da je seljak seljacina. Pa su nam gradovi puni seljacina koji preziru seljake. U selima starci, mladji otisli trbuhom za kruhom.
O otocima da i ne pricamo. Tijekom ljeta jos nekako, a zimi se po napustenim ulicama vuku dvije sugave macke, tri sepave babe i petero mladih koji su ostali na otoku da bi se mogli drogirati u miru Bozjem da ih nitko ne gnjavi jer ih nema tko ni gnjaviti. Predivne, stare kamene kuce neumitno propadaju, dok se tik do njih sepure rugla od betonskih apartmana; koga briga za kulturne vrijednosti i autohtonu arhitekturu. Nije zagadjena samo hrana, zagadjena je svijest i savjest.
Ali ono sto ne vidimo sami, uvidjeli su drugi. Pa u zadnje vrijeme bogati stranci - Njemci, Talijani, Englezi, kupuju stare kamene kuce – ne da ih uniste, vec da ih obnove i postanu ponosni vlasnici. Kupuju oni i po Zagorju i dive se netaknutoj prirodi. Kupuju kuce u unutrasnjosti Istre s namjerom da pod stare dane uzivaju u miru i tisini. A onda se nesposobni domoljubni politicari prepiru i jaucu sto nam stranci sve kupuju. Istina, ima i pametnijih ljudi koji su shvatili svu prednost ruralnog; obnovili stara domacinstva i krenuli sa seoskim turizmom, poceli proizvoditi ekolosku hranu, kupili trcece kokosi, macke, pse i par konja, a stranci ne pitaju za cijenu; oni zele cist zrak, prirodu, domace zivotinje i domacu hranu – sve ono cega Hrvatskoj ne nedostaje. Ima i jos pametnijih, samo su jos uvijek iznimka, a ne pravilo; organiziraju turisticko branje maslina, pa strani turisti s nevidjenim veseljem prionu poslu i jos za to masno plate. Glupih li stranaca? Ne, oni znaju sto traze i spremni su za to platiti; nevidjena je glupost nas samih koji jos uvijek ne uvidjamo vlastite potencijale.
- Nije nam dovoljno sunce i cisto more – jos uvijek kokodacu vrli nam politicari seljacine. - Treba nam jos malo betona, hotela s pet zvijezdica i sto vise welness centara da privucemo elitne goste.
A elitni gosti, zasiceni onim sto imaju i kod kuce, tragaju za suncem, cistim morem i trcecim kokosima.

I dok tako Europa sve vise trci za onim sto je vecim dijelom izgubila, mi i dalje trcimo za Europom da bismo sustigli ono sto istoj vise ne treba.
Koje li ironije.

#2 andjelko

andjelko
  • Members
  • 828 posts

Posted 15 January 2006 - 16:14

Lep post.
Potpisujem.

#3 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 15 January 2006 - 21:01

Ziza girl, lep post slazem se potpuno.

Kada je klopa u pitanju jos je i gore, nije samo piletina (btw to ne jedem zadnih 20 g uopste) nego uglavnom svo meso, osim koze, vecina riba, skoljki ..... name it. Tek da vidis stra rade ovi trovaci Holandezi sa povrcem ....

Da svi su se setili kako je zdrava hrana prava stvar. Jos jedan business opportunities,
ovde u holandiji to zovu "biologishe" $ x 3.

Evo dve pricice oko pilica.

1. Hol: Ogromna mesalica za beton, pileci bataci i na 10kg mesa 1 kg nitrata koji veze 10-20l vode, dobiuju dva/tri puta u tezini. Kao marnuli ih na kraju :) Ovde sta god kupis dobijes min 30% extra vode, vezanu raznim hemijama.

2. Ova je zabrinjavajuca.
Moj odlican prijatelj Dino, vrhunski vet na Krfu, probao da odgaji 100 pilca na svom rancu. Em ogroman ranc, em i on i zena vet, tj super uslovi. Na kraju su uspeli da pojedu 5 zdravih pilica od 100, te ga je svako kostalo oko 200e. :wub:. Ok, covek nije farmer nego veterinar, ali kaze da bez tone lekova nema sanse da odgajis pile.

Ok ako je business opportunities a jeste, balkan ima velke sanse da uspe sa "zdravom hranom" tematskim turizmom ....

Edited by Hefestus, 15 January 2006 - 21:02.


#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 15 January 2006 - 23:54

Naravno da je skuplja. Prirodno uzgojena hrana je povlastica bogatih koji su za siromasne osmislili GMO hranu i moderne farme.

<{POST_SNAPBACK}>

Kakva nepravda! Mnogo bolje je da siromašni nemaju šta da jedu.

#5 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 16 January 2006 - 00:05

Kakva nepravda! Mnogo bolje je da siromašni nemaju šta da jedu.

<{POST_SNAPBACK}>

....znao sam da ce ovo da napise.... :wub:

#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 January 2006 - 00:13

....znao sam da ce ovo da napise.... :)

<{POST_SNAPBACK}>

Znao sam ja da si ti vidovit. :wub:

Ne, stvarno, hraniti 6,5 milijardi ljudi nije biznis za one slabog srca.

#7 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 16 January 2006 - 00:36

Gotovo nitko se ne zeli baviti poljoprivredom, nitko ne zeli prljati ruke zemljom i baviti se takvim trivijalnim poslom, mi jos zivimo u vremenu industrijske revolucije i mnozimo se u gradovima, dok sela propadaju.


grapes of wrath :wub:

#8 BigLebowsky

BigLebowsky
  • Members
  • 1,822 posts

Posted 16 January 2006 - 01:01

Ne, stvarno, hraniti 6,5 milijardi ljudi nije biznis za one slabog srca.

<{POST_SNAPBACK}>

....slazem se....ali zizinom postu nista ne fali, ako se shvati kao upozorenje nama ovde, a ne kritika vama tamo....mene je tek nedavno pocelo da pogadja pitanje kupovine mesa, jaja i gomile povrca....do skoro sam hasao samo domace...i nije zajebancija uopste sa kokama koje trce i jajima, razlika je nevidjena!...i nimalo mi se ne dopada cinjenica da ne znam sta kupujem, a upravo to se desava...

....a ako cemo o zdravoj hrani vs gladnoj planeti....huh, laku noc...mozda sutra :wub:

#9 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 January 2006 - 01:15

....do skoro sam hasao samo domace...

<{POST_SNAPBACK}>

Pa to jeste, nismo znali koliko smo srećni.

PS. Nisam ni kritikovao Žižin post, samo mi je ona jedna rečenica upala u oko. To je dobro što vi tako razmišljate - karakteristika je razvijenijeg dela sveta da je "picky" oko svoje hrane.

#10 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 16 January 2006 - 02:00

PS. Nisam ni kritikovao Žižin post, samo mi je ona jedna rečenica upala u oko.


Je vala i tu ti potece suza za 6.5 bil hungri mauts 2 fid! :wub:
A gentska hrana to je cool, kao i floroscentni prasici.?

Edited by Hefestus, 16 January 2006 - 02:01.


#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 January 2006 - 02:02

Je vala i tu ti potece suza za 6.5 bil hungri mauts 2 fid!  :wub:

<{POST_SNAPBACK}>

Jadničak. Ti baš ništa, ali ništa, nisi u stanju da ispravno razumeš. Ej, biti samo jedan tužni klovn-wannabe u tvojim godinama... pa to je plač majke božje.

#12 Hefestus

Hefestus
  • Members
  • 6,822 posts

Posted 16 January 2006 - 02:33

Junior drzi se topika!

Pa mene jos nisu klonirali, niti ce, koj cu im moj, u are right junior.
Nego ajde dodaj nesto na ovu temu, tio si visestruko strucan kada je ova tema u pitanju, i po vokaciji, inhibiciji a i genetici, roots ne spominjem.

Dakle kako ubediti "naseg" seljaka da ne sadi Hol. seme za paradajz. Kako? Kada seljaku tvoje kolege kazu da je to najbolje seme, da daje najbolji prinos ..... to sto ima ukus i strukturu ko da ga je pravila "Kartonka" Avala, wtf .... a?

Lepo je Ziza primetila jurimo Evropu, sa onim sto ona zeli da odbaci. Or (||) da preseli iza svojih granica. Dakle tesko ce to da ide sa seljakom. Do sada smo ih ubedjivali u suprotno; kako treba da prate tehnologiji, koriste koncentrate .... Na nesrecu zdrava hrana se ne dobija na taj nacin. Znaci treba sada sve reverse, objasniti seljaku da je 4 x manji prinos uz 10 x veci trud, ono sto je cool i sto se zove "zdrava hrana"

Vracam se iz Grcke kod Bujanovca me ustopira tip, kada je usao provalim da je "kera". Nije pub bio los, bla, bla treba stici do BG .... 5 dana radi u Zemunu za 80DM, 2 dana nedeljno provede sa zenom i decom ako ima srece. Pitam ga zar je moguice da nema nista pametnije da radi u Bujanovcu ?

--Nema!
-A zemlja, pitam ja
--Kaze; imam nesto ali dzaba, tu samo uspeva krompir.
-Pa sto ne sadis bre krompir? Me pametnjakovic!
--Jesi li ti lud, ne bi ni mrtav da se trujem?
-Cime bre da se trujes?
-- Otrovom za krompirovu zlaticu
- ma daj!
-- bate na litre gi turamo ne moz da je utepas!

Next:

Ortak ima vikendicu kod Avale, i neki mali vocnjak. Mesto raj. Jabuku prska minimum 6 puta godisnje. A svake 2 nedelje kada rodi! Ostavio jedno deblo, i nije ga prskao uopste, potpuno se osusilo. :wub:

Skenjali smo i zemlju a i svest onih koji je obradjuju.
Da ne spominjem crvene i njihovu politiku prema selu.


edit:

A tek ove moderne "Mage Vracevic" w/6.5 bil hungri maut to fid!

Edited by Hefestus, 16 January 2006 - 02:36.


#13 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 16 January 2006 - 02:38

Pa mene jos nisu klonirali, niti ce, koj cu im moj, u are right junior.

<{POST_SNAPBACK}>

Pa ti se sam klovniraš.

#14 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 16 January 2006 - 09:58

2 Hefestus

. Ok, covek nije farmer nego veterinar, ali kaze da bez tone lekova nema sanse da odgajis pile.


Iskreno, ne znam moze li ili ne posto nisam strucnjak. Ali sam kao mala bila hranjena trcecim kokosima; kod moje ujne u Subotici sam od jutra do mraka ganjala kokosi po dvoristu; istina, koji put i one mene :wub: . Te kokosi su definitivno citave dane provodile na otvorenom i dobro se natrcale prije nego sto su zavrsile u juhi, a to nije bilo tako strasno davno, iako se meni cini da jeste.
I danas, iako sve manje, po selima u HR mozes vidjeti kokosi koje se slobodno setkaraju. Zelim reci, ni Hrvatska ni Srbija nemaju znacajno razvijenu industriju, nemaju naftu, ali imaju "manu" koju bi mogle pretvoriti u prednost; ja jos uvijek pijem vodu iz pipe i uopce ne razmisljam o tome kao o luksuzu, a to jeste luksuz i bit ce sve veci. Mnogi tvrde da ce sutra voda biti ono sto je danas nafta. Izvorsku, nezagadjenu vodu imas ukoliko imas nezagadjenu prirodu, a mi smo jos dovoljno nerazvijeni i nezagadjeni i mozemo tu cinjenicu i te kako dobro iskoristiti. Pod pojmom nerazvijeni ne mislim na zatucanost i neobrazovanost; treba ulagati u znanost i obrazovanje (Irski model je odlican primjer) i ocuvanje prirodnih resursa koliko je moguce, a to podrazumijeva i proizvodnju eko-hrane, agrarni turizam, etc. Statistike biljeze da je agrarni turizam (seoski i eko -zeleni turizam) u zadnjih 10 godina u porastu oko 20% s daljnjom tendencijom porasta. (ne sjecam se vise gdje sam naisla na ove podatke)

Pricam o ovome

ili ovome

ili ovome

Agrarni turizam se u Hrvatskoj polako razvija, (pretpostavljam da ga ima i u Srbiji, ne bi bilo lose da netko kaze par rijeci) iako nedovoljno s obzirom na mogucnosti; mi ne moramo glumiti ruralno, kad to jesmo. Najvise po tom pitanju je ucinila Istra; i to bas u samoj unutrasnjosti. I odlicno profitiraju.

#15 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 16 January 2006 - 10:10

Kakva nepravda! Mnogo bolje je da siromašni nemaju šta da jedu.

<{POST_SNAPBACK}>


Ne kritiziram GMO hranu, samo govorim o cinjenici da prirodna hrana postaje privilegija bogatih i mi bismo iz toga trebali izvuci vlastitu korist.
Npr. Depardieu, kao sto znas, prica sa svinjom prije nego sto ju zakolje :wub:, a u ovim krajevima jos uvijek ima pravih seoskih svinja s kojima se moze fino sprijateljiti prije nego sto zavrse kao rucak.

Sto se tice siromastva, ispravi me ako grijesim; uz sve prednosti GMO-a kao jeftine hrane pristupacne siromasnima, oni najsiromasniji i dalje masovno umiru od gladi. Nije li, i kad je o GMO hrani rijec, sve vise u pitanju cisti profit?


P.S. Zasto je taj paradajz toliko bljutav?