Jump to content


Photo

Prenaseljenost planete


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

Poll: Da li vas zabrinjava porast broja stanovnika planete? (93 member(s) have cast votes)

Da li vas zabrinjava porast broja stanovnika planete?

  1. Ne, nimalo (19 votes [20.43%])

    Percentage of vote: 20.43%

  2. Mozda malcice, ali oko toga ionako nista ne moze da se ucini (11 votes [11.83%])

    Percentage of vote: 11.83%

  3. Brine me poprilicno (27 votes [29.03%])

    Percentage of vote: 29.03%

  4. Veoma sam zabrinut/a i pitam se sta uciniti (13 votes [13.98%])

    Percentage of vote: 13.98%

  5. Mislim da se blizi kraj svetu kakvog znamo (23 votes [24.73%])

    Percentage of vote: 24.73%

Vote Guests cannot vote

#1 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 04 March 2005 - 12:17

World population 'to rise by 40%'

"The world's population is expected to rise from the current 6.5 billion to 9.1 billion by 2050, the UN says."




Prosta racunica kaze da sa blizu 10 milijardi ljudi, na Zemlji vise nece biti resursa za domace zivotinje. (*)

Dakle, ili ce se ostvariti zelja nekih da budemo svi vegetarijanci, ili ce (sto je jedno milion puta verovatnije) biti masovnog umiranja od gladi i ratova oko hrane i vode, oko prostora (slicno Ruandi), ili oko resursa (kao nedavni obracuni ribara i rejndzera na galapagoskom arhipelagu).

Ili to, ili neka apsolutno epohalna tehnoloska revolucija (u energetici, proizvodnji hrane, odlaganju djubreta, itd, i svemu tome zajedno, najbolje).

#2 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 04 March 2005 - 12:56

svi glasaju a niki nishta da kaze tongue.gif

mislim da se blizi kraj svetu kakvog poznajemo, ali ne u nekom skroz katastrofichnom smislu. kraj sveta kakav poznajemo se deshava skoro redovno wink.gif

ajd zivotinje. nego indy de ce da rastu te biljke koje cemo mi konvertovani u vegetarijance da pasemo, ako se tako gusto postrojimo... bice zeshca tucha sad.gif

#3 monopollist

monopollist
  • Members
  • 328 posts

Posted 04 March 2005 - 13:10

Godina 2025. Nestasice hrane i vode su pocele da se javljaju u nerazvijenom svetu.


Ja kapiram da ce prvo Amerika jos vise da poostri svoju imigracionu politiku prema zemljama treceg sveta, a zatim i Evropa, Australija i Kanada

Otprilike "razvijeni svet" ce podici blokadu prema "nerazvijenom svetu". Evropa nece imati tih problema sa nedostatkom hrane ili vode, osim ako 2 milijarde izbeglica iz Afrike i Azije ne pohrli ovamo, sto ce biti spreceno izuzetno visokim prisustvom vojske na granicama.



Iz ovog moze da se napise lep scenario smile.gif

#4 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 04 March 2005 - 13:28

QUOTE(monopollist @ 4 Mar 2005, 23:10)
Otprilike "razvijeni svet" ce podici blokadu prema "nerazvijenom svetu".

Da, i ja vidim tako nesto - sve vecu provaliju izmedju 2 sveta (predstavljena sa one 2 linije na gornjem grafikonu). U stvari, i sad je provalija velika (sta je ilustruje bolje nego oni nesrecni ilegalni imigranti koji se uguse u kontejnerima koji idu za "bolji svet").

Ono sto je, medjutim, pitanje je sta ce nove milijarde uraditi (vec poremecenoj) ekologiji planete? Tu nikakve barikade ni "kineski zidovi" nece pomoci. U zemljama 3-ceg sveta gde se i sad umire od gladi, niko nece da se obazire na kolicine pesticida i drugih otrova koji se koriste. To ce stici i do svih nas, na ovaj ili onaj nacin. Takodje, ko ce od ocajnog-gladnog naroda sacuvati sume (npr u Amazoniji) sacuvati ribe u moru (koje su vec izlovljene do maksimuma), sacuvati hranu za divlje zivotinje... To se, takodje, "barikadama" nece moci ograniciti samo na 'nesrecni deo planete'.

#5 Spirit

Spirit
  • Members
  • 951 posts

Posted 04 March 2005 - 13:36

Svi se secamo Univerzijade u Zg (secamo se, je l tako? rolleyes.gif ) kada je rodjen petomilijarditi stanovnik planete Zemlja. LM, ako se za 18 godina stanovnistvo uvecalo za trecinu, meni malo izlgeda nelogicno da ce za 45 godina stanovnisto biti uvecano za 50%. Cenim da ce 2050. na planeti ziveri 10+ mlrd ljudi. Ne znam od kolikog je znacaja za zivot milijarda ljudi tamo-vamo, ali da ce biti problema - ne sumnjam. Za pocetak, koliko ce biti nafte na raspolaganju u to doba tolikim ljudskim potrebama. Ili cemo da uvozimo metan sa Titana? laugh.gif Bice uzbudljivo, jedino mi se ne svidja sto cu u to vreme biti chicheganja od 75 leta

Edited by Spirit, 04 March 2005 - 13:38.


#6 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 04 March 2005 - 13:39

QUOTE(Spirit @ 4 Mar 2005, 23:36)
LM, ako se za 18 godina stanovnistvo uvecalo za trecinu, meni malo izlgeda nelogicno da ce za 45 godina stanovnisto da bude uvecano za 50%.

Natalitet je u stvari bio visi sezdesetih (cak preko 4 deteta po zeni, prosek za planetu), pa se posle smanjio na 2 i nesto (A sve preko 2.1 vodi prenaseljenosti).

#7 blueblock

blueblock
  • Members
  • 729 posts

Posted 04 March 2005 - 22:27

Mislim da se nista bitno nece desiti jer se usavrsavanjem tehnologije i tehnika gradnje postize mnogo veca iskoriscenost prostora. Mislim da ce biti mnogo extra visokih nebodera. da ce se kao sto je Japan radio okeani zatrpavati, pa onda ekoloska goriva koja ce smanjiti zagadjenja, pa dalje ogromne pustinje se mogu navodniti izgradnjom velikih kanala, ogroman deo Afrike... mislim da ce se toliko napredovati da se nece desiti da neko dize zid i zatvara granice iz straha od prenaseljenosti. Pa onda i podzemna gradnja, i tako sve do kolonizacije drugih planeta...sto ce vec predstavljati veliku promenu.

To je mirnodopski scenario, ali sasvim je moguce da afrikanci prodju kao indijanci u nekoj daljoj buducnosti. Ke sera, sera.

#8 Kakadu

Kakadu
  • Members
  • 93 posts

Posted 05 March 2005 - 01:15

Hm,upravo studiram ovako nesto : Inzenjerstvo Zastite Zivotne Sredine, tako da mi je, onako, poznata tema. Hm, jeste da je zabrinjavajuce ali mislim da ce svet, pogotovo ujedinjeni razvijeni naci resenja za gladne i nerazvijene zemlje, pogotovo indiju jer ona preti da preraste u najmnogoljudniju zemlju, jer Kina smanjuje broj stanovnika (cak oni koji imaju vise od 2-3 dece mogu da zaglave zatvor) ..... ali Indija je problem.

Ali videvsi sta se radi po bliskom istoku, pogotovo sto se Americkog ucesca u "tamosnjim akcijama" tice, mislim da ce izmedju ostaloga da i na taj nacin uticu na to, u smislu da u svakom ratu populacija opada (tuzno ali tako je) .... a da ne govorimo o prirodnim katastrofama kao recimo CUNAMI, koji je usmrtio preko pola miliona ljudi .... mislim, tj bojim se da ce takvih katastrofa biti sve vise i vise, jer i priroda (ili Bog) ima svoje metode.

Hm,ali da nam preti guzva na ovoj malo planetu, to je nesumljivo !

#9 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 05 March 2005 - 06:58

ovakve prognoze smatram blago-telecim lupetanjima...

jos uvek cekam taj 36,000 Dow Jones koji samo sto se nije dogodio, ali ce izgleda prvo trebati da opadne na nekih 4,000 pa ce mu trebati stotinak godina da dodje na taj famozni 36,000 nivo...

slicno i sa naftom i energentima koji bas nestaju ovih dana i godina, ali za jedno sto godina...

secam se prica o zamrzavanju planete koje je trebalo da se dogodi, ali je u medjuvremenu zamenjeno pricama o kuvanju planete, za koju neki kazu da je u toku, a drugi da ce i za narednih 100 godina biti isto - tj. nemerljivo povecano za nekih 0.01C...

pa, prognoze o 7.3 milijardi 2015. godine

11.5 milijardi 2100. godine

10.5 milijardi 2037. godine...

mislim da nas je do pocetka ovog veka vec trebalo biti par desetina milijardi i vise, zar ne?

#10 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 05 March 2005 - 07:09

QUOTE(TBoneSteak @ 5 Mar 2005, 16:58)
ovakve prognoze smatram blago-telecim lupetanjima...

Da, onoliko koliko je svaka nauka koja nesto pokusava da predvidi blago-telece lupetanje. Meteorologija, ekonomija, itd.

Edited by Indy, 05 March 2005 - 07:22.


#11 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 05 March 2005 - 07:20

(tekst sklonjen jer je star godinu i po dana i izaziva zabunu)

Edited by Indy, 05 March 2005 - 08:08.


#12 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 05 March 2005 - 07:52

edit: Indy editirao svoj post pa nemam sta da komentarisem biggrin.gif

Edited by TBoneSteak, 05 March 2005 - 11:07.


#13 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 05 March 2005 - 08:00

2 izvestaja iz kojih si izvukao citate deli godinu i po dana (sto se i vidi po pocetnom broju stanovnika planete). To je moja greska, nisam primetio da je drugi tekst koji sam postovao pregazilo vreme.

Inace, nije stvar za podsmeh kada nadjes 2 ekologa ili 2 klimatologa koja se ne slazu u procenama, jednako kao ni kada se 2 onkologa ne slazu u misljenju u pogledu toga koliko ti je vremena preostalo.

Nema nicega oko cega se nece naci oni koji suprotno misle (od misljenja o Pikasu do promene klime), pa ipak vecina ljudi ne odbacuje sve to kao "blago-telece lupetanje".

Edited by Indy, 05 March 2005 - 08:11.


#14 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Banned
  • 639 posts

Posted 05 March 2005 - 08:22

ma, Indy, ja sam ovde da nesto naucim smile.gif

i, da ne budem totalni trol, pronasao sam interesantan podatak/procenu da je od pocetka ljudske vrste do danas na zemlji rodjeno 106.5 milijardi ljudi...

#15 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 05 March 2005 - 08:28

OK, TBone. Nisam siguran da je svako svestan koliko su ovakvi modeli (kao sto je npr prognoza broja stanovnika planete, ili - slicno tome - promene klime) kompleksni. (Pri cemu je kompleksno blaga rec, ali treba jedno 10x jaca). Tako da nije bas nikakvo cudo da se ljudi ne slazu u tome cime ce da "hrane" te modele, niti kako ce da interpretiraju ono sto oni "izbace". Sve to, medjutim, ne znaci da problem koji model pokusava da predstavi - realno ne postoji.

Na ovo me navodi misljenje koje sam procitao na jednom americkom forumu. Jedan bas ponosan Amerikanac, bushista, ljubitelj korporacija i velikih dzipova, i svega sto uz to ide, trijumfalno izjavljuje (na temi o Promeni klime): "Pa, eto, jedni naucnici kazu jedno, drugi kazu drugo: znaci, vi ni sami sa sobom ne mozete da se slozite. Prema tome, sve to su nebuloze. Treba grabiti napred, ne stideti se gramzivosti, prozdrljivosti, kupovati sve vece dzipove, posaditi jos betona i fabrika, korporacije sve vise i vise treba da rastu. Ma sve je fantasticno pod ovim nebom, posebno americkim" (priznajem da sam malo nakitio ovaj citat, ali tako nesto je rekao).