Jump to content


Photo

kurve


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 hristodulo

hristodulo
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 04 February 2005 - 05:02

nedavno sam se docepao devet demo snimaka beogradskog sastava kurve snimljenih 1989. godine. meni se cini da su te pesme bolje nego sto je ova nasa BG+V pop scena ikad pruzila. svirka je kao clash, lirika (na srpskom jeziku) je kao smiths, a sve zajedno zvuci kao husker du...

1. demo:
ne zovi me vise
nemam telefon
ona je bila

2. demo:
pokazi je devojci
teska rec
i saw her standing there
postoje trenuci
to nisi ti
necu vise

kasnije su skliznuli u opozicionarstvo, a zatim i u pravoslavlje, ali ovi snimci ostaju kao pravi biseri... napravili su ih najtalentovaniji i najkompletniji muzicari koje je beograd ikad video: drago senic i dragutin aleksandric!

#2 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 04 February 2005 - 08:12

...hvala hristoludilo...za ovim sam tragala veoma dugo,ustvari nigde nisam pronashla nishta od Qurvi...kada sam ih prvi put chula+videla,rekoh sebi smithsi...mada sam chula samo dve pesme(ne znam da li su tada skliznuli u opozicionarstvo ili u pravoslavlje blink.gif )mislim da su super-skinucu ovo,preslushati,pa se javim...

ps...pesma koju sam chula je Sanjam je(ili tako neshto,ako se secash i ako je imash,baci je,please rolleyes.gif

#3 SDRE

SDRE
  • Members
  • 140 posts

Posted 04 February 2005 - 10:32

covece, ovo je sjajno.... hvala tebi i internetu!

#4 SDRE

SDRE
  • Members
  • 140 posts

Posted 04 February 2005 - 10:35

usput, ne vidim neku preteranu slicnost njih i Smitsa, osim sto lirika mozda ima slican duh morisijevoj. sjajan bend, cudno kako nisu bar malo popularniji postali.

#5 yoyoman

yoyoman
  • Members
  • 846 posts

Posted 04 February 2005 - 11:01

Svaka cast Hristodulo.

Ja sherujem preko slsk-a sledece stvari:
- pomozite
- most
- hteo sam
- popoj mi
- sanjam te
- ja to znam
- raduj se
- milena

Ako hoces da i ovo stavis na sajt, posalji mi poruku.

PS.
A sta je sa Klajberima?

#6 girlnextdoor

girlnextdoor
  • Members
  • 564 posts

Posted 04 February 2005 - 11:57

QUOTE(yoyoman @ 4 Feb 2005, 12:01)
- popoj mi
- sanjam te
- milena

...to su te pesme,za koje su imali spotove...

#7 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 04 February 2005 - 12:09

bravo malisa!
jel ovaj navedeni poredak kao "kojim redom treba slusati"
inace ja isto imam neku kasetu u bgd, isto 9 pesama, mada nemam spisak... ne secam se odakle mi, al mozda je isti izvor... mada mi se opet nekako cini da sam ja to snimio sa radija....
secam se samo da mi je sa druge strane ukrainski vistupi v ivana pila

#8 king_mob

king_mob
  • Members
  • 135 posts

Posted 04 February 2005 - 13:33

QUOTE
QUOTE

- popoj mi
- sanjam te
- milena


...to su te pesme,za koje su imali spotove...


+ spot za pomozite, koji me je, onomad, i inicirao u svet kurvi ;)
to je bilo do cojones. a onda je sve poslo kvragu. ili nikolaju velimirovicu, ovisno o svetonazoru.

#9 zabic

zabic
  • Members
  • 1,096 posts

Posted 04 February 2005 - 14:41

Meni je to logicno, nakon Morrisseya, Velimirovic.
thumbdown.gif+Hail.gif= puke.gif

Edited by zabic, 04 February 2005 - 14:43.


#10 hristodulo

hristodulo
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 04 February 2005 - 15:36

QUOTE(kurdi @ 4 Feb 2005, 12:09)
jel ovaj navedeni poredak kao "kojim redom treba slusati"
inace ja isto imam neku kasetu u bgd, isto 9 pesama, mada nemam spisak... ne secam se odakle mi, al mozda je isti izvor... mada mi se opet nekako cini da sam ja to snimio sa radija....

poredak jeste sa radija, mislim da su jedno vece te 1989. godine gostovali kod micija na b92 i pustali su ovim redom pesme, kako sam naveo... u neku ruku je i logicno, jer su "naslovne" pesme ocigledne "singlice" koje su se i vrtele... postoji i treci demo (pomozite, srbija, most?), ali se tu vec oseca kako ce se sve zavrsiti...

Edited by hristodulo, 04 February 2005 - 19:07.


#11 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 04 February 2005 - 22:00

hvala za qrve hristo
osecam se ko da mi je 18.
laugh.gif

#12 Spleen

Spleen
  • Members
  • 1,126 posts

Posted 05 February 2005 - 18:49

E ovo je mnogo dobro. Do sad sam o njima slusao samo iz usmenih predanja. Hvala

#13 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 08 February 2005 - 00:19

Hristodulo,
a da nemas mozda demose Komandosa? Tu su bila dvojica iz Kurvi, jedino sto imam je onaj hit "Bubanj u zeludcu" sa kompilacijskog LP-ja "101 otkucaj u ritmu srca", a cuo sam da imaju nekoliko snimaka koji kruze gradom....

#14 Papovac

Papovac
  • Members
  • 998 posts

Posted 08 February 2005 - 09:53

Kiric, pa imas i tamo komandose. Ajd da budem i ja dosadan, moze li neko da postavi Nesalomive. Njih bi bas voleo da imam na disku posto mi je kaseta totalno pukla

#15 Bane5

Bane5
  • Members
  • 1,620 posts

Posted 08 February 2005 - 16:42

Hajde da budem konstruktivan iako ne znam kojim je sve putevima ovo stiglo do Mališe. Prvo da vam napišem kompletan spisak sa tog diska kojeg smo ja i L.P. odradili sa Dragom negde u zimu 1998. tj. kada, smo u pomalo haotičnim uslovima jedne beogradske radio-stanice, prebacili sa magnetofonskih traka kompletne Komandose i Kurve tj. sve što su Drago i Dragutin sačuvali u svojoj arhivi.
Spisak sa kompletnog diska (najtačniji hronološki redosled):

Komandosi:
1. Reci zašto - 1984
2. Jesenje reke - 1984
3. Kiše - 1985
4. Melodija u noći - 1985
5. Bubanj u želudcu (originalna verzija) - 1986

Isto Jako (mini Senićev projekat)
6. San muškarca - 1985
7. Naša ljubav je nesreća - 1985

Kurve: Podela na setove snimaka je samo tu zbog hronologije
I
8. Ne zovi me više - 1989
9. Ona je bila - 1989
10. Nemam telefon - 1989
II
11. Pokaži je devojci - 1990
12. Teška reč - 1990
13. I saw her standing there - 1990
14. Postoje trenuci - 1990
15. To nisi ti - 1990
16. Neću više - 1990
III
17. Srbija – 1991
18. Pomozite - 1991

Kurve (pre toga Komandosi) su svakako jedna od najvrednijih muzičkih pojava u Beogradu u poslednjih 20ak godina. Oni mlađi ih možda znaju samo po albumu koji je na prelasku iz 2000. u 2001. objavio Tom Tom Music pod jednostavnim nazivom Qrve.
Ali sve to počinje dvadeset godina ranije kada na nasleđu new wave-a, grupa mladih ljudi počinje da stvara muziku pod uticajem Clash-a, ali i raznih drugih, pre svega engleskih bendova koji su forsirali čistu pop pesmu sa energijom novog talasa. Ugledajući se dobrim delom i na njihove prethodnike TV Morone, Komandosi su uz Nesalomive i Petra Pana bili najbitniji i možda najiskreniji nosioci power-pop zvuka na Beogradskoj sceni.
Snimci iz perioda 84-86, Komandosi su trebali krunisati svojim prvim izdanjem za PGP. Sve je bilo dogovoreno i spremno, ali PGP ne bi bio ono što je bio i ono što jeste da u poslednjem trenutku nije odustao od izdanja. U međuvremenu, pesma Bubanj u želudcu izlazi na kompilaciji Ritma srca – 101 otkucaj u ritmu srca, ali nažalost da li zbog zahteva izdanja ili izdavača (ZKPRTVLJ) pesma je editovana kao i većina drugih na tom izdanju.
Posle razočaranja oko ne izdavanja albuma, Komandosi prestaju da postoje, ali već nakon dve godine inkarniraju u svom novom i najboljem izdanju. Period 89-91 sada već pod imanom Kurve, predstavlja sam vrh kretivne snage tandema Senić-Aleksandrić.
Fenomenalni tekstovi pravog pesnika i sjajna energična muzika moćnog pop zvuka su hrabro parirali narastajućoj beogradskoj garažnoj sceni s kraja 80tih.
Kurve nestaju u vihoru rata. Ustvari delom su bili tu, delom u Londonu. Neumorni i puni optimizma pokušali su da svoje prvo izdanje objave u Engleskoj, ali su im se ljudi iz tamošnjih disko kuća zahvaljivali na ponudi uz rečenice koje su počinjale sa Dear Kurve (ha ha ha) i uz obrazloženje da su isti kao i bendovi sa njihove scene u Engleskoj. To je, osim što im je zatvorilo vrata za izdanje bila ujedno vanserijska pohvala.
Prestankom ratova, Kurve ponovo startuju. Tandem Drago i Dragutin ponovo su polovinom 90tih krenuli da svoju kreativnu energiju pretvaraju u nove demo snimke. Posle svih neuspelih pokušaja da realizuju izdanje kreću u muzičko i konceptualno eksperimentisanje koje je trebalo da uspostavi teško uspostavljiv spoj srpske tradicije i pop muzike tj. u godinama dominacije brit-popa da stvori nešto što bi predstavljalo srb-pop.
Osporavan koncept ili ne, on im je doneo prvo izdanje, gorepomenuto, koje predstavlja spoj starih Kurvi, miris kandila i težnju ka prosvetljenju.
Sem tradicionalno kontroverznog naziva i samo izdanje je bilo takvo. Mnogi su ga prihvatili, mnogi smatrali izdajom.
D. Senića nisam video od 2002. Ne znam šta se dešava sa Qrvama i da li će se možda ponovo vratiti, baš kao ni da li je Senić realizovao svoju staru ideju da izda zbirku pesama, ali ostaje osećaj izrazitog zadovoljstva što su pristali da mi daju sve ove snimke i otrgnu ih od zaborava.