Jump to content


Photo

Srpsku kataklizmu odredio Veselin Savic


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 16 March 2004 - 07:17

Kao uvod, ponovicu nesto sto sam pisala pre petnaestak dana. U zelji da bacim jedno "novo svetlo" na Filareta, zapravo sam vise od njega, opisala koliko toliko moje secanje na Profesora Savica...legendu beogradskog intelektualnog, anti-komunistickog salona, koji je bio dan i noc otvoren u njegovom stanu pored Karadjordjevog parka. Vrata su bukvalno bila stalno otvorena. Desavalo se da kroz otvorena vrata komsinica ugleda starog profesora na WC solji, u toaletu, takodje sirom otvorenih vrata, kako vrsi nuzdu. "Ju, sta to radite, profesore?!!" "Evo, serem, gospodjo."

Bolelo ga je uvo za, ama bas sve.


........
Sa topika "Kobasice su oruzje satane", 29.02.

Btw, jedna mala istinita crtica o Filaretu.

U svoje vreme, legenda beogradskog disidentskog kruga bio je prof.dr. Vesko Savic, neuropsihijatar. Ziveo kod Karadjordjevog parka, tresao piksle i pishao sa terase. Ponekad je pishao i u parku, i kako ko naidje poznat, on bi se rukovao jednom rukom, sve drugom nastavljajuci da vrsi nuzdu.Kod njega se svakodnevno okupljao kompletan sastav...znate vec. Vrata Savicevog stana su danonocno bila bukvalno, sirom otvorena.Ljudi su bili zavisni od odlazenja kod Veska na seanse. Nije postovao nikoga. Psovao je kao lud, bukvalno svaka druga rec. Kurac ovo, kurac ono. Uprkos toj pojavnoj prostoti, bio je jako uvazen u struci, posebno u naucnim krugovima u inostranstvu, narocito SAD...veliki doprinos u saznavanju nastanka epilepsije itd. Znala sam ga kao devojcica, a kasnije kao studentkinja, cesto vidjala gde seta oko Slavije, uvek, iskljucivo, obucen u pantalone pumparice, do kolena. Nepatvoreni cudak. Pacijente je lecio specificnom sok terapijom, deruci se na njih najstrasnije...onome koji je tvrdio da je car Dusan, prisao je i izdrao mu se u lice "Kako ti majku ti jebem lazovsku kad sam ja car Dusan!" Ludak, pribijen uza zid procedi...uporan..."Ja sam se prvi setio..."...Imao je i plemenitih trenutaka...sestra prilazi, "Doktore Savicu, onaj sto tvrdi da je Cirilo i Metodije trazi dve porcije obroka" Vesko kaze:"Daj mu dve porcije, ako covek kaze..". Na samrtnoj postelji, dosao mu jedan od svakodnevnih posetilaca iz pomenutog kruga...Trenutak patosa, covek umire, samo sto dusu nije ispustio. Dodje i kraj poslednje posete, poslednjeg pozdrava, ipak prijatelja uprkos cudnovatom odnosu...Ovaj, mladji, posetilac, sav ganut, ceka sta ce mu profesor poslednje sapnuti, jer jedva govori. Rece profesor, nakon sto je saslusao pozdravni govor gotovo uplakanog prijatelja, i na njegovu molbu da mu ipak nesto izusti za kraj..."Pridji blize da ti kazem". Ovaj pridje uhom do profesorovih usta, i zacu poslednje reci: "Uhvatis me za kurac".

Kod ovog Veska Savica, Filaret automatic, je godinama radio kao sluga. Sluzio sve te silne goste svakodnevno, cistio, prao...isao u nabavku, trpeci najstrasniji teror ovog cudaka koji se moze zamisliti. Donosio racune za svaku kutiju deterdzenta, pravdajuci se dugo. Drhtao je od straha, naocigled mnogih ljudi. Kad je kuvao caj profesoru, zavaljenom redovno u kauce...i zacuo poznati grmeci glas.."Kuvas li ti taj caj, o. Filarete...kuvas li i sebi?"odgovarao bi "Evo, evo, odmah gos'n profesore....kuvam i sebi, ali je necu sebi secer da stavim..."

Jednog dana, velika skupina ljudi je prisustvovala sceni, pri kojoj je (boga pitaj zbog koje sitnice) profesor, koji se nikad nije odvajao od pistolja, ustao sa divana, potrcao za Filaretom koji je zazdio koliko ga noge nose prema izlazu iz stana, i ispalio u njegovom pravcu ceo sarzer...Filaret je u poslednjem trenutku spas potrazio u liftu.

Naravno, ubrzo se vratio, drhteci, i nastavio svoje slugeranjstvo kao da se nista nije dogodilo.

......

Pisuci gornji post, zaboravih da dodam kraj. Filaret spas nalazi u liftu, Vesko se vraca u stan prepun ljudi, sa pistoljem u ruci, i kaze:"U zivotu nisam video nekog da se ovako brzo krsti...jebes mi mater.."

.......

Salon Veska Savica je "radio" dan i noc. Vrata su bukvalno bila stalno otvorena. Desavalo se da kroz otvorena vrata komsinica ugleda starog profesora na WC solji, u toaletu, takodje sirom otvorenih vrata, kako vrsi nuzdu. "Ju, sta to radite, profesore?!!" "Evo, serem, gospodjo."

Bolelo ga je uvo za, ama bas sve.

Pacijente je najcesce lecio sok terapijama. Ili placebom. svima koji su prosli kroz salon, a prosli su svi koji su nesto znacili u tim krugovima, davao je iste tablete za razlicite boljke.

Nije samo Filaret pokorni bio zrtva Saviceve pucnjave...

Kosta Cavoski se obratio Savicu u vezi svojih problema sa alkoholom. Zamolio ga da ga leci. Vesko je pristao.

"Dobro, Koscuski (godinama nije nikad ubo ispravno Kostino prezime), vazi, lecicu te. Za pocetak, ni kap alkohola da nisi popio!" :lol:

Posle nekoliko dana, dolazi snuzdeni Kosta, zaleci se da problem nije odmakao.
"Jesi li pio tablete, sto sam ti dao, Koscuski, pizda li ti materina?"
-Nisam.
"Pa popi ih, jebem li ti majku komunisticku!" (uobicajena psovka za sve posetioce)
-Hocu,popicu. (snuzdeno)
"Ma popi ih sad, da vidim, djubre jedno komu..."
-Ma dobro, profesore, hocu, popicu kod kuce...

Ustade Vesko sa kauca, u ruci pistolj, kao i uvek, repetira i uperi ga u Cavoskog.
"Da si popio sad odmah, jebem li ti mater, ili cu da pucam!"
-Sta vam je profesore, rekao sam da cu popiti...

Savic ispaljuje dva metka u zid, sa obe strane Kostine glave...

Brojni svedoci.

.......

Salon prepun sveta, profesor, kao i obicno lezi. Na vratima se pojavljuje profesor Djuric, Voja, poznati vizantolog. Kako ga ugleda, Vesko se nasmeja, i rece:
"E sjajno sto si navratio Djuricu, pa da ispricas ono sto si meni pricao, kako ste jebali popove kad ste ono radili u Hilandaru..."

.......

Regularni posetioci salona, doveli prijatelja iz unutrasnjosti, oca porodice, samoubicu recidivistu, cetiri pokusaja, Savic preporucen sa klinike kao poslednja slamka spasa. Pri tom zamole profesora da se uzdrzi od prostakluka, da bude sto finiji moze,jer je covek u delikatnoj dusevnoj situaciji, i tek sto je izvrsio poslednji pokusaj, i pukom srecom spasen smrti.

Savic obecava. Covek se pojavljuje. Savic kaze:
"Ajdemo ja i ti ovamo, malo nasamo."

Odlaze u drugu prostoriju.
Tamo, po prici pacijenta, razgovor pocinje Savicevim pitanjem:

"Ajde, koji je tebi kurac, sta bre ti 'oces koju pizdu materinu?!"

Ovaj pomalo zbunjen, ali pocinje da objasnjava svoju zivotnu pricu, i koncentrisane razloge zbog kojih je krajnje determinisan da nece odustati od samoubiustva.

Savic slusa, slusa, pazljivo ga promatra. Pa kad ovaj zavrsi, progovara:

"Ma znas sta. Ti si potpuno u pravu, i slazem se sa tobom. Za tebe je smrt jedino resenje, i sto pre se ubijes bice bolje za tebe i druge. Ti si jedan slabic koji i ne treba da zivi, nepopravljiv si ti slucaj, nema lecenja, nema resenja, jedino sto mogu da savetujem je da se ubijes sto pre..."

Covek izlazi..odlaze on i prijatelji koji su cekali ispred, ulaze u lift. Tek, neko pita, sta je bilo. Ovaj, krece...

"Koje je ovo djubre od lekara. Kod koga ste me vi doveli....i ovaj covek leci ljude i vazi za najboljeg doktora,...sramota. E ne pada mi vise na pamet, necu vala da se ubijem, bas njemu u inat."

Tako je i bilo, nikad vise nije pokusao, cak se i psihicki oporavio, na radost porodice.

......

Mlada zena brani doktorsku disertaciju na neuropsihijatriji. Skupila se sva moguca familija, prijatelji u publici. Savic predsednik komisije.

Na kraju, posle briljantno odbranjene teze, svi clanovi komisije daju svoje, pozitivno misljenje, i na kraju se obracaju zamisljenom Savicu, da kao predsednik komisije, da svoju ocenu i eventualno postavi neko pitanje kandidatkinji.

Starkelja gleda zenu, gleda ona njega...ceka pitanje.

Najednom ce on:
"Sine, bil' ti dala meni picke?"

Ona zaprepascena, bez teksta, kao i cela sala.

On opet:
"Sine, ja te lepo pitam, bil' ti meni dala picke?"

Ona ne izdrza, briznu u plac, suza suzu stize, pocne da se placuci i smrcuci buni nerazgovetno...kako vi to tako...ma kako se usudjujete...sramota...smrc,smrc...

Na to ce profesor svoju konkluziju:
"E moj sine, znas li ti jadna, sta tebe ceka sa ludacima...pa neces ti izdrzati ni jednog jaceg ludaka, kod prvog ces se slomiti kad pocne da ti ga sipa, a svaki drugi ce ti traziti picke...Kad ovo nisi izdrzala...bojim se ja da taj tezak posao nije za tebe. Mnogo si, sine osetljiva a hoces da radis sa ludim ljudima."

........

Evo, ovo o Vesku Savicu, sto iz raznih prica, sto iz secanja...

A sledeci post, koga zanima dalje, je jedno drugo, novootkriveno vidjenje uloge ovog cudaka na nase sudbine...po autorima, mnogo vece nego sto su mogli i da sanjaju njegovi salonski posetioci.

Procitavsi taj clanak, jasnije mi je, odjednom ono sto sam se uvek pitala: kako je bilo moguce, da jos za Titovog zivota Savic ovog izvrce ruglu, javno i otvoreno psuje i segaci se sa komunistima na svakom koraku, u salonu, na klinici...bez ikakvih posledica, sve setajuci pistolj u svakoj prilici.

#2 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 March 2004 - 07:26

A sledeci post, koga zanima dalje, je jedno drugo, novootkriveno vidjenje uloge ovog cudaka na nase sudbine...

Koji genijalac!

Posle neko kaze da su americki univerziteti neko mudo. Kad ce oni imati ovakve profesore?

Sta bih dao da moju decu uci jedan ovakav!

#3 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 16 March 2004 - 07:33

"TEORIJA SRPSKE ZAVERE" PROTIV TEORIJE SVETSKE ZAVERE

Srpsku kataklizmu odredio Veselin Savić

Edvard Rudek i Patrik Monro autori su knjige "Teorija srpske zavere", koja je izazvala žestoke reakcije i u samoj Americi. Takvih knjiga je poslednjih godina bilo mnogo, ali se u ovoj tvrdi da je možda ključna figura u našoj novijoj istoriji jedan "anonimni" psihijatar - Veselin Savić

Miodrag MILOJEVIĆ





Edvard Rudek je Čeh i agent KGB-a, a koautor knjige Patrik Monro je američki obaveštajac, koji je Rudeka preveo na Zapad. Po prelasku na Zapad, Rudek ne radi samo za Amerikance već i za Sovjete, punih dvadeset godina se nalazi na dvostrukom platnom spisku. Rudekov zadatak u Americi je praćenje antikomunističke emigracije.

Pratio je, pored ostalih, i Srbe. Do pada Berlinskog zida Rudek je dvostruki agent, a kada je slučaj otkriven brzo je zataškan. Zahvaljujući Rudeku i njegovoj arhivi, autori smatraju da imaju pravo, veće od drugih balkanologa u Americi, na razmatranje "skorašnjeg slučaja paljenja balkanskog bureta baruta".


TEŠKI I LAKI

Što se globalne politike tiče - Istok je odgovoran za svoj slom. Sovjetska birokratija je "ideju jednopartijskog sistema dovela do paradoksizma, do kancerogene negacije skupa, pretvaranjem nacionalnog organizma u partijski sistem koji neminovno završava u policijskoj državi. Bez te unutrašnje havarije boljševičkog sistema propagandni mediji na Zapadu bi "upali u prazan hod koji nije ništa drugo nego naličje boljševičke demagogije".

Rudek i Monro su napravili i svojevrsnu tabelu preletača na Zapad, na čijem su vrhu tajni policajci, a na dnu - književnici.

"Pisci, prilično laki za obradu, bili su najznačajniji na javnoj sceni. Skloni retoričkim afektacijama bili su na našoj strani. Ništa lakše od zagovaranja slobode.

Drugi po "lakoći materijala" su muzičari, virtuozi koji su na Zapadu došli u situaciju da e afirmišu i unovče umetničko majstorstvo.

Sportisti-prebezi su više cenjeni, jer ih je bilo mnogo teže uloviti. Nije ni malo lako bilo probiti etabliranu ljušturu "kolektivističke patriotske ideje sporta". Posao je bio završen kada su i atletičari sa Istoka u Americi dobili status individualnih asova, kada su postali ravni automobilistima ili teniserima.

Neki među sportistima su bili i policajci, mnogo bolji "kada su tajni nego javni". A najbolje je kada su i sportisti i policajci i kada preko noći osvanu na Zapadu, a da to niko ne sazna.

Obračunavajući se sa "islamskom arabeskom" koja je zahvatila američku kulturu, autori preporučuju u Americi nepoznata dela nobelovca Ive Andrića. Ali je cenzura tolika da će Andrić, prognoziraju Rudek i Monro, stići do Amerike tek kad se neki od bosanskih Muslimana seti da snimi film po njegovom romanu. Ili, čak, ako ta ideja padne na um nekom autentičnom Turčinu. Pa dodaju: "Kada neki iranski film nije nagrađen na svetskom filmskom festivalu?"

Momenat koji je odlučio sudbinu Srba devedesetih je činjenica da su oni, za pola veka komunističke diktature, prevalili put od najvećih antikomunista u Evropi do najvećih komunista na Balkanu. Srbi su bežeći od navodno "košmarnih snova" iz prošlosti neminovno tražili utočište u policiji i armiji, "demonstrirajući tako rigidnu komunističku doktrinarnost i neobičnu dodvornost".

Dok su katolici i muslimni pokazivali fleksibilnost pa su iz svojih bogomolja odlazili na partijske sastanke, Srbi su se zbijali u partijske redove. Samo je Srbiji nametnut, i ona je prihvatila, brutalni partijski protekcionizam. Svako ko je želeo da dođe do posla, da mu deca dobiju kredite, morao je da uđe u partiju.


SLUČAJ KENEN

Autori konstatuju da je Titova Jugoslavija bila partizanska zemlja, kojoj je određenu liberalnu šminku "davala neumesna američka podrška".Nekoliko decenija ranije Srbi, koji će skupo platiti danak komunizmu, bili su najveći
antikomunisti Evrope. Tada se u Srbiji vijorila zastava carske Rusije, Srbija je bila prva odstupnica, prva stanica na putu za bele emigrante koji su bežali glavom bez obzira iz "sovjetske klanice".

Šezdesetprve, pišu Monro i Rudek, u Beograd, gde se zadržao vrlo kratko, direktno iz boljševičke Moskve stiže za ambasadora Džordž Kenen. Kada je Kenen stigao, ruski beli emigranti, prodajući zlato i nakit, beže dalje na Zapad - ponovo ispred komunizma, posle Brozovog ustoličenja. Beže prema Švajcarskoj i Francuskoj. Svojevrsna je ironija to što je davne 1933. godine dok su se žrtve boljševičkog terora spasavale u Beogradu,
isti čovek, Džordž Kenen, u ime Frenklina Ruzvelta, uspostavio diplomatske odnose sa sovjetskim režimom, najokrutnijim režimom na planeti. Autori knjige, očigledno, smatraju da je Kenen komunista.

Prema srpskoj emigraciji Kenenov program je bio sledeći:

- Jugoslavija treba da ostane komunistička;

- ona treba da ostane i dalje nezavisna od Moskve, nikada ne sme da dođe do potpunog pomirenja;

- Jugoslavija treba da bude nešto poput "kvasca varenja" ili "bacila rastvaranja", treba da deluje kao privlačan uzor za satelitske zemlje ili komunističke partije.

Kenenov program da pomirenja ne bude nije uspeo, autori veruju po njegovoj želji i do pomirenja je ubrzo došlo. Samo dve godine kasnije, 1963, u Beograd stiže Nikita Hruščov, koga ruski konspirolog Aleksandar Dugin naziva prvim "instalantom antiatlantističkog lobija na čelu SSSR".

Vremena kada je "Srbija bila najtvrđe antikomunističko uporište u ideološki i moralno srozanoj Evropi" daleka su prošlost, dolaze godine pada Berlinskog zida, kada Srbi postaju poslednji branioci komunizma. Dvojica srpskih psihijatara-antikomunista, doktor Veselin Savić i njegov učenik doktor Jovan Rašković, naslućujući katastrofu pokušavaju da preduprede događaje.

Najznačajnija ali i najtajanstvenija ličnost srpske antikomunističke opozicije, po autorima koji tvrde da su konsultovali sovjetske i američke obaveštajne arhive, jeste doktor Veselin Savić. To što je on, za razliku od Jovana Raškovića, nepoznat javnosti, samo mu daje na ekskluzivnosti. Upravo doktor Savić je, smatrajući da će to biti zgodno prelazno rešenje, lansirao anonimnog bankara, bezličnog apartčika, po imenu - Slobodan Milošević. Nemoguće je upoznati se sa korenima srpskog tradicionalizma.

Nemoguće je razumeti srpsku filozofiju i geopolitičku strategiju bez poznavanja dela Jovana Cvijića i njegovih studija srpskog nacionalnog karaktera. Iz Cvijićevih opservacija će srpski psihijatri crpeti energiju "za srpsku homogenizaciju devedesetih".

Homogenizacija je započela kada se na Kosovu pojavio Slobodan Milošević, slučajno ili po scenariju. Kod Jovana Cvijića možemo pročitati: "Dinarski čovek gori od želje da osveti Kosovo, da obnovi staru srpsku carevinu o kojoj stalno sanja, čak u najtežim prilikama u kojima bi svako drugi očajavao... Zbog toga je gotovo neograničeni duh požrtvovanja i samoodricanja: u toku istorije dinarski su se ljudi žrtvovali do iscrpljenja
celog naroda... Svaki čovek dinarskog tipa pored neposrednih predaka, duboko je vezan za svoje nacionalne pretke. Smatra da ima slavniju i stariju lozu, onu svojih careva i kraljeva. Pogubiti mnogo Turaka za dinarskog čoveka ne znači samo osvetiti svoje pretke nego i ublažiti njihove bolove, koje i on oseća. Kad bi činili junačka dela, razmišljali bi i prepirali bi se da li bi i Obilić tako uradio i da li su se približili Obiliću...".

Monro i Rudek su, svojevremeno, kod Srbina po imenu Brejs Jovanović, koji je američki izdavač Đilasovih dela, upoznali Milovana Đilasa. Ali ih je mnogo više od njega interesovao ekscentrični, kontroverzni srpski psihijatar - dr Veselin Savić.

"Tom prilikom Đilas je guslao a onda je priča otišla u pravcu koji je najviše interesovao Đilasa, a to je bio doktor Savić."

Prema sovjetskim arhivima koje je prelistavao Edvard Rudek, Savić je nekada bio agent NKVD pa je prišao Amerikancima.

"I CIA i DOA i FBI najviše podataka imaju o srpskom psihijatru i magu, guruu i duhovnom vođi - Veselinu Saviću."

Po Đilasovim rečima, dr Savić je i za Ruse i za Amerikance bio čovek od najvećeg poverenja, tri puta je preživeo kliničku smrt, njegovi eksperimenti sa mentalno obolelima daleko prevazilaze granice etablirane nauke. I Amerikanci i Rusi su ga pozivali na veštačenja najkomplikovanijih naučnih i špijunskih afera. Bio je stručnjak za spiritizam, misticizam, hipnozu i druge discipline koje savremena nauka smatra graničnim, nepoznatim.


BOLI GA ZA GLAVOM

Međutim, ono što je ovom bivšem trockisti donelo nesvakidašnju reputaciju u Srbiji, iako običan svet za njega nikada nije čuo, jeste njegovo šegačenje sa Josipom Brozom.

Usred crvenog Beograda je postojao Savićev antikomunistički salon. Govorilo se da je dr Savić, nekada Brozov saputnik iz NKVD-a, jedini znao ko je Tito i da je držao ucenjenog komunističkog diktatora i najvećeg sina. Jednom je u zadimljen i prepun Savićev salon stigao Žarko Broz.

- Zove te Stari, boli ga glava, ne oseća se dobro!

- Boli ga glava? I treba da ga boli glava! Jebe mi se što ga boli glava...

Žarko Broz je repetirao pa uperio pištolj, ali ga je Veselin Savić ukrotio svojm drskošću.

Savić je čovek o kome je komunistička Udba pokušavala sve da dozna, ali je on usmeravao Udbu u pogrešnom pravcu. Srpski krugovi oko Kontraobaveštajne službe JNA su širili famu o Teslinom tajnom oružju. Monro i Rudek tvrde da je dr Savić preneo Tesline spise u Beograd, ali da ih je, posle njegove smrti, CIA nasilno otela i vratila natrag. Posle smrti dr Savića nije imao ko da se bavi njima.

U Savićevom salonu se prvi put čulo za nepoznatog bankara po imenu - Slobodan Milošević. Postoji verovatnoća da su se Savić i Milošević upoznali u Americi. Veliko je pitanje da li je dr Savić ubedio Amerikance da je Milošević dobar kao prelazno rešenje u "vađenju Srbije iz močvare komunizma", ili su Amerikanci zatražili od dr Savića da uradi psihološki profil Miloševića. Mnogi od tih dokumenata su još pod šifrom, nedostupni, ali jedan nije. Veselin Savić piše o Miloševiću:

"Slobodan Milošević je vrlo zanimljiva osoba sa jakim egom i jakom aurom. Njegov karakter mešavina je sasvim antinomičnih osobina koje na prvi pogled mogu izgledati konfuzno, ali su zapravo idealne za razbijanje komunizma. Jake socijalne i komunističke ideje pomešane su sa arhetipskim nacionalnim osećanjima, stoga je moje mišljenje da ovaj čovek više nego iko drugi iz partije može izvesti promenu nad narodom čije je mentalno stanje isto tako rovito i u suprotnostima. Potencijalni problemi se tiču njegove supruge za koju je infantilno vezan. Problem samoubistava u njegovoj porodici bi mogao postati prednost - jer je to neka vrsta kompleksa i rešenosti da nikada ne okonča na taj način..."

Dr Savić nije bio fasciniran Miloševićem, a ovaj je opet znao da je prema zamisli dr Savića epizodista, spona između komunizma ka antikomunizmu. Milošević se ubrzo otrgao kontroli i pošto je preuzeo poluge vlasti, uzeo u svoje ruke tajnu policiju, nije mu bilo teško da izgubi naklonost psihijatra koji ga je doveo na vlast, animirajući kolektivno nesvesno nacije. Antinomične crte Miloševićevog karaktera su se pokazale kobne po naciju - on nikako nije uspevao da nađe balans između komunističkih i nacionalnih ideja. Dr Savić devedesetih počinje da ga ruši, ali ubrzo umire. Upozoravao je Miloševića na posledice, čak je rekao i da će Amerika na kraju bombama zasuti Srbiju.

Srpska nauka, tvrde obaveštajci, nije bila dovoljno integrisana i jaka da sačuva potencijale čuvenog beogradskog psihijatra. Njegove naučne eksperimente i dokaze bunkerisala je DOA, možda tako što ih je prodao neki od Savićevih poverenika.

Kada je umro dr Savić, polje da se Pentagon i svetska zajednica nagode sa islamskim svetom i naprave od Srba "žrtvenu jagnjad" je otvoreno, pišu Monro i Rudek. Kada je odbačen od dr Savića, koji je prvi otkrio šta se sprema Srbiji i koji je pokušao da se suprotstavi scenariju, Milošević se obratio najboljem Savićevom učeniku - dr Jovanu Raškoviću.

Iako je hrvatska komunistička birokratija smatrala da je Beograd centar komunističke moći, srpska antikomunistička elita predvođena dr Savićem, prestonicom Brozove Jugoslavije smatrala je - ostrvo Brione. Tamo je Josip Broz (najčešće ime) primao svetsku elitu poput komunističkih krtica na Zapadu, poput alkoholičara Ričarda Bartona i Orsona Velsa. Uvek u društvu svetskog vagabunda, svog NKVD saputnika, misterioznog Kopiniča.

Nošeni magnetičnom mržnjom prema Titu srpski intelektualci su voleli da dođu bliže Briona, kod doktora Jove, kako bi bili bliže Titu, kako bi mu prkosili. Na središtu transverzale Beograd - Knin - Rovinj, kretao se Jovan Rašković. Bila je to, zapravo, kičma srpske nacionalne utopije koja je izgorela, nestala "u pepelu Miloševićevih poraza".


SEKTAŠKI CVET

Istočnjačku gandijevsku ideju otpora, "srpskog ustanka bez oružja", mogli bi da sprovedu u delo samo Jovan Rašković i njegov učitelj dr Savić. Ljudi iz srpske emigracije, ali i ljudi iz američke administracije, govorili su da je dr Rašković "najznačajnija figura novonastale situacije". Ali, dr Rašković nije imao liderskih ambicija i ubrzo je uklonjen. Sve što je dr Rašković uspeo da napravi, pre svog nestanka, bila je stručna dijagnoza - slučaja Milošević. Rašković je bio jako cenjen u srpskoj dijaspori i on je jednom srpskom prijatelju, Srbinu iz Detroita, ispričao o svom boravku u domu Miloševića. Tu je, na molbu Miloševića, trebalo da razgovara sa prvom damom, Mirjanom Marković. Zatekao je sa cvetom u kosi kako, sa knjigom u ruci, gleda televiziju. Nema sumnje da cvet u kosi označava pripadnost Saih Babinoj sekti. Kad je dr Rašković ušao Mira Marković je zavitlala knjigom u njegovom pravcu, besno. Vrisnula je povodom nekog bezazlenog komentara na televiziji: "Vidite li šta govore o meni"! Jovan Rašković se tada okrenuo i prekinuo kontakte sa Miloševićem.

Ono što je Jovan Rašković napisao o narcisoidnosti potpuno odslikava ponašanje i tehnologiju vlasti Miloševića. "Društveni troškovi narcisoidnosti nisu visoki. Dovoljno je platiti ideologe, formulisati parole."

Jovan Rašković se povukao, Narcis je ostao sam na sceni: "Kod Narcisa se rađa stalna potreba da mu se drugi dive i da ga poštuju. Obožavanje mora biti nekritičko i bez mere objektivnosti. Priznaje se samo bezrezervno obogotvorenje, idolatrija, slepa poslušnost i potpuna podložnost. Sve drugo je neprijateljstvo."

Treći psihijatar u ovom nizu, pišu Rudek i Monro, Radovan Karadžić, nije vizionar poput svojih prethodnika. On je čovek akcije, to je sav njegov značaj. Ako je Milošević rođen u kosovskom epskom ciklusu - Karadžić se trenutno nalazi u hajdučkom. On je psihijatar koji "živi mit koji je sam proizveo", koji veruje u rekonstrukciju srpskog mitskog vremena. On se odlučio na eksperiment "najpre sa sopstvenim narodom a potom i sa samim sobom". Zbog njegovog bombardovanja Sarajeva Srbi su izgubili medijski rat, kao što je, iz ugla taktike, to bombardovanje besmisleno. Međutim, kada se pročita Cvijićeva karakterologija ne čudi što su Srbi za središte vojnih punktova izabrali ruralne punktove.

To je priča o Srbima i njihovim neokomunističkim reformatorima, autori apostrofiraju Miloševića, koji su potrošili decenije i vekove kada su "crvenu boljševičku rubašku pokušali da prekriju pseudotradicionalnom mantijom". Autori podsećaju na ono što je Milošević govorio za zapadne medije da je "metoh" naziv za manastirsko imanje, što je trebalo da znači da Srbi imaju pravo na Metohiju i Kosovo. Ali, pitali su se na Zapadu, ako je tako, zbog čega nije vratio imanja Srpskoj pravoslavnoj crkvi, oteta od komunista?

Pa, zbog rubaške...

#4 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 16 March 2004 - 07:40

Koji genijalac!

Posle neko kaze da su americki univerziteti neko mudo. Kad ce oni imati ovakve profesore?

Sta bih dao da moju decu uci jedan ovakav!

On je bio pravi, pravcati genije, dobro si ga snimio. Srecna sam sto sam imala prilike da ga vidjam kao klinka, mada ko bi sanjao da je moguce ovo sto pise u knjizi CIA/KGB agenata.

Sve ih je vukao za nos.

I Tita, i disidente, i komuniste i anti-komuniste. Koristio svoju magnetsku privlacnost za ciljeve...a koje su mu bile stvarne pobude, ko zna.

Legenda.

A sto se tice Amerike, ne da su ga cenili tamo nego kreirali citav sistem eksperimenata po njegovomn zahtevu...navodno je uspeo da napravi metalni stapic, leguru 12 metala, kojom bi mahnuo ispred cela zdravog coveka, i izazvao mu epilepticni napad.

Agent ko zna ciji...verovatno, na kraju CIE, covek broj jedan za resavanje sudbine Jugoslavije posle Tita, a za vreme Tita, drzanje ko zna cega i koga pod kontrolom.

#5 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 March 2004 - 07:44

Koji genijalac!

Posle neko kaze da su americki univerziteti neko mudo. Kad ce oni imati ovakve profesore?

Sta bih dao da moju decu uci jedan ovakav!

On je bio pravi, pravcati genije, dobro si ga snimio. Srecna sam sto sam imala prilike da ga vidjam kao klinka, mada ko bi sanjao da je moguce ovo sto pise u knjizi CIA/KGB agenata.

Propustila si da uhvatis sarkazam.

Neka ti bude. Mozda jos neko smatra da je bio genijalac.

#6 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 16 March 2004 - 08:10

CherF,

Ne znam ko je sve bio na kanabetu kod Savica, ali kako objasnjavas (tj. ima li objasnjenja za) to sto su svi spomenuti slucajevi u uvodnom postu ideoloski (bili) pripadnici "Nebeske Srbije": od Filareta do Voje Djurica? :lol:

#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 March 2004 - 08:34

...

>> ... Srpsku kataklizmu odredio Veselin Savic, Edvard Rudek / Patrik Monro KGB / CIA ... <<


Hvala! Veliko hvala!

A mene neki ubedjivali - Rastko Nemanjic!
Ima, bre, sve da ih oteram u "suprotni organ" - u q****!

Kakvo olaksanje, uf ......

...

#8 John Doe

John Doe
  • Banned
  • 887 posts

Posted 16 March 2004 - 14:22

Tetka- Cherka,

Izuzetni tekstovi! :lol: Prosto ne znas koji je bolji.
Pa Vi ste originalna kombinacija- 1/3 smerna patrijarhalka sa pivskom flasom, 1/3 Robert Ludlum, i 1/3 Isaak Asimov! :lol:
Samo 2 i po pitanja. Meni ovaj Vas "genijalac" mnogo lici na deda-Pantu koji leci "kontaktom". I u vezi s njim ima nekolio tetaka poput Vas koje se kunu da je genijalac. :lol:

1. Zasto onda Vas nije uspeo da izleci (kontaktom ili drugacije?)? . Da li ste koristili i stapic-leguru od 12 metala?

2. Da li je i cudesni stapic, poput "tajnog Teslinog oruzja" zasnovan na formuli V3=0?

EDIT: PS Vojislav Djuric (nazalost pokojni) nije bio vizantolog, nego istoricar umetnosti. Bavio se mahom istorijom umetnosti srednjeg veka. Bio je naucnik, a ne propagator "nebeske Srbije", mada se dosta razlikovao po shvatanjima od Sonje Biserko, koja, naravno, nije naucnica. Ocito je pomesan sa Ivanom Djuricem, nazalost takodje pokojnim. Ivan Djuric je bio vizantolog. Na prvim visestranackim izborima 1990. bio je predsednicki kandidat UJDI-ja i Saveza reformskih snaga. Nakon toga je zbog pretnji od strane rezima SM morao da napusti zemlju, i ziveo je u Parizu.

Edited by John Doe, 16 March 2004 - 15:17.


#9 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 16 March 2004 - 14:30

Tetka- Cherka,

Izuzetni tekstovi! :lol:  Prosto ne znas koji je bolji.
Pa Vi ste originalna kombinacija- 1/3 smerna patrijarhalka sa pivskom flasom, 1/3 Robert Ludlum, i 1/3 Isaak Asimov! :lol:
Samo 2 i po pitanja. Meni ovaj Vas "genijalac" mnogo lici na deda-Pantu koji leci "kontaktom". I u vezi s njim ima nekolio tetaka poput Vas koje se kunu da je genijalac. :lol:

1. Zasto onda Vas nije uspeo da izleci (kontaktom ili drugacije?)? . Da li ste koristili i stapic-leguru od 12 metala?

2. Da li je i cudesni stapic, poput "tajnog Teslinog oruzja" zasnovan na formuli V3=0?

Eeee-hey...John Doe...ti si rehabilitovan u mojim ocima.

Opet, mnogo si komplikovan. Napravi to pucki. Znas sa kime pricas.

Cher, nemoj ovo da shvatis kao udruzivanje protiv tebe. Uzivam u tvojoj opoziciji mojim stavovima.

John Doe, nemas nista protiv?

#10 malipeca

malipeca
  • Members
  • 83 posts

Posted 16 March 2004 - 16:35

Johny, Johny, nepovratno si inficiran beogradskim sindromom,

1. Zasto onda Vas nije uspeo da izleci (kontaktom ili drugacije?)? . Da li ste koristili i stapic-leguru od 12 metala?

2. Da li je i cudesni stapic, poput "tajnog Teslinog oruzja" zasnovan na formuli V3=0?

EDIT: PS Vojislav Djuric (nazalost pokojni) nije bio vizantolog, nego istoricar umetnosti. Bavio se mahom istorijom umetnosti srednjeg veka. Bio je naucnik, a ne propagator "nebeske Srbije", mada se dosta razlikovao po shvatanjima od Sonje Biserko, koja, naravno, nije naucnica. Ocito je pomesan sa Ivanom Djuricem, nazalost takodje pokojnim. Ivan Djuric je bio vizantolog. Na prvim visestranackim izborima 1990. bio je predsednicki kandidat UJDI-ja i Saveza reformskih snaga. Nakon toga je zbog pretnji od strane rezima SM morao da napusti zemlju, i ziveo je u Parizu.


pozdravlja Te tvoj (ne)prijatelj maliperica

PS.
Chery,
Dokle ce "PAMET" Srbije traziti resenja u ovim coravim sokacima i slepim crevima PARAPSIHOLOSKIH laprdanja, dokonih alkoholicara i propalih klinickih slucajeva psihologije i crnomantiskih GURUA,
Ova opcinjenost mentalno-psiholoskim kolektivnim posrtanjem je TRAGEDIJA, ZAVRSNI, TUZNI POSLEDNJI CIN.
Kao nepopravljivi liberal i SLOBODNJAK, PREDLAZEM POD HITNO USVAJANJE ZAKONA O ZABRANI
"POLITICKOG DELOVANJA PSIHOLOGA I PSIHIJATARA"

Psihijatri i kolektivna psihijatrijska obrada su nam dosli glave.
Sve mi se cini da je ovo bio pokusaj da naucis dete da hoda po ZICI; PRE NEGO GA SPUSTIS NA ZEMLJU.
Zasto VESTICE vole MOC, I ZASTO NA KRAJU POBEDI IPAK DOBRA VILA?
Samo se pitam da li CHERY VISE VOLI MOC VESTICE; ILI CISTOCU DUSE DOBRE VILE?

#11 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 17 March 2004 - 06:04

CherF,

Ne znam ko je sve bio na kanabetu kod Savica, ali kako objasnjavas (tj. ima li objasnjenja za) to sto su svi spomenuti slucajevi u uvodnom postu ideoloski (bili) pripadnici "Nebeske Srbije": od Filareta do Voje Djurica? :lol:

Ma nije niko "bio na kanabetu", tu je dugi niz godina bio opsti haos, i kuca uvek puna. Svi su defilovali, od Djilasa, preko Dobrice, pomenutog Koscuskog :lol: (Cavoskog)....a lepo sam objasnila da Filaret nije bio ravnopravni gost kafane, nego Savicev SLUGA, i ni slucajno nije imao pristup "salonu". Njegova je bila kuhinja, ciscenje, pranje, i nabavka zivotnih potrepstina. Redovno se pojavljivao na vratima "salona", odnosno dnevnog boravka, i svojim piskavim i zamuckujucim glasom obavestavao kakvo je stanje u spajzu, lager brasna, ulja itd.,posebno u vremena nestasica i restrikcija.

Zasto su gosti uglavnom bili nebeski Srbi? Pa jasno je iz knjige ovih autora, ciji prikaz sam postovala. Savic je bio americki agent, sa zadatkom da kontrolise diosidente (ne zaboravi sta ta rec znaci, to su OTPADNICI od komunisticke ideje), nije tu bilo autenticnih antikomunista, sa izuzetkom retkih, a posebno redovnog i omiljenog posetioca, Danice Draskovic, koju je Savic poput Cavoskog, krstio drugim imenom, zovuci je iskljucivo Danilo.

Njegov zadatak je bio da pred kraj Titove ere, pronadje i kontrolise snage, a medju njima coveka za zapocinjanje procesa razbijanja ukorenjene ali i olabavljene komunisticke ideoloske doktrine.

On se nije opredelio ni za jednog od svojih posetilaca, vec za Milosevica, racunajuci da je u njemu jaci nacionalni arhetipski naboj, iako Savic ni slucajno nije bio nacionalista. Procenio je da Milosevic nije fanaticno vezan za komunisticku ideju sam po sebi, s obzirom na background, otac svestenik itd.

Ipak, desilo se sta se desilo, potcenio je ulogu Mirjane Markovic, zaklete komunistkinje iako je i sam notirao Milosevicevu infantilnu vezanost za nju. Uvideo je vezanost, ali ne i njene stvarne moci nad muzem, najverovatnije zato sto je izbegao da je licno upozna i odredi joj psiholoski profil, za sta mu je bilo dovoljno nekoliko razmenjenih recenica.

Kad se Milosevic otrgao kontroli, Savic je vec bio star i bolestan, i ubrzo je i umro.

Lepo nas je sredio taj genijalac.

Poenta cele ove teorije nije nikakva prica o "strasnoj" zaveri kao sto su neki protumacili. To je stara prica o americkim interesima, koje valjda u svakoj zemlji uvek mora da oposljava nekakav lik, valjda domaceg porekla...sasvim je sve logicno u clanku. Sve je to zapravo jako banalno, prosto, jednostavno...Nema mistifikacije, ni coveka, ni njegovog dela.

Pa nece valjda Amerikanci osetljiv posao preuzimanja jedne zemlje koja ce uskoro da ostane bez velikog vodje Tita, a strateski zanimljiva kao nasa, samo decenijama "zauzeta", poveriti nekakvom klasicnom CIA agentu, sa losim akcentom, koji ce jos da se nastani u BG, okuplja elitu disidenata, kakvi god da su imali su uticaja u svojim sredinama, i drzi ih pod kontrolom svojom licnom harizmom.

Boljeg coveka od Savica nisu ni mogli da nadju i angazuju.

Savic je bio iskreni antikomunista, pa mu taj posao nije tesko ni pao.

#12 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 17 March 2004 - 06:18

Ostali:

Yoyogi:

Naravno da ne shvatam nista licno, slobodno mi oponiraj, dok god si cool. A i ako ne budes.

Ja smatram da jeste bio genijalac, ali ti si mi opozicija, pa moras da se ne slozis... :lol:

Pa u SAD je bio izuzetno cenjen naucnik i predavac, i ne sekiraj se da ih je svacemu naucio, sto su oni itekako umeli da cene.

Sto se nase dece tice, u bukvalnom i figurativnom smislu, bio je i na BG univerzitetu jedna od najfascinantnijih pojava i vrhunski profesor i predavac, ako ti jedini kriterijum nije onaj komicni ispad prilikom branjenja jedne doktorske disertacije koji sam opisala. Malo opicen, da, ali vrhunski strucnjak svoje nauke.




John Doe:

Uvazavam primedbu, zaista sam mislila da je i Voja Djuric bio vizantolog, nisam ga naravno pobrkala sa Ivanom. Polje interesovanja su mu bile i freske i sl....ok, ako je bio istoricar umetnosti, ali u pitanju je Voja.

Mene nije ni pokusao da leci, ja sam neizleciva.. :lol:



Malipeca:

Nisam znala da imam (ne)prijatelja i u tebi. Otkad? Vidim tu si desetak dana. Drago mi je da me pazljivo pratis.

Ono sto sam napisala Yoyogi-ju vazi za tvoj osvrt na "parapsihologe i gurue"..u novinskom clanku ove sfere zanimanja su pomenute en passant, to nisu bile Saviceve primarne zanimacije. On je bio neuropsihijatar, i profesor.

Pitas sta vise volim, moc vestice ili cistotu duse dobre vile?

Pa posto dobre vile zive, i pobedjuju samo u bajkama, kao i zle i mocne vestice, moj odgovor je da preferiram spoj iz tvog ogranicenog ali lucidno ponudjenog izbora:

Mocnu vilu, dobre duse.

#13 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 March 2004 - 06:39

Pa u SAD je bio izuzetno cenjen naucnik i predavac, i ne sekiraj se da ih je svacemu naucio, sto su oni itekako umeli da cene.

E, da je bio izuzetno cenjen, neko bi cuo za njega.

Kad stavim svoje ime u google, nadje me deset puta. Njega nadje dva puta, jednom u istom zanru gde je pomenuto Kremansko prorocanstvo, drugi put u vezi ljudskih prava i predsednika "udruzenja ostecenih deviznih stedisa".

Kazi "Veselin Savic" i dobices pedeset clanaka (i na engleskom) o tome kako se tadasnji predsednik opstinskog odbora DS u Sapcu tukao sa policijom. O tom Veselinu Savicu se pisalo a da se ne pise o "tvom" tako poznatom i "izuzetno cenjenom" prof. dr. Ma ajde.

#14 Cher Fidel

Cher Fidel
  • Members
  • 1,536 posts

Posted 17 March 2004 - 08:28

Svasta, vidim da si mi balav "opozicionar", a ja se nadala ozbiljnom kriticaru.Pa nisam ni rekla da je bio cenjen u americkoj JAVNOSTI. Zar ne znas da postoji jedno jezgro nauke i ostalih srodnih disciplina koje bas i nije za javno exponiranje. pogotovo u SAD.

To je sasvim prirodno, pa covek je bio agent, i istovremeno vrhunski strucnjak i naucnik, a kao sto pisu autoru knjige, pozivan i u SSSR i u SAD da vestaci komplikovane spijunske slucajeve.

Nije bas svako za google, a ako nekog ema na googlu, nasa internet omladina je ukapirala da taj i ne postoji.

Vidi sa nekim neropsihijatrima koji su diplomirali pre Osme sednice...
Oni ce znati.

#15 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 17 March 2004 - 08:38

Samo me zanima koji je sledeci anonimac koji ce biti iskopan i predstavljen kao velikan.
Bio je skoro neki navodno "cenjeni i uvazeni" sa Sorbone, za koga niko takodje nije cuo.

Gde ih samo nalazite? Slucajno ih generisete kao telefonske brojeve za "ankete gradjana"?

Za tvoju informaciju, google za striktno "Vuk Draskovic" vraca 18040 pominjanja. I opet ga 90% biraca smatra potpuno nevaznim.

Sta ostade za tvog mucenika gledaca u kristalnu kuglu sa 2-3 hita?